×

Czy psy mają pamięć? W tej kwestii bardzo różnią się od ludzi

Jeśli masz psa, prawdopodobnie uważasz, że twój pupil ma całkiem niezłą pamięć. W końcu czworonóg, który przeszedł szkolenie posłuszeństwa, pamięta wiele różnych poleceń i sygnałów. Nasi futrzani przyjaciele zawsze wiedzą, w którym sklepie sprzedawane są smakołyki oraz przy którym ogrodzeniu szczekać. Ale czy psia pamięć działa tak samo jak ludzka? Odpowiedź brzmi: nie do końca. Poniżej dowiesz się, jak dokładniej działa pamięć twojego czworonoga.

Pamięć skojarzeniowa pomaga psom zapamiętać ich ulubione rzeczy

Kiedy myślisz o pójściu na spacer, prawdopodobnie przypominasz sobie swoje konkretne spacery, które odbyłeś w przeszłości. Możesz zastanawiać się nad konkretną trasą, którą już kiedyś przeszedłeś. Psy tak naprawdę nie myślą w ten sposób – badania wykazują, że czworonogi raczej rzadko odwołują się do przeszłości.

Zamiast tego psy mają dobrą pamięć skojarzeniową. Nasze pupile zapamiętują ludzi, miejsca i różne doświadczenia z nimi związane. Na przykład mogą kojarzyć spacery z twoimi butami. Czworonogi będą wtedy ekscytować się, gdy będą widzieć, że zakładasz właśnie te buty.

Skojarzenia są dobrą częścią treningu. Na przykład mogą być przydatne, kiedy twój zwierzak poznaje kogoś nowego. Kiedy taka osoba da twojemu psu smakołyk, on wtedy będzie kojarzyć go z czymś pozytywnym. Twój czworonóg nie będzie pamiętać wszystkich twoich przyjaciół w taki sam sposób, co ty. Będzie jednak tworzyć różne skojarzenia z poszczególnymi osobami.

Czy psy mają złe wspomnienia?

Chociaż psy nie mają tego samego rodzaju pamięci co my, mogą tworzyć negatywne skojarzenia, które możemy interpretować jako złe wspomnienia.

Na przykład, zapewne zauważyłeś, że twój pies jest zdenerwowany na poczekalni u weterynarza. Większość czworonogów ma złe doświadczenia związane z tym miejscem. One nie pamiętają dokładnie, co się tam kiedyś wydarzyło, ale kojarzą poczekalnię właśnie ze strachem.

Możesz pomóc psu pokonać negatywne skojarzenia, zastępując je pozytywnymi doświadczeniami. Przykładowo możesz pójść z psem do weterynarza, ale nie na badania. Daj mu przysmak na poczekalni, a twój czworonóg może skojarzyć to miejsce z czymś fajnym. Niestety im silniejsze jest skojarzenie, tym trudniej jest je zmienić.

Czy pies pamięta dzień, w którym spotkał cię po raz pierwszy?

Prawdopodobnie pamiętasz dzień, w którym przywiozłeś swojego psa do domu. Ale czy on pamięta dzień, w którym cię poznał? Prawdopodobnie nie. Ale to nie znaczy, że cię nie pamięta.

Psy mogą mieć pewien rodzaj pamięci epizodycznej lub zdolności do zapamiętywania określonych zdarzeń z przeszłości. Istnieją jednak rzeczywiste ograniczenia tego rodzaju pamięci dla czworonogów. Twój zwierzak prawdopodobnie nie będzie w stanie przypomnieć sobie pierwszych chwil spędzonych z tobą w ten sam sposób co ty,

Jego pamięć skojarzeniowa sprawia jednak, że wie kim jesteś oraz, że cię kocha. Pies kojarzy cię również przy pomocy węchu. On pomaga mu ciebie rozpoznawać.

Pamięć epizodyczna a skojarzeniowa

To, że psy nie mają dobrej pamięci epizodycznej, nie oznacza, że nie pamiętają niczego, co im się przydarzyło. Po prostu ich pamięć bardzo różni się od naszej.

Badania wykazały, że czworonogi mogą pamiętać zdarzenia, których są świadkami, ale nie przechowują tych wspomnień przez długi czas.

Zatem psy mogą mieć krótkotrwałą pamięć epizodyczną, ale to ich pamięć skojarzeniowa ma dużo większą moc.

Nie martw się, twój pies o tobie nie zapomni!

Czworonóg może nie pamiętać wszystkich rzeczy, które zrobiliście razem. Prawdopodobnie nie ma wspomnień z czasów, kiedy był szczeniakiem.

Twój pupil na pewno pamięta jednak jak bardzo cieszy się, kiedy wracasz z pracy do domu. To dla niego bardzo pozytywne skojarzenie, dzięki któremu wie, jak bardzo jesteś dla niego ważny.

 

Może Cię zainteresować