16 najrzadszych ras kotów świata. Mała szansa, że spotkasz je na ulicy
Kiedyś czczono ich jak bogów i od tamtego czasu… niewiele się zmieniło. Wszyscy uwielbiamy kociaki, bo to niesamowite stworzenia. Oto kilkanaście zupełnie wyjątkowych ich ras, których raczej nie zobaczysz na żywo.
16 najrzadszych ras kotów świata. Mała szansa, że spotkasz je na ulicy:
#1 Ocelot chilijski

Ten kociak o małej główce żyje głównie w Chile i na niektórych obszarach Argentyny. Większość czasu spędzają odpoczywając w gęstej roślinności w wąwozach, wypatrując zdobyczy. Są w rzeczywistości bardzo dobrymi wspinaczami, z silnym układem mięśniowym, który pozwala im wspinać się na wysokie drzewa. Miejscowi ludzie czasami nazywają je kotami wampirami z powodu dwóch ukąszeń, które pozostawiają na swojej ofierze.
#2 Mormi złocisty

Kolejny typ kota, który tak dobrze się ukrywa, że trudno będzie go zobaczyć w dzikiej przyrodzie. Naukowcy używają specjalnych cyfrowych obroży, aby dowiedzieć się więcej o środowisku i zachowaniu tego kota. Pozostają aktywne w ciągu dnia i mogą chodzić na odległości do 19 km bez odpoczynku. Z łatwością wspinają się na drzewa, ale wolą polować na ziemi.
#3 Leopardus pajeros

Leopardus pajeros z Ameryki Południowej są tej samej wielkości co koty domowe. Kiedy czują zagrożenie lub niebezpieczeństwo, unoszą futro i stają się wizualnie większe. Ta technika ratuje im życie, gdy ich przeciwnik jest znacznie większy i silniejszy. Mądre, no nie? Kolor ich futra może się różnić: od czerwonawego lub ciemnoszarego z rdzawo-cynamonowymi paskami do brązowego z plamkami w kształcie rozety. Wszystko zależy od ich środowiska.
#4 Kot pustynny

Kot piaskowy zamieszkuje piaszczyste miejsca naszej planety takie jak pustynie Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Czują się całkowicie bezpiecznie wśród piasku, kamieni i braku świeżej wody. Osiągają tylko 35 cm długości, a połowa tej długości to ogon.
#5 Kot czarnołapy

To jedna z najmniejszych ras kotów, którą można spotkać tylko na południu Afryki. Waga tych kotów rzadko przekracza 2,5 kg, a długość od głowy do ciała może osiągnąć 43 cm. Pomimo nazwy, tylko spód kota jest czarny. Zachowanie tego kota jest nadal przedmiotem badań.
#6 Pantera mglista

Długość od głowy do ciała pantery mglistej osiąga 80 cm, czyli 56 cm mniej niż zwykłego lamparta. Uważa się, że pantera mglista jest łącznikiem między dużymi i małymi kotami w dzikiej przyrodzie. Lubią odpoczywać na drzewach, a samice używają do rozmnażania się pustych drzew.
#7 Kotek cętkowany

Kiedyś myśleliśmy, że koty nienawidzą wody, ale ten kot udowadnia, że się mylimy. Ich najbardziej charakterystyczną cechą jest tasiemka pod palcami, która zapewnia lepsze pływanie. Są około dwa razy większe od kota domowego i bardzo umięśnione. Zwykle nie są agresywne, ale z pewnością potrafią się bronić, gdy zajdzie taka potrzeba.
#8 Mormi borneański

Mormi borneański, zawdzięcza swoją nazwę miejscu, w którym żyje: wyspie Borneo. Były historycznie rzadkie, a teraz są zagrożone, więc ludzie mają oko na ich populację i chronią ich miejsca zamieszkania. Koty te są bardzo ostrożne, a pierwsze zdjęcie zrobiono dopiero w 2002 roku. Mogą wyglądać prawie jak koty domowe, ale są bardziej agresywne i aktywne od nich.
#9 Ocelot tygrysi

Ocelot tygrysi zwany również kotem drobno nakrapianym to rasa o której wiemy najmniej. Te koty żyją w Brazylii i Argentynie, ale ich cętkowane futro pozwala im tak doskonale ukrywać się wśród liści drzew, że naukowcy bardzo rzadko je obserwują. Z drugiej strony powoduje to mniejsze zagrożenie dla ich populacji.
#10 Żbik europejski

Mimo zupełnie innego wyglądu żbik jest najbliższym krewnym kota pustynnego. Jednak z jakiegoś powodu bardziej przypomina zwykłego kota: żbiki były pierwszą rasą kotów udomowioną przez ludzi 10 000 lat temu. Współczesne gatunki nie zachowują się niczym nasze zwierzęta domowe, trzymają się z dala od ludzi i pozostają dzikie.
#11 Jaguarundi amerykański

Jaguarundi - co za imię! Występują w Meksyku i Ameryce Południowej i tak naprawdę naukowcy niewiele o nich wiedzą - tylko o ich cechach i środowisku. Szkoda, że tak piękna istota wciąż pozostaje dla nas tajemnicą. Jaguarundy w niewoli rzadko żyją dłużej niż 10 lat.
#12 Ocelot nadrzewny

Ta odmiana ocelota spędza większość dnia na drzewach. Zadziwia nas w nich to, że potrafią przeskoczyć z jednej gałęzi na drugą i zejść z drzewa jak wiewiórka. Ich mocne nogi pozwalają im zwisać z głowami w dole. Czy to naprawdę kot?
#13 Kotek rudy

Ten drobny kot waży nie więcej niż 1,5 kg, co czyni go najmniejszym kociakiem na świecie. Kotki rude żyją tylko w Indiach i na Sri Lance, a ich łączna populacja wynosi około 10 000. Preferują zarówno suche otwarte przestrzenie jak i wilgotne lasy z krzaczastą roślinnością. Można je bardzo łatwo udomowić, ale wolelibyśmy, aby pozostały dzikie!
#14 Kotek kusy

Przez bardzo długi czas uważano je za wymarłe. Żyją na Półwyspie Tajsko-Malajskim i Sumatrze, a naukowcy wciąż wątpią by była ich większa populacja. Ten kot naprawdę kocha wodę i poluje w rzekach. Zaobserwowano jedną osobliwą cechę: myją jedzenie przed jedzeniem. Czy to nie słodkie?
#15 Ocelot argentyński

Ocelot argentyński jest tego samego rozmiaru co kot udomowiony. Ale w przeciwieństwie do kotów domowych mogą pływać, jeśli jest to konieczne do ścigania zdobyczy.
#16 Ryś iberyjski

Ryś iberyjski to jeden z najrzadszych i najbardziej zagrożonych gatunków dzikich kotów na naszej planecie. Zwykły polować na całym terytorium współczesnej Hiszpanii i Portugalii. Jednak dziś można je znaleźć tylko pod ochroną Parku Narodowego Doñana.