×

Pszczelarz zdradził, co robią pszczoły zimą. Jego post stał się mega-hitem!

Wiele osób myśli, że pszczoły zimą śpią mocnym snem (czyli hibernują się), tak jak mnóstwo zwierząt żyjących w naszej strefie klimatycznej. Amerykański pszczelarz właśnie obalił ten mit. Jego post na Facebooku stał się mega hitem. A więc co robią pszczoły zimą?

Pozory mylą…

Choć ich nie widać nigdzie na zewnątrz, to okazuje się, że pszczoły zimą mają nie mniej roboty, niż wtedy, gdy jest ciepło. Ich głównym zadaniem jest walka o to, by w ulu było ciepło – jest to warunek konieczny ich przetrwania. Dogodna temperatura jest potrzebna także królowej ula, która w tym czasie zaczyna składać jajeczka.

Samowystarczalne domostwo

Pszczoły ciepło generują same, pozwalają im na to ich własne ciała. Priorytetem tych owadów jest wspomniana królowa, którą umieszczają w centrum ula, gdzie jest najcieplej, aby miała jak najlepsze warunki. Życie w ulu zimą nie jest więc może zbyt barwne, niemniej pszczoły są cały czas aktywne.

Bajeczne temperatury

Wiele osób może na pewno zaskoczyć to, że temperatura w samym środku ula dzięki wysiłkowi pszczół osiąga poziom zwykle około 33°C. Bliżej zewnętrznych ścian ula osiąga ona nieco niższy poziom: od 29°C do 32°C. Rzadko kto ma tak ciepło w swoim domu zimą – zmarzluchy mogą więc pszczołom jedynie pozazdrościć!

Może Cię zainteresować