×

Za kulisami przemysłu mleczarskiego. Tego nie zobaczysz w reklamach

Niektórzy myślą, że krowy wykorzystywane do produkcji mleka mają szczęście, bo nie zostaną zabite. W rzeczywistości to ogromny mit. Przemysł mleczarski jest zbudowany na ogromnym cierpieniu, a właściciele biznesu nie chcą, żebyśmy o tym wiedzieli. Tego nie zobaczysz w reklamach!

Reklama

5 smutnych faktów na temat przemysłu mleczarskiego:

#1 Tuż po urodzeniu cielaki są separowane od swoich matek, a następnie zabijane

https://twitter.com/DmitryLysenko3/status/714946845873610752

 

Krowy muszą rodzić, aby wyprodukować mleko. Jak myślisz: co staje się z ich dziećmi tuż po urodzeniu? Maluchy są zabierane swoim matkom tuż po narodzinach. Krowy odczuwają wtedy ogromną traumę emocjonalną po stracie swoich dzieci.

Reklama

Jeśli cielak jest samcem, jest postrzegany jako bezwartościowy ekonomicznie, gdyż nie będzie produkował mleka. Dla samicy natomiast może nie być miejsca w stadzie. Setki tysięcy niechcianych cieląt są skazane na przykry los – są oddawane na ubój.

#2 Krowy odczuwają ogromny ból

Źródło: peta.org

Źródło: peta.org

Zwierzęta hodowlane takie jak krowy nie są chronione przed okrucieństwem. Często przeprowadza im się bolesne zabiegi bez jakiegokolwiek znieczulenia, np. wypalanie rogów żrącymi chemikaliami.

Reklama

#3 Porody u krów często są wymuszane

Niektórzy producenci mleka wywołują poród u ciężarnej krowy, aby mogła urodzić cielę wcześniej, niż zamierzała natura. Robią to pomimo faktu, że w ten sposób narażają matkę na większe ryzyko infekcji, a nawet śmierci.

Wiele cieląt, które rodzą się wcześniej, są zbyt małe i słabe, aby przeżyć. Często są wtedy od razu zabijane. Branża mleczarska nie podjęła zdecydowanych działań w celu zakończenia tej praktyki.

#4 Krowy często żyją w przerażających warunkach

Źródło: peta.org.uk

Źródło: peta.org.uk

Krowy wykorzystywane do produkcji mleka są pozbawione wielu naturalnych zachowań. Często trzyma się je w zamkniętych i brudnych pomieszczeniach. Właściciele biznesu nie pozwalają im wychodzić na trawę, bo w ten sposób niepotrzebnie marnowałyby swoją energię.

Reklama

W tak sztucznym środowisku zwierzaki mogą cierpieć z powodu różnych urazów.

#5 Krowy często eksportowane są do innych krajów

Zdarza się, że krowy są eksportowane do innych krajów, np. do Chin. Większość z nich jest transportowana w czasie ciąży. Zwierzaki podróżują w przerażających warunkach, a gdy dotrą do kraju docelowego, są narażone na jeszcze większe okrucieństwo.

Czas na zmiany!

Życie bez nabiału też może być proste i zdrowe. Istnieje wiele produktów bogatych w wapń, które są przyjazne zwierzakom. Coraz więcej ludzi wybiera właśnie je, ponieważ są świetną alternatywą. Rezygnując z nabiału wspierasz krowy oraz ich dzieci i chronisz je przed okrucieństwem. Krowy zdecydowanie zasługują na lepszy los!

 

Reklama

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować