Kategorie PoradyPsy

7 faktów o psach serwisowych, których wcześniej prawdopodobnie nie znałeś

Psy serwisowe stają się coraz popularniejsze, co jest wspaniałą wiadomością dla osób, które tak bardzo ich potrzebują. Takie czworonogi to wybawienie dla niepełnosprawnych, ponieważ dzięki nim ich życie staje się dużo łatwiejsze. Niestety ludzie wciąż mało wiedzą na temat tych zwierzaków. Co powinieneś robić, gdy zobaczysz psa serwisowego? Większość z nas nieświadomie popełnia ogromne błędy, co może doprowadzić do sporych kłopotów. Dzięki temu artykułowi już nigdy więcej się nie pomylisz!

7 ważnych faktów na temat psów serwisowych:

#1 Nigdy nie zaczepiaj psa serwisowego

Chociaż trudno mu się oprzeć, to pamiętaj, że pies serwisowy jest psem pracującym! Te czworonogi są dobrze wyszkolone i nie gryzą. Mimo to muszą zachować czujność w czasie służby. Jeśli będziesz zaczepiać takiego psa oraz go głaskać, to rozproszysz go, przez co może nie wykonać dobrze swoich zadań.

Pamiętaj, że poza służbą psy serwisowe otrzymują masę miłości od swoich wdzięcznych opiekunów. W rzeczywistości twoja czułość nie jest im do niczego potrzebna.

#2 Nie ignoruj próśb opiekuna psa serwisowego

Jeżeli opiekun takiego czworonoga poprosi cię, abyś odszedł, to posłuchaj go. Pamiętaj, że on najlepiej wie, jak działa jego pies. Wcale nie robi tego z nieuprzejmości. Najważniejsze jest, aby nie rozpraszać psa serwisowego! Nie utrudniaj tego.

#3 Trzymaj swojego psa z daleka

 

Twój pies prawdopodobnie będzie chętny do zabawy z każdym psem, którego spotka, ale najlepiej jest trzymać pupila z daleka od psa serwisowego.

Chociaż twój czworonóg może być przyjazny, to zdarzały się już incydenty z niewytrenowanymi zwierzakami, które zaszkodziły psom serwisowym. Może to spowodować uraz u psa pracującego, co poważnie zaszkodzi zarówno jemu jak i jego niepełnosprawnemu opiekunowi.

#4 Nie oferuj psu serwisowemu jedzenia

 

Może się wydawać, że dobrym pomysłem jest danie psu służbowemu przysmaku. Pamiętaj jednak, że oferowanie jakiejkolwiek karmy dla psów bez uprzedniego pytania jest niegrzeczne. Ponadto, dla psa służbowego taka sytuacja byłaby kolejnym sposobem na rozproszenie jego pracy.

#5 Ustępuj pierwszeństwa psom serwisowym oraz ich opiekunom

View this post on Instagram

Throwback when Indy & I went to Disneyland. Things I learned: 1. There’s a ton of service dogs in training there! Like some people were there with 5 SDiT’s! 2. There’s only 2 dog relief areas & they are on opposite sides of the park! So you need to plan accordingly! 3. Just because they say a ride is service dog friendly doesn’t mean it is… I’m looking at you Pirates of the Caribbean! 2 small roller coaster drops, gun fire, etc… 4. Parents are a lot more responsible telling their kids not to pet a working service dog 5. The kennels provided to go on rides are the same size as Indy so if you have a bigger service dog you need to go with a friend & take turns taking care of your dog so you can go on nonservice dog friendly rides. 6. At night it gets so dark you need to put something to light up your service dog cuz people will run into them! 7. Some service dogs find the actors in full costumes scary. Indy was terrified of Pluto & then Pluto kept trying to egg him on ??‍♀️ #wanderingdog . . . . #disney #disneyland #disneylandcalifornia #happiestplaceonearth #servicedog #workingdog #servicedoglife #servicedogsofinstagram #servicedogs #servicedogssavelives #workingdogsofig #sleepingbeautycastle #disneyphotography #disneylife #disneylove #servicedogworking #ptsdservicedog

A post shared by ??‍?Britty &?Indys ?Adventures (@wandering_dog_) on

 

Ustąpienie pierwszeństwa psu serwisowemu oraz jego opiekunowi z pewnością ułatwi im pracę. Rób to zarówno na chodniku, ulicy czy też w komunikacji miejskiej. Co więcej, nie powinieneś chodzić razem z opiekunem bez pozwolenia. To mogłoby być mylące dla czworonoga.

#6 Nie pytaj, dlaczego ktoś potrzebuje psa serwisowego

 

To wydaje się oczywiste, jednak warto o tym przypomnieć. Pytanie obcej osoby o takie sprawy nigdy nie jest fajne. Pamiętaj, że to osobista sprawa opiekuna, dlaczego potrzebuje psa serwisowego. Jeżeli będzie chciał, to sam ci o tym opowie.

#7 Jeżeli pies serwisowy podejdzie do ciebie bez opiekuna, to pójdź za nim

 

Jeżeli pies serwisowy jest sam i cię zaczepia, to znaczy, że jego opiekun ma kłopoty. W takiej sytuacji zawsze pójdź za czworonogiem, a następnie wezwij pomoc. Niestety wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy.

Pewna kobieta opisała sytuację, która przydarzyła się jej psu serwisowemu. Aby uniknąć błędu, koniecznie to przeczytaj:

„Dzisiaj się przewróciłam. Upadłam prosto na twarz, a smycz wypadła mi z ręki. Mój pies serwisowy jest nauczony, że jeżeli coś mi się stanie, od razu pójdzie po pomoc. Zauważyłam, że czworonóg próbował zdobyć uwagę pewnej zdenerwowanej kobiety. Chciał poprosić ją o pomoc. Ona jednak nie wiedziała o co mu chodzi i kazała mu odejść. Przez tą sytuację, czuję, że muszę zabrać głos w ważnej sprawie. Jeżeli podejdzie do ciebie pies serwisowy bez opiekuna to znaczy, że prosi cię o pomoc, a jego właścicielowi stało się coś złego. Nie bój się ani nie denerwuj, tylko pójdź za psem. Pamiętaj, to bardzo ważne! Jeżeli w tamtej sytuacji dostałabym ataku padaczki, mogłoby się to dla mnie źle skończyć, bo nikt by mi nie pomógł. Całe szczęście, że ostatecznie wszystko dobrze się skończyło.”

 

Psy serwisowe są bardzo ważne i właśnie dlatego każdy powinien wiedzieć, jak się z nimi obchodzić.

Koniecznie udostępnij ten artykuł dalej!