×

Oto, co należy zrobić, gdy twój pies zostanie pogryziony przez innego

Podczas spaceru z psem może dojść do różnych sytuacji. Chociaż każdy właściciel chciałby tego uniknąć, zdarzyć się może, że nasz pupil może zostać pogryziony. Co wtedy robić? Kto za to odpowiada? Jak udzielić psu pierwszej pomocy? Opowiemy Ci w niniejszym artykule.

Spacer z psem – na co uważać?

Kontakty naszych pupili nie zawsze muszą być przyjemne. Każdy właściciel czworonoga powinien się z tym liczyć. Podczas spacerów możemy natknąć się na różne psy. Jedne bardziej będą skore do zabaw, zaś inne mogą być nawet agresywne. Tak samo może być z naszym pupilem. Osobowości i historie psiaków są różne i trzeba się z tym liczyć.

Warto też zwrócić uwagę, czy inny pies ma żółtą wstążkę. Dlaczego? Ponieważ oznacza ona, że pies z różnych powodów nie jest otwarty na kontakty z ludźmi lub innymi psiakami. Oznacza to, że jeśli chcielibyśmy podejść sami lub z naszym zwierzakiem do takiego psa, najlepiej zapytać o to właściciela. Ponieważ w innym wypadku różnie może się to skończyć.

Nie tylko podczas spaceru, ale też w czasie zabaw na wybiegu może dojść do nieprzewidzianych sytuacji, podczas których nasz pupil może ucierpieć. Pogryzienie psa to dość częsta konsekwencja niedopilnowania czworonoga przez jednego z właścicieli. Konsekwencje tego mogą być naprawdę wysokie. I nie chodzi tutaj jedynie o cierpienie psa, ale również o odpowiedzialność prawną, z której nie każdy może zdawać sobie sprawę.

pogryzienie psa

Pogryzienie psa – co robić?

Wiadomo, że kiedy dojdzie do pogryzienia psa, jest to bardzo stresująca sytuacja, zarówno dla niego, jak i jego właściciela. I w amoku łatwo jest stracić panowanie nad sobą i nie wiedzieć, co robić. Dlatego krok po kroku wyjaśniamy, jak działać w takiej sytuacji.

Krok 1.  Obejrzyj dokładnie psa

Po pogryzieniu postaraj się najpierw uspokoić siebie i psa, a następnie obejrzyj powierzchnię ciała. Sprawdź, jakie ma rany: szarpane, darte, kłute. Ugryzienia najczęściej dotyczą głowy, karku, klatki piersiowej lub ogona, ale uszkodzona może być również małżowina uszna lub gałka oczna. Jeśli właściciel spłoszony nie uciekł, tylko pozostał na miejscu, przytrzymując swojego psa, zapytaj, czy tamten był szczepiony przeciwko wściekliźnie i na wszelki wypadek poproś o dane kontaktowe. W przypadku gdy Twój pies ma rozległe rany i urazy, jak najszybciej przetransportuj go do lecznicy weterynaryjnej w celu wykluczenia urazów wewnętrznych. Jeśli pies został mocno poturbowany i doszło do ataku przez widoczne zaniedbanie właściciela – np. spuszczenie agresywnego psa ze smyczy – wezwij policję.

Krok 2. Załóż psu kaganiec

Jeśli Twój pies był prowodyrem całego zamieszania i ugryzł nieznacznie innego psa, załóż swojemu pupilowi kaganiec i odciągnij go od drugiego psiaka. W przypadku, kiedy to Twój pupil został pogryziony, założenie kagańca pozwoli Ci na spokojne obejrzenie jego ran. W stresie i strachu pies może reagować agresją. Kaganiec będzie dla Ciebie dodatkowym zabezpieczeniem. Jeśli nie masz go przy sobie, możesz wykonać go z elastycznego materiału, np. pończoch, bandaża, paska lub skórzanej smyczy. Jak to zrobić? Zrób pętlę i delikatnie nasuń ją psu na pysk. Mocno zaciśnij lub przewiąż tak, aby węzeł znajdował się na górze pyska. Później dwa końce materiału przeciągnij w dół i zawiąż pod brodą. Na koniec oba końce skieruj do tyłu głowy, pod uszami i zrób kokardę w taki sposób, aby było można ją łatwo rozwiązać. Nie zapomnij o tym, że taki kaganiec można założyć psu tylko wtedy, kiedy swobodnie oddycha przez nos!

Krok 3. Wezwij policję

Niewielkie pogryzienie psa, które może się zdarzyć, nie wymaga interwencji policji. Sprawa wygląda inaczej, jeśli pies stwarza realne zagrożenie nie tylko dla innych psów, ale i ludzi. Przykładem może być sytuacja, kiedy właściciel puszcza samopas psa, o którym wiadomo, że jest agresywny. Najpierw możemy porozmawiać z właścicielem, jeśli to nie przyniesie skutku, takie zaniedbanie możemy zgłosić najpierw do TOZ-u, a później zgłosić na policję.

Krok 4. Opatrz psu rany

Jeśli pogryzienie psa nie jest poważne i nie wymaga wizyty u weterynarza, spokojnie możesz opatrzeć rany w domu. Najpierw za pomocą nożyczek wytnij sierść wokół ran. Potem oczyść rany jałowym gazikiem i zdezynfekuj je wodą utlenioną lub nieszczypiącymi środkami dla ludzi. Kiedy zauważysz, że rany są głębokie, rozległe lub mocno krwawią, należy niezwłocznie udać się do weterynarza. Ponieważ może być potrzebne szycie lub zdrenowanie. Tak samo w momencie, kiedy na ciele psa pojawi się obrzęk kilka dni po pogryzieniu.

Krok 5. Pielęgnuj rany w domu

Rany mogą długo się goić, szczególnie, jeśli pies będzie je intensywnie lizał. Dlatego dobrze jest, założyć mu kołnierz, a opatrunki często zmieniać i obserwować ranę. Dobrze jest też dezynfekować ją kilka razy dziennie.

Krok 6. Zabierz psa do weterynarza

Jeśli doszło do mocnego pogryzienia psa, które zagraża jego życiu, niezwłocznie zabierz go do najbliższej lecznicy weterynaryjnej. Podobnie w przypadku, kiedy zauważysz, że rany są poważne i wymagają zszycia. Weterynarz wykona też dodatkowe badania, przepisze odpowiednie leki przeciwbólowe.

Kto odpowiada w sytuacji pogryzienia?

W chwili, kiedy właściciel nie dopilnuje swojego psa i ten ugryzie innego, spada na jego opiekuna cała odpowiedzialność. Szczególnie, jeśli wie, że jego pies bywa agresywny do innych zwierząt i ludzi. Jeśli zbagatelizuje sprawę i nie zareaguje, czekają go konsekwencje prawne wynikające z Art. 77 ustawy z 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 482 ze zm.). Art. 431 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.).

Bezwzględnie właściciel psa musi pilnować, by jego pupil nie stwarzał zagrożenia dla innych zwierząt i ludzi. Jeśli dojdzie do pogryzienia, właściciel zranionego psa powinien zebrać całą dokumentacje medyczną dla wszczęcia postępowania wobec właściciela agresywnego psa.

 

 

 

Fotografie: Pixbay

Może Cię zainteresować