Kategorie Newsy

Woj. wielkopolskie: Ktoś otruł i zabił blisko 420 tysięcy pszczół. Policja szuka sprawcy

Do przerażającego zdarzenia doszło 11 września 2021 r. w Tworzymirkach (woj. wielkopolskie, gmina Gostyń). Ktoś zakradł się do pasieki i zatruł blisko 420 tysięcy pszczół. Policja poszukuje sprawców, a każdy, kto może mieć jakiekolwiek informacje w tej sprawie, proszony jest o pilny kontakt z funkcjonariuszami.

Ktoś zabił blisko 420 tysięcy pszczół

Pszczoły są niezwykle ważnym elementem środowiska. To właśnie one zapylają większość roślin, a w ten sposób zapewniają pokarm dla wielu zwierząt oraz ludzi. Niestety przyszłość tych owadów jest dość niepewna – liczba populacji pszczół stale się zmniejsza, a to jest bardzo niebezpieczne. Według Alberta Einsteina, po wyginięciu pszczół ludziom pozostaną jeszcze 3-4 lata egzystencji.

Mimo tak tragicznej sytuacji pszczół, osoba pozbawiona jakiejkolwiek wyobraźni, 11 września 2021 r. postanowiła zniszczyć pasiekę w Tworzymirkach (woj. wielkopolskie, gmina Gostyń). Policja podaje, że otruto 21 rodzin pszczelich, a to daje około 420 tysięcy pszczół! Pszczoły otruli najprawdopodobniej za pomocą środka chemicznego, a 4 niezamieszkałe ule zniszczyli uszczelniając pianką montażową.

Woj. wielkopolskie: Ktoś otruł i zabił blisko 420 tysięcy pszczół. Policja szuka sprawcy
Źródło: KPP Gostyń / gostyn.policja.gov.pl

Policja szuka sprawców

Straty wyceniono na około 44 tysięcy złotych. Nie wiadomo, dlaczego ktoś postanowił zniszczyć pasiekę. Policja szuka sprawców, a każdy kto posiada jakiekolwiek informacje w tej sprawie, proszony jest o pilny kontakt z Komendą Powiatową Policji w Gostyniu – nr telefonu: 47 77 25 200. Sprawcy może grozić do 5 lat pozbawienia wolności.

Woj. wielkopolskie: Ktoś otruł i zabił blisko 420 tysięcy pszczół. Policja szuka sprawcy
Źródło: KPP Gostyń / gostyn.policja.gov.pl

Ważna rola pszczół

Pszczoły są niezwykle ważnym elementem środowiska. To właśnie one zapylają większość roślin, a w ten sposób zapewniają pokarm dla wielu zwierząt oraz ludzi. Niestety przyszłość tych owadów jest dość niepewna – liczba populacji pszczół stale się zmniejsza, a to jest bardzo niebezpieczne.

Właśnie dlatego organizacje z całego świata łączą swoje siły, aby pomóc pszczołom przetrwać. Każdy z nas choć w małym stopniu może się do tego przyczynić.

Poniżej znajdziesz 8 małych rzeczy, które możesz zrobić dla pszczół. Dzięki nim pomożesz im przetrwać:

#1 Posadź kwiaty na ogródku lub balkonie

#2 Nie używaj szkodliwych pestycydów

#3 Stwórz tzw. wannę dla pszczół

#4 Buduj domki dla samotnych pszczół

#5 Stwórz ogród przyjazny pszczołom
#6 Sadź drzewa

#7 Wspieraj lokalnych pszczelarzy

#8 Pomagaj w tworzeniu uli

Aby dowiedzieć się więcej, kliknij TUTAJ.