Jak oduczyć psa sikania w domu?
Jak oduczyć psa sikania w domu? Wielu opiekunów czworonogów szuka odpowiedzi na to pytanie. Na szczęście to wcale nie jest takie trudne. Poznaj kilka sprawdzonych sposobów, które pożegnają przykry problem raz na zawsze.
Jak oduczyć psa sikania w domu – cierpliwość i konsekwencja
Aby oduczyć psa sikania w domu musimy być przede wszystkim cierpliwi oraz konsekwentni. W przypadku szczeniąt sprawa jest dość prosta – większość maluchów dość szybko uczy się, że własne potrzeby należy załatwiać na dworze.
Sprawa komplikuje się jednak, gdy sikać w domu zaczyna dorosły pies. W takim przypadku należy najpierw ustalić przyczynę tego stanu, bo od tego będzie zależało dalsze postępowanie.
Jak oduczyć szczeniaka sikania w domu?
Szczenię należy nie tyle oduczyć sikania w domu, ale pokazać mu, że własne potrzeby załatwia się na dworze. Jak tego dokonać? Musisz być przede wszystkim konsekwentny i cierpliwy, a także dysponować sporą ilością wolnego czasu.
Mały pies sika wiele razy w ciągu dnia, a więc na początku wychodź z nim często na dwór. Za każdym razem, gdy malec załatwi się na dworze, entuzjastyczne go pochwal oraz nagródź. Możesz dać mu wtedy jego ulubiony przysmak.
Z czasem wydłużaj przerwy między spacerami, aż do osiągnięcia normalnej akceptowalnej dla nas częstotliwości, która równa się około 4 wyjściom dziennie.
Co zrobić, gdy szczeniak nasika w domu?
W takim przypadku absolutnie nie wolno bić szczeniaka, ani przykładać mu nosa do moczu. W ten sposób pies nabawi się jedynie stresu. Pamiętaj również, aby nie krzyczeć na psa, gdy nie złapiesz go na gorącym uczynku. W przeciwnym razie szczeniak nie będzie miał pojęcia, za co go wyzywasz.
Lepiej jest skupić się na pozytywnej motywacji niż karaniu – na każdego psa działa to znacznie lepiej. Zamiast karcić za złe zachowanie, nagradzaj za to dobre! Szczeniak szybko nauczy się, że opłaca mu się sikać na dworze.
Jak oduczyć dorosłego psa sikania w domu – poznaj przyczynę jego zachowania
Jeśli dorosły pies zaczyna sikać w domu, w pierwszej kolejności musisz wykluczyć możliwe przyczyny zdrowotne. W tym celu udaj się do lekarza weterynarii i wykonaj podstawowe badania.
Dlaczego pies sika w domu?
Powodów może być wiele. Czasem przyczyną jest infekcja układu moczowego, kamica moczowa, powikłania po sterylizacji, nieunormowana dieta czy też inne schorzenia.
Wielokrotnie zdarza się też, że powodem są problemy natury psychicznej, czyli problemy behawioralne. Przez sikanie w domu objawia się lęk separacyjny, zachowania dominacyjne czy też inne stany lękowe. Warto omówić daną przyczynę z behawiorystą zwierzęcym.
Jak oduczyć psa sikania w domu?
Jeśli wykluczyłeś wszystkie problemy zdrowotne i behawioralne, możesz wypróbować kilku prostych i skutecznych metod.
Na początek należy zwiększyć ilość oraz długość spacerów. Może być bowiem tak, że w czasie krótkiego spaceru pies jest tak podniecony zapachami, że zapomina o załatwieniu swoich potrzeb. Podczas każdego wyjścia na dwór zadbaj o to, aby czworonóg się wysikał. Jeśli to zrobi, pochwal go oraz nagródź ulubionym przysmakiem. Z czasem przypomni sobie, gdzie należy załatwiać własne potrzeby.
Co zrobić, gdy pies nasika w domu?
Jeśli twój dorosły pies nasikał w domu, musisz bardzo starannie wyczyścić i zdezynfekować zapach po moczu. Jeśli tego nie zrobisz, czworonóg będzie czuł się zachęcony do ponownego nasikania w to samo miejsce. W tym przypadku pomocne będą specjalne preparaty odstraszające.
Czego nie wolno robić, gdy pies nasika w domu? Absolutnie nie stosuj żadnej przemocy ani nie przykładaj psiego nosa do moczu – w ten sposób czworonóg będzie zestresowany, a to może przyczynić się do dalszego sikania w domu. Nie ograniczaj mu także dostępu do wody.
Lepiej jest skupić się na pozytywnej motywacji niż karaniu – na każdego psa działa to znacznie lepiej. Zamiast karcić za złe zachowanie, nagradzaj za to dobre! Czworonóg szybko nauczy się, że opłaca mu się sikać na dworze.
Zobacz także: Co zrobić, gdy pies nie przychodzi na zawołanie?