Płochacz niemiecki (spaniel niemiecki) od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie
Płochacz niemiecki znany również jako spaniel niemiecki, Wachtelhund oraz Deutscher Wachtel to średniej wielkości pies pochodzący z Niemiec. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.
Płochacz niemiecki Wachtelhund historia
Spaniele niemieckie są jedną z najstarszych niemiecki ras myśliwskich. Dawniej psy te wykorzystywano głównie do polowań. Planowaną hodowlę psów tej rasy rozpoczęto w drugiej połowie XIX wieku. Pierwszy niemiecki klub rasy powstał w roku 1903, a rasę oficjalnie uznano w 1908 roku. Płochacze niemieckie są popularne głównie wśród myśliwych.
Pies płochacz niemiecki wygląd
Pies Wachtelhund to średniej wielkości zwierzak o długiej i lekko falistej sierści. Występuje w umaszczeniu brązowym, brązowo-dereszowatym oraz biało-brązowym.
Płochacz niemiecki waga i wzrost
Przedstawiciele rasy osiągają wagę od 18 do 25 kg. Wysokość w kłębie natomiast wynosi 48-54 cm dla samców oraz 45-52 cm dla samic.
Płochacz niemiecki charakter
Jest to pies o silnym instynkcie myśliwskim, dlatego należy uważać na jego kontakty z mniejszymi zwierzakami. W czasie polowań bywa zajadły.
Spaniele niemieckie w stosunku do ludzi są jednak łagodne i wesołe, co czyni je wspaniałymi towarzyszami. Chętnie wykonują polecenia swoich opiekunów i szybko się uczą. Uwielbiają spełniać powierzone im zadania – to psy wręcz stworzone do pracy. Cechują się wysokim poziomem inteligencji.
Wachtelhund jest psem aktywnym. Chętnie tropi, biega, aportuje i pływa. Wymaga codziennej dawki ruchu. Bez wystarczającej ilości aktywności fizycznej może stać się niesforny.
Płochacz niemiecki pies choroby
Generalnie jest to zdrowa i odporna rasa, której nie doskwierają szczególne choroby o podłożu genetycznym.
Długość życia dla płochacza niemieckiego wynosi około 14 lat.
Wachtelhund płochacz niemiecki pielęgnacja
Pielęgnacja płochaczy niemieckich nie jest trudna ani skomplikowana. Psa tej rasy należy regularnie wyczesywać, gdyż jego sierść może mieć tendencję do kołtunienia się. Kąpie się go jedynie w miarę potrzeby.
Oprócz tego nie zapominaj o regularnym przemywaniu oczu, uszu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.
Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów
Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.
Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki
Wachtelhund szczeniaki
Myślisz o przygarnięciu szczeniaka tej rasy? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Maluch może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni. Tak wyglądają płochacz niemiecki szczeniaki:
Płochacz niemiecki hodowla
Jeśli chcesz zakupić psa tej rasy, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.
W naszym kraju nie ma zbyt wielu hodowli psów tej rasy, dlatego na szczeniaka będzie trzeba trochę poczekać. Możesz również zakupić płochacza niemieckiego za granicą.
Płochacz niemiecki do adopcji
Może zdarzyć się, że pies tej rasy będzie dostępny do adopcji. Koniecznie popytaj w schroniskach oraz fundacjach – być może któryś z nich czeka właśnie na ciebie!
Pseudo-hodowla
Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!
Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli