Kategorie PsyZdrowie

Wymiotowanie u psa może świadczyć o poważnych kłopotach. Oto, kiedy należy się martwić

PIES WYMIOTUJE – możliwe przyczyny. Czy jest to powód do zmartwień? W jaki sposób pomóc pupilowi? Co oznacza wymiotowanie białą pianą, żółcią, niestrawionym jedzeniem czy też krwią? Kiedy należy zgłosić się do weterynarza? Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, przewiń poniżej.

Pies wymiotuje

Wymiotowanie psa zawsze jest niepokojącym sygnałem dla troskliwego opiekuna. Dla organizmu wymioty pełnią jednak ważną funkcję obronną – usuwają niewłaściwe substancje i nie pozwalają na ich wchłonięcie do krwiobiegu. Odciążają również przewód pokarmowy z nadmiernej aktywności, która została spowodowana przyjęciem zbyt dużej ilości pożywienia.

Smutny pies
Źródło: blogs.discovermagazine.com

Przyczyny wymiotów u psa

Dlaczego pies wymiotuje? Zazwyczaj wymiotowanie świadczy o infekcji układu pokarmowego. Weterynarza tłumaczą jednak, że powodów może być jednak znacznie więcej – aby poznać dokładniejszą przyczynę, należy zwrócić uwagę na rodzaj wymiocin:

  • Pies wymiotuje białą pianą

Wymiotowanie białą pianą może świadczyć o chorobie gardła. Czworonóg zachowuje się wtedy jakby chciał coś wykrztusić, a same wymiociny będą małych rozmiarów.

Pies wymiotuje białą pianą
Źródło: scoobysblog.com
  • Pies wymiotuje żółtą pianą

Twój pies wymiotuje żółcią? To może oznaczać poważne kłopoty zdrowotne, które najprawdopodobniej związane są z wątrobą. W takim przypadku jak najszybciej zgłoś się do weterynarza.

Pies wymiotuje żółtą pianą
Źródło: animalwised.com
  • Pies wymiotuje krwią

Niewielka ilość krwi w wymiocinach może oznaczać zwyczajne podrażnienie żołądka. Martwić należy się wtedy, kiedy krwi w wymiocinach znajduje się więcej – to może świadczyć o groźnych problemach zdrowotnych. W takim przypadku niezwłocznie musisz udać się do weterynarza. Nie czekaj!

Pies wymiotuje krwią
Źródło: barkibu.com
  • Wymiotowanie niestrawionym jedzeniem

Oznacza to, że wcześniej spożyte jedzenie mogło zaszkodzić twojemu pupilowi. Nie zostało strawione, przez co czworonóg je zwraca. Zwróć uwagę na rodzaj tego pokarmu – być może lepiej będzie z niego zrezygnować?

Zobacz także: Szokujące zdjęcie ukazujące psa po zjedzeniu czekolady. Właśnie dlatego nigdy mu jej nie dawaj!

Wymiotowanie psa
Źródło: wopet.com

Co robić gdy pies wymiotuje

Jeśli twój pupil zwymiotował, koniecznie zadbaj, aby jego miska napełniona była świeżą wodą. Pozwól psu odpocząć, a na pewno wkrótce poczuje się lepiej.

Pies wymiotuje i nie chce jeść? Jest apatyczny, osowiały i ma suchy nos? Najprawdopodobniej w jego organizmie rozwija się jakaś choroba – zwróć się wtedy do weterynarza.

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że czas zmienić weterynarza

Jak zatrzymać wymioty u psa

Jeśli pies nie może przestać wymiotować, to jak najszybciej zabierz go do lekarza. W takim przypadku weterynarz przepisze twojemu pupilowi antybiotyk, który powinien mu pomóc. Dodatkowo zalecana jest lekkostrawna dieta. Pamiętaj, aby nie podawać psu żadnych leków na własną rękę – to może mu zaszkodzić!

Zobacz także: Dlaczego pies je trawę? Czy to powód do zmartwień?