×

Szczekanie psa – co to znaczy? 5 powodów, dla których pies to robi

Szczekanie psa – co tak naprawdę oznacza? Wielu z nas często zastanawia się, dlaczego psy szczekają. Prawdę mówiąc jest to dość powszechny problem który z czasem może stać się uciążliwy. Nadmierne szczekanie psa może mieć swoje podłoże. Poniżej znajdziesz 5 możliwych przyczyn, dlaczego twój pies szczeka. To może być związane z pewnymi problemami!

Reklama

Szczekanie psa – 5 powodów, dla których twój pies szczeka:

#1 Lęk separacyjny

Źródło: ryancroman.com

Źródło: ryancroman.com

Szczekanie psa może być spowodowane lękiem separacyjnym. Prawdę mówiąc jest to najpowszechniejsza przyczyna głośnego zachowania czworonogów.

Co to jest lęk separacyjny? Niektóre psy odczuwają silny stres, gdy zostają same w domu. Istnieje wiele przyczyn tego lęku, np. trauma, nagła zmiana miejsca zamieszkania, nuda czy też nadmierne przywiązanie do opiekuna. Lęk separacyjny często pojawia się u psów adoptowanych ze schroniska.

Reklama

W takich sytuacjach czworonogi mogą prezentować destrukcyjne zachowania takie jak niszczenie mebli. Inną reakcją na lęk będzie właśnie szczekanie.

Lęk separacyjny – jak go zwalczyć?

Pamiętaj, aby stworzyć psu w domu bezpieczną przestrzeń, w którym będzie mógł się odstresować. Takie miejsce musi należeć tylko do niego i nikt nie ma prawa przeszkadzać psu, kiedy znajduje się w swoim azylu.

Reklama

Zanim wyjdziesz z domu, zapewnij czworonogowi aktywność fizyczną. Istnieje duża szansa, że dzięki temu w czasie twojej nieobecności pies będzie chciał odpocząć po wysiłku.

Na czas twojej nieobecności możesz zostawić swojemu psu starą koszulkę, która pachnie tobą. W ten sposób sprawisz, że pupil będzie czuł, jakbyś był przy nim. Możesz również zostawić czworonogowi zabawki, które absorbują jego energię.

Wielu właścicieli psów używa też kojących dźwięków, które uspokajają zestresowanego zwierzaka. Spróbuj zostawić włączony telewizor lub radio, aby psiak poczuł, że nie jest sam.

Reklama

Jeśli pies ma wyjątkowy problem z lękiem separacyjnym, poproś o pomoc behawiorystę zwierzęcego.

Zobacz także: Stworzyła kukłę przypominającą siebie, aby pomóc psu w radzeniu sobie z lękiem separacyjnym

#2 Nuda

Źródło: dogster.com

Źródło: dogster.com

Szczekanie psa może być spowodowane również znudzeniem. Czworonogi, które są niedostatecznie stymulowane, (zarówno fizycznie jak i psychicznie) będą wyrażać swój niepokój poprzez szczekanie.

Nuda – jak oduczyć psa szczekania?

Zapewnij czworonogowi większą ilość aktywności fizycznej. Zabierz go na spacer oraz pobaw się z nim. Nie zapominaj też o treningu psychicznym – istnieją zabawki edukacyjne dla czworonogów, które rozwijają ich inteligencję oraz dbają o stronę duchową.

Możesz także dać psu kość do gryzienia – to także będzie dla niego zajęcie. Pamiętaj jednak, aby nigdy nie podawać kości gotowanych, ponieważ rozszczepiają się one na mniejsze, ostre kawałki, które mogą zranić wnętrzności twojego pupila.

#3 Zaproszenie do zabawy

Źródło: foxnews.com

Źródło: foxnews.com

Szczekanie psa może oznaczać także zaproszenie do zabawy. Czworonogi często szczekają, aby zwrócić na siebie uwagę swoich opiekunów. Jeśli twój pupil jest bardzo podekscytowany i ożywiony, a jednocześnie szczeka na ciebie, to prawdopodobnie w ten sposób próbuje zwalić cię z kanapy oraz zaprosić do wspólnej zabawy.

#4 Ochrona terytorium

Wiele ras psów zostało wyhodowanych tak, aby alarmowały swoich opiekunów o obecności obcej osoby na posesji. To naturalne zachowanie, a w ten sposób czworonóg próbuje chronić terytorium oraz właścicieli przed niebezpieczeństwem. Należy pamiętać, że nie tylko rasy stróżujące mają do tego skłonności.

Zobacz także: 10 ras psów, przy których możesz czuć się bezpiecznie. Zawsze obronią Ciebie i Twoją rodzinę

#5 Prośba o zaspokojenie potrzeby

Źródło: peta.org

Źródło: peta.org

Psy często szczekają, gdy czegoś potrzebują. To może być irytujące, ale prawdopodobnie będą to robić tak długo, aż ich prośba nie zostanie spełniona.

Przykładowo szczekanie psa może być spowodowane silną potrzebą załatwienia potrzeb fizjologicznych, pustą miską z wodą czy też prośbą o jedzenie. Zwróć uwagę, dlaczego w danej chwili twój czworonóg szczeka. Może rzeczywiście dawno nie był na dworze, a jego miska z wodą jest pusta? Spełnij prośbę swojego psiaka, a zobaczysz, że przestanie robić hałas!

Zobacz także: Sąd Apelacyjny w stanie Oregon wydał wstrząsające orzeczenie w sprawie głośno szczekających psów

Reklama

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować