Czasami wydaje się, że psy mają szósty zmysł. Czy one naprawdę posiadają niewytłumaczalne moce?
Wszyscy wiemy, że psy są inteligentnymi i pięknymi stworzeniami – ale czy zawsze zwracamy uwagę na ich unikalne zdolności i percepcję?
Często słyszę historie o niemal magicznym szóstym zmyśle, który posiadają niektóre psy – ale większość ludzi uznaje to po prostu za niewyjaśnioną tajemnicę. Jednak wiele badań wykazało, że zarówno zwierzęta, jak i ludzie mogą mieć cudowne i niewytłumaczalne mocne.
Wiele organizacji, takich jak Animal Planet i Psychology Today, jak również kilka uniwersytetów, przeprowadziło badania nad tym zjawiskiem. Okazało się, że jest wiele czynników, które mogą przyczynić się do specjalnych „uprawnień” psów.
Poniżej znajdziesz informacje, dlaczego psy angażują się w niektórych bardzo konkretnych sytuacjach. Myślę, że niektóre Cię zaskoczą.
Szósty zmysł #1: Choroby i nowotwory.
Kiedy zauważysz, że Twój pies szczególnie interesuje się daną częścią Twojego ciała nie powinieneś tego bagatelizować i skontrolować ją u lekarza. Badania wykazały, że dzięki swojemu niezwykle wyostrzonemu węchowi, psy mogą „przewidzieć” różne reakcje organizmu.
Dla przykładu można podać tu badania Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego, które wykazały, że psy z dokładnością do 98% potrafiły za pomocą węchu wyczuć raka prostaty. Jeszcze w innych badaniach stwierdzono, że psy mogą, poprzez zapach potu osoby lub oddechu, wykrywać wysoki lub niski poziom cukru we krwi u pacjentów z cukrzycą.
Jak się okazuje psy posiadają zdolności do wykrywania związków chemicznych znanych jako lotne związki organiczne. Związki te odnoszą się do naturalnie występujących związków chemicznych, w tym zapachów i woni. Ludzie mogą wyczuwać pewne związki organiczne, ale u psów zdolności te są o wiele silniejsze.
Wyobraź sobie: psy mają węch, który może być od 10 000 do 100 000 razy silniejszy niż u człowieka. Oznacza to, że czworonogi mogą odbierać zapachy, które są do 100 000 razy słabsze od zapachów wyczuwanych przez ludzi.
Szósty zmysł #2: Ciąża.
Wiele kobiet w ciąży zauważyło, że ich psy nagle stają się bardziej uprzejme i opiekuńcze, kiedy ich właścicielki znajdują się w odmiennym stanie. Czworonogi często eskortują ciężarne z jednego miejsca w drugie. Od czasu do czasu mogą one również kłaść głowę na ciążowym brzuchu i go wąchać.
Jak wyżej, również i w tym przypadku, zdolność do wykrycia zmian ustrojowych można przypisać silnemu węchowi psów. Gdy kobieta jest w ciąży, jej ciało wytwarza specyficzny zapach, który wyczuwają czworonogi.
W takich przypadkach psy mogą czuć się zagrożone z powodu pojawienia się w rodzinie nowego członka. Aby przygotować pupila, eksperci zalecają, aby pokazać mu szczególne miejsce i spędzić w nim trochę czasu każdego dnia, wraz ze swoim psiakiem. Rutynę tą należy powtarzać również po narodzinach dziecka, tak aby zwierzę nie czuło się odrzucone.
Szósty zmysł #3: Klęski żywiołowe
Znanych jest wiele przypadków, kiedy to psy (czy też inne zwierzęta jak chociażby koty) potrafiły „przewidzieć” trzęsienie ziemi. Na kilka dni przed katastrofą, psy mogą być niespokojne i drżeć bez powodu. W przeciwieństwie do kotów, które mogą mieć skłonności do ucieczki tuż przed wielkim trzęsieniem ziemi lub burzy, psy czują potrzebę ochrony ludzi, których kochają.
W 1975 roku, miasto Haichenginw Chinach, nakazało masową ewakuację zaledwie kilka dni przed wielkim trzęsieniem ziemi. Urzędnicy odnotowywali coraz dziwniejsze zachowanie wśród zwierząt zaraz przed tym jak zaczęli ostrzeżegać mieszkańców miasta.
Badania wykazały, że psy są w stanie dostrzec fale, które nadają na dwukrotnie niższych częstotliwościach niż ludzie. Mogą również rozpoznawać dźwięki, które są niesłyszalne przez ludzi.
Tak więc psy posiadają niezwykłe zdolności, dzięki którym mogą ostrzec swoich właścicieli przed nadchodzącymi klęskami żywiołowymi. Ich zmysły potrafią wykryć zmiany w ciśnieniu atmosferycznym, deformacji gruntu i grawitacji.
Szósty zmysł #4: Hojność
Wiemy już, że psy są bardzo spostrzegawcze. Dlatego zwracają one szczególną uwagę na to, jak ich właściciele zachowują się w stosunku do innych ludzi.
Uniwersytet w Mediolanie przeprowadził eksperyment behawioralny, w którym jedna grupa aktorów podzieliła się pokarmem z bezdomnym mężczyzną, a druga grupa zachowała się agresywnie w stosunku do tego człowieka. Następnie obie grupy próbowały zawołać psa. Prawie wszystkie psy odpowiedziały na „hojnych” aktorów i nie zareagowały na wzywanie drugiej grupy.
Psy potrafią wyczuć emocje poprzez ton głosu czy postawę ciała. Dlatego, jak pokazał eksperyment, psy kładą duży nacisk na sprawiedliwość i uczciwość, jak miało to miejsce w zachowaniu życzliwym. W związku z tym, psy mogą mieć tak silny zmysł od rozróżnienia dobra i zła, podobnie jak ludzie.
Ze względu na ich silny kompas moralny, psy oczekują uczciwości, więc mogą one reagować, gdy zachowujemy się nieodpowiednio. Z pewnością poinformują Cię, gdy są rozczarowane samolubnym aktem.
Szósty zmysł #5. Niechęć miedzy ludźmi.
Psy potrafią również wyczuć gdy okazujemy niechęć do innych ludzi. Często można zauważyć, że przyjmują podobną postawę wzorując się językiem naszego języka ciała, i wyrażają ją w ten sam sposób jak my w stosunku do innych ludzi. Często będą próbować nas chronić, jeśli będą postrzegać innych ludzi jako zagrożenie.
Kiedy okazujemy takie emocje jak miłość, dopamina i serotonina uwalniane są do naszego organizmu. Reakcja chemiczna wywołana za pomocą tych substancji chemicznych wywołuje odczucia radości i szczęścia. Podobnie, inne substancje chemiczne są uwalniane w organizmie w odpowiedzi na niechęć, podrażnienie, nienawiść, itp.
I podobnie jak mogą wywęszyć substancje chemiczne związane z chorobami, psy są także w stanie wykryć te zmiany w emocjach. Jeśli zauważyłaś zaskakujące zmiany w zachowaniu Twojego psa, to może to być ściśle powiązane z własnymi reakcjami.
Szósty zmysł # 6: Ataki cukrzycowe.
Dziś wiele psów jest szkolone, aby rozpoznać i zdiagnozować objawy śmiertelne. Psy m.in. potrafią ostrzegać chorych na cukrzycę typu 1., gdy ich poziom cukru we krwi spadnie zbyt nisko. Niektórzy chorzy na cukrzycę nie są w stanie stale monitorować objawów tej choroby, a czasami przyjmą za dużo lub za mało insuliny.
„Cukrzycowe psy” mogą wykryć zmiany objawiające się zapachem ciała, które mogą wskazywać na niski poziom cukru we krwi. Organizacja charytatywna Medical Detection Dogs uczy swoje psy lizać, szturchać i gapić się na pacjentów, którzy chorują na hipoglikemię.
Szósty zmysł #7. Depresja.
Psy znane są z tego, że pocieszają ludzi w momentach smutku lub stałego załamania. Często obserwują osobę z drugiego końca pokoju, a po chwili podchodzą i kładą się w pobliżu tej osoby. Wiele psów będzie także próbować lizać łzy płaczącej osoby.
Naukowcy z Uniwersytetu w Londynie stwierdzili, że psy w rzeczywistości są bardziej skłonne, aby zbliżyć się do osoby, płaczącej, niż takiej, która po prostu rozmawia lub nuci. Zauważyli też, że psy widząc smutek są bardzo uległe.
Fakt, że mogą odróżnić nucenie od płaczu udowodnia, że dźwięki związane z smutkiem niosą ciężar emocjonalny i mają większe znaczenie dla psów. I choć nie jest twardych dowodów na to, że psy doświadczają empatii, wierzymy w ich zdolność do odczuwania smutku.
Szósty zmysł #8. Praca.
Wiele kobiet zgłosiło, że ich psy zachowują się inaczej, bardziej niespokojnie, w trakcie ich pracy. Badacze spekulują, że związane jest to z zapachem uwalniającym się w momencie przejścia ciała w stan wysiłku fizycznego
Podczas spotkań z innymi psami i ludźmi, po raz pierwszy, nasi towarzysze natychmiastowo obwąchują pachy. To dlatego, że te miejsca są najbardziej wyposażone w gruczoły potowe, które wydzielają tajne feromony. Psy wykorzystują feromony do „wychwytywania” czyjegoś usposobienia i uczuć.
Psy znane są również obwąchiwania kobiet, gdy są one w okresie owulacji, ponieważ feromony emitowane w tym czasie są silniejsze niż innych okresach. Podobnie psy mogą wykryć zwiększone różnice naszych zapachów, które wydzielane są w różnych okresach naszego życia.
Z której psiej „intuicji” byłeś najbardziej zaskoczony? Daj nam znać w komentarzach poniżej!