×

Pies nie bez powodu patrzy na Ciebie, gdy się załatwia. Jego zachowanie ma wytłumaczenie

Każdy właściciel psa zna tę sytuację bardzo dobrze: jesteście na spacerze, gdy nagle Wasz pupil zaczyna krążyć w miejscu i w końcu robi kupę. Wpatruje się wówczas w Ciebie, skupiając się mocno, a Ty zastanawiasz się o co w tym wszystkim chodzi i dlaczego nie unika Twojego wzroku. No cóż, czas rozwiać wszelkie wątpliwości.

Dlaczego tak się dzieje?

Już w 2009 roku, naukowcy przeprowadzili badanie, w którym udowodnili, że tego typu spojrzenie i kontakt z właścicielem działa trochę tak jak w przypadku matek i dzieci. Działa to zupełnie nieświadomie i nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Inne przyczyny

Należy pamiętać, że nie na wszystko można mieć jedną odpowiedź. Tego typu zachowanie może mieć związek z czasami szczenięcymi, gdy piesek był mały, a Ty za każdym razem nagradzałeś go, gdy załatwił się na zewnątrz. To się nie zmieniło, gdy dorósł. Spogląda na Ciebie cały czas w nadziei, że dasz mu coś pysznego za dobrze wykonane zadanie.

Może to także być sygnał, że szuka w Tobie wsparcia i liczy na to, że Ty 'pozwolisz’ mu się załatwić, a swoim wiernym wzrokiem wpatruje się w Ciebie i czeka na akceptację miejsca. Czworonóg dobrze pamięta, gdy został ukarany za załatwienie swoich potrzeb w nieodpowiednim miejscu, dlatego teraz stara Ci się przypodobać.

Istnieje jeszcze teoria, w której to pies ma czuć się zagrożony w pozycji, gdy się załatwia i szuka Cię wzrokiem, aby upewnić się, że jest bezpieczny, a Ty sprawujesz nad nim pieczę. Chce mieć po prostu pewność, że w razie jakiegokolwiek zagrożenia Ty go ochronisz.

A może to Ty szukasz kontaktu wzrokowego, a Twój pies jedynie go odwzajemnia, a w rzeczywistości potrzebuje odrobinę prywaty i właśnie z tego powodu idzie za Tobą do toalety, bo chce Ci pokazać, jak to jest być podglądanym?

Kochani właściciele czworonogów, a jakie są Wasze teorie w tym temacie?

Może Cię zainteresować