×

10 stworzeń, które posiadają nietypowe i zaskakujące zdolności

Jak się okazuje, superbohaterów można znaleźć nie tylko w filmach. W realnym świecie istnieją bowiem stworzenia, które posiadają niezwykłe moce. jesteś ciekaw jakie? Zjedź poniżej, a sam się o tym przekonasz.

Turritopsis dohrnii – nieśmiertelne meduzy

Meduza na początku swojego życia pływa jako maleńka kropla, zwana planulą. Z tej postaci tworzy kolonię polipów, a następnie przekształca się w meduzę. Jeśli zostanie zaatakowana, zachoruje, czy zestarzeje się, ma możliwość powrotu do stadium polipu. W ten sposób na nowo utworzy kolonię, co czyni ją w rzeczywistości nieśmiertelną.

Golec

Skóra tych gryzoni nie posiada receptorów odpowiedzialnych za ból. Zatem sygnał o bólu nie dociera do ośrodka układu nerwowego. Idąc drogą dedukcji, golce nie odczuwają bólu. Dodatkowo są bardzo odporne na komórki raka.

Niesporczaki

Są uważane za najtwardsze stworzenia na świecie. Ich zabicie jest prawie że niemożliwe. Potrafią poradzić sobie z ekstremalnymi warunkami, wytrzymują w temperaturze od -272°C do 150°C, ciśnienie do 40 000 kPa, a nawet znoszą niezwykle wysokie promieniowanie. Bez jedzenia i wody są w stanie przeżyć 30 lat.

Zadziornica włochata

Zwierzę to posiada „wyciągane” pazury na tylnych łapach. Co ciekawe, buduje je tkanka kostna, a nie białko kreatyna. W stanie spoczynku pazury znajdują się w „palcach”. W momencie, gdy czuje się zagrożona, może przebić nimi skórę i zaatakować.

Ustonogi

Te krewetki posiadają coś niezwykłego. Potężne, przypominające młot pazury, które są nie tylko wyjątkowo ostre, ale pozwalają szybko się przemieszczać. Naukowcy trzymają je w pojemnikach o grubych ścianach, ponieważ są zdolne przebić cienkie szkło.

Thaumoctopus mimicus

Ta ośmiornica uwielbia naśladować innych i z łatwością podszywa się pod lokalne gatunki. Jest w stanie nie tylko zmienić kolor, ale również teksturę skóry, by wtopić się w otoczenie. Warto wiedzieć, że potrafi naśladować nie tylko kształt, ale również zachowanie innych zwierząt.

Dziobak australijski

To jedyny ssak z grupy stekowców, który zamiast rodzić żywe potomstwo, składa jaja. Jako nieliczny ssak potrafi posługiwać się elektrorecepcją. Lokalizuje swą zdobycz po części przez detekcję zaburzeń pola elektrycznego, generowanego przez skurcze mięśni. Dziobak potrafi też ustalić kierunek źródła fal elektrycznych. Jest w stanie wykrywać i lokalizować różne poziomy i ruchy pola elektrycznego oraz unikać jego źródła, takiego jak np. rekin.

Criocerinae leaf beetle

Larwy tego owada znalazły dość obrzydliwy sposób na obronę. Otóż pokrywają się własnymi odchodami, aby uniknąć zjedzenia.

Pchła

Ich odnóża są idealnie przystosowane do skakania. Mogą podskoczyć na wysokość nawet 18 cm i długość 33 cm. To czyni je najlepiej skaczącymi zwierzakami, oczywiście w stosunku do wielkości ciała.

Lirogony

Niektóre gatunki ptaków znane są z tego, że potrafią naśladować różne dźwięki. Ale te ptaki potrafią kopiować prawie każdy dźwięk! Począwszy od piły łańcuchowej, poprzez alarm przeciwpożarowy, a kończąc na pociągu. Ciekawa umiejętność, prawda?

Źródła: brightside.me

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować