Jak oduczyć psa sikać w domu?

Zazwyczaj kwestia treningu czystości dotyczy tylko szczeniąt i młodych psów. W okresie kwarantanny, jeśli nie dysponujemy ogródkiem psiak niestety musi załatwiać się w domu. Potem, gdy pies ma komplet szczepień zostaje zadanie: „jak oduczyć psa sikać w domu”? Z dobrej hodowli powinien wyjść z umiejętnością siusiania w wyznaczone miejsce (np. specjalną matę wkładaną do płaskiej kuwety typu „puppy trainer”. Potem trochę czasu i cierpliwości i większość psów zaczyna bez problemu załatwiać się na zewnątrz. Jeśli nawet zdarzają się wpadki zwykle proces ten przebiega bez problemowo. O ile oczywiście prawidłowo nauczyliśmy tego szczenię. Sprawa się komplikuje gdy sikać w domu zaczyna dorosły pies. W wypadku dorosłego psa należy najpierw ustalić przyczynę tego stanu, bo od tego zależy dalsze postępowanie.

Szczenię, czyli trening czystości

Przy szczenięciu sprawa to nie tyle jak oduczyć psa sikać ale jak nauczyć sikać tak gdzie sobie życzymy, czyli na spacerze. Przede wszystkim potrzebujemy sporo czasu i dyspozycyjności. Szczenię sika po przebudzeniu, po posiłku, po zabawie… więc na początku po prostu wychodźmy z nim często. Na spacerze każde siusiu entuzjastycznie chwalimy i nagradzamy. Z czasem wydłużamy przerwy między spacerami aż do osiągnięcia normalnej akceptowalnej dla nas częstotliwości 3-4 wyjść dziennie. Jeśli karcimy, to tylko głosem i tylko w chwili gdy złapaliśmy winowajcę na „mokrym uczynku”. Nie bijemy szczenięcia, absolutnie nie wsadzamy mu nosa w odchody. Jeśli szczenię sika na maty warto na czas nauki czystości zwinąć dywany. Może kojarzyć „sikanie na miękkie” jako prawidłowe i potem sikać na dywan.

Dorosły sikacz – kilka możliwych powodów

Jeśli sika dorosły pies należy w pierwszej kolejności wykluczyć przyczyny zdrowotne. W tym celu należy po prostu udać się do lekarza weterynarii i wykonać podstawowe badania. Czasem przyczyną jest infekcja układu moczowego, kamica moczowa, powikłanie po sterylizacji, poważniejsze schorzenia a czasem … nieunormowana dieta. Wielokrotnie przyczyną podsikiwania są problemy natury psychicznej, czyli problemy behawioralne. Zwykle tak objawia się lęk separacyjny, inne stany lękowe, nadmierne, patologiczne przywiązanie do właściciela a niekiedy są to zachowania dominacyjne. Tu warto problem omówić z psim psychologiem, trenerem i behawiorystą.

jak oduczyć psa sikania w domu
Udostępnij

Jak oduczyć spa sikać w mieszkaniu?

Jeśli wykluczyliśmy wszystkie problemy zdrowotne i behawioralne możemy spróbować kilku prostych metod jak opanować te psie wpadki. Na początek należy zwiększyć ilość i wydłużyć czas spacerów. Może być bowiem tak, że pies wybiega na krótki spacer i jest tak podniecony zapachami, przestrzenią, że „zapomina” o sikaniu i po powrocie załatwia się w mieszkaniu. Miejsce w które już pies nasikał należy bardzo starannie wyczyścić i zdezynfekować bo zapach, którego my już nie czujemy może być zachętą do kolejnych „spadek” szczególnie jeśli pies nasikał na dywan. Pomocne będą preparaty i spaye odstraszające lub płyny o zapachu, którego psy nie lubią, np. cytrusów. Ponieważ psy w naturalny sposób unikają „brudzenia” w swoim legowisku do ograniczenia sikania gdy nie ma nas w domu możemy użyć dużej klatki lub odpowiedniego, małego pomieszczenia do izolacji. Oczywiście pies musi być przyzwyczajony do tego miejsca, akceptować je i czuć się tam bezpiecznie. Także nadpobudliwe, bardzo ruchliwe psy należy uczuć relaksu w klatce lub kojcu. Czego nie wolno robić gdy myślimy o tym jak oduczyć psa sikania w mieszkaniu? Nie wolno stosować wobec psa przemocy, kara odroczona – czyli w chwili gdy odkryjemy mokrą plamę na dywanie, a nie w chwili „mokrego uczynku” będzie nieskuteczna, nie wkładamy psiego nosa w odchody i absolutnie nie ograniczamy psu dostępu do wody.