Springer spaniel angielski od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie
Springer spaniel angielski to średniej wielkości pies pochodzący z Wielkiej Brytanii. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.
Angielski springer spaniel historia
Spaniele to jedne z najstarszych psów myśliwskich. W XIX. wieku były już dzielone na cockery oraz springery. Springer spaniele różniły się od cocker spanieli między innymi rozmiarem – były bowiem nieco większe.
Profesjonalna hodowla springerów angielskich rozpoczęła się w roku 1812. W 1912 roku psy tej rasy zostały uznane przez Kennel Club, a w 1913 roku po praz pierwszy zaprezentowano je na wystawie.
Obecnie największą popularnością cieszą się w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii, Australii oraz krajach skandynawskich.
Spaniel springer angielski wygląd
Jest to średniej wielkości pies o ciemnych oczach i zwisających uszach. Jego sierść ma średnią długość, jest gęsta oraz przylegająca. Występuje w różnych umaszczeniach, ale najbardziej pożądane jest biało-brązowe oraz biało-czarne.
Springer spaniel angielski waga i wzrost
Samce osiągają wagę od 20 do 25 kg, a samice od 18 do 22 kg. Wysokość w kłębie natomiast wynosi 48-54 cm dla psów oraz 45-51 cm dla suczek.
Springer spaniel angielski charakter
To wytrzymały i odporny towarzysz, który jest gotowy na nowe przygody w praktycznie każdą pogodę. Silnie przywiązuje się do swojego opiekuna i jest mu bardzo posłuszny. Dobrze dogaduje się z dziećmi. Do obcych podchodzi jednak z dystansem i rezerwą. Ze względu na instynkt łowiecki należy uważać na jego kontakty z mniejszymi zwierzakami.
Springery angielskie cechują się wysokim poziomem inteligencji dzięki czemu szybko i chętnie uczą się nowych rzeczy. Wymagają dużej ilości ruchu oraz zajęć. Radość sprawiają im spacery, bieganie, aportowanie oraz pływanie.
Springer spaniel angielski choroby
Zdarzają się kłopoty z uszami, uczulenia, choroby oczu, fukozydoza oraz dysplazja stawów. Rasa zazwyczaj cieszy się jednak dobrym zdrowiem.
Długość życia dla psów tej rasy wynosi około 12-15 lat.
Springer spaniel angielski pielęgnacja
Psa tej rasy należy regularnie wyczesywać. Kąpie się go jedynie w miarę potrzeby.
Szczególną uwagę należy zwrócić na higienę uszu, ponieważ mają one tendencje do stanów zapalnych. Najlepiej jest wyrywać włosy z ich wnętrza, ponieważ dzięki temu zapewnia się im lepszą wentylację.
Oprócz tego nie zapominaj o regularnym przemywaniu oczu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.
Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów
Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.
Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki
Springer spaniel szczeniaki
Myślisz o przygarnięciu szczeniaka tej rasy? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Maluch może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni.
Hodowla springer spaniel angielski
Jeśli chcesz zakupić psa tej rasy, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.
Springer spaniel angielski do adopcji
Zdarza się, że psy tej rasy są dostępne do adopcji. Koniecznie popytaj w schroniskach oraz fundacjach – być może któryś z nich czeka właśnie na ciebie!
Pseudo-hodowla
Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!
Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli