×

Pszczelarz zdradził, co robią pszczoły zimą. Jego post stał się mega-hitem!

Wiele osób myśli, że pszczoły zimą śpią mocnym snem (czyli hibernują się), tak jak mnóstwo zwierząt żyjących w naszej strefie klimatycznej. Amerykański pszczelarz właśnie obalił ten mit. Jego post na Facebooku stał się mega hitem. A więc co robią pszczoły zimą?

Bell Farm/Fb

Pozory mylą…

Choć ich nie widać nigdzie na zewnątrz, to okazuje się, że pszczoły zimą mają nie mniej roboty, niż wtedy, gdy jest ciepło. Ich głównym zadaniem jest walka o to, by w ulu było ciepło – jest to warunek konieczny ich przetrwania. Dogodna temperatura jest potrzebna także królowej ula, która w tym czasie zaczyna składać jajeczka.

Bell Farm/Fb

Samowystarczalne domostwo

Pszczoły ciepło generują same, pozwalają im na to ich własne ciała. Priorytetem tych owadów jest wspomniana królowa, którą umieszczają w centrum ula, gdzie jest najcieplej, aby miała jak najlepsze warunki. Życie w ulu zimą nie jest więc może zbyt barwne, niemniej pszczoły są cały czas aktywne.

Bell Farm/Fb

Bajeczne temperatury

Wiele osób może na pewno zaskoczyć to, że temperatura w samym środku ula dzięki wysiłkowi pszczół osiąga poziom zwykle około 33°C. Bliżej zewnętrznych ścian ula osiąga ona nieco niższy poziom: od 29°C do 32°C. Rzadko kto ma tak ciepło w swoim domu zimą – zmarzluchy mogą więc pszczołom jedynie pozazdrościć!

Może Cię zainteresować