Niedźwiedzie polarne jadły plastikowe śmieci. Zwierzaki umierają przez ludzką ignorancję!
Ludzkość produkuje około 300 milionów ton plastiku każdego roku. 50% używane jest tylko raz – np. worki i opakowania. 10% jest poddawane recyklingowi, a reszta trafia na wysypiska śmieci i do rzek. Skala zanieczyszczenia jest ogromna i wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji. W ostatnim czasie właśnie z tego powodu ucierpiały niedźwiedzie polarne. Rodzina dzikich zwierzaków jadła plastikowe torby. Wszystko zostało uchwycone na szokujących zdjęciach.
Niedźwiedzie polarne jadły plastikowe torby
Sytuacja miała miejsce u wybrzeży Svalbardu – norweskiej prowincji w Arktyce. Przerażające zdjęcia trafiły do sieci.
https://www.facebook.com/232644700870610/photos/a.232646957537051.1073741828.232644700870610/233556167446130/?type=3&theater
Zdjęcia wywołały burzę w Internecie
Internauci oraz ekolodzy byli oburzeni zaistniałą sytuacją. Te fotografie uświadamiają, jak w dużym stopniu zanieczyszczona jest nasza planeta. Wszystko na skutek działalności człowieka.
Statystki mówią same za siebie
Według statystyk, każdego roku do mórz i oceanów trafia około 10 milionów ton plastiku. Niestety przez ludzką ignorancję cierpią głównie zwierzaki. To właśnie one szukając w wodzie jedzenia, często zjadają śmieci. Takie sytuacja są bardzo niebezpieczne i nie rzadko skutkują śmiercią.
https://www.instagram.com/p/BkmkqQmHcqq/?utm_source=ig_embed
Takich sytuacji jest wiele
Pamiętacie wilka, który utknął z plastikowym pudełkiem na głowie? Właśnie przez to zwierzak nie mógł jeść i był wychudzony do granic możliwości. Wilk głodował, a widok tak pięknego zwierzaka w takich okolicznościach był nie do zniesienia. Na szczęście wilka zauważyła grupa studentów, która wezwała odpowiednią pomoc. Dziki zwierzak został uratowany w samą porę.
Kolejnym przykładem jest żółw, którego skorupa przykleiła się do plastikowej butelki. Zwierzak nie był w stanie się swobodnie poruszać, a mech na butelce sugerował tylko, że te męczarnie trwały długo. Na szczęście żółw również został w porę uratowany.
Nie każdy zwierzak ma tyle szczęścia
Niektóre zwierzaki zostają w porę uratowane. Niestety nie wszystkie mają tyle szczęścia. Zbyt duża ilość plastiku zwyczajnie je zabija. Chyba każdy z nas pamięta o wielorybie, który niespodziewanie zmarł. Kiedy wykonano sekcję zwłok, okazało się, że w brzuchu zwierzaka znajdowało się ponad 80 plastikowych worków, które łącznie ważyły ponad 8 kg. Przez taką ilość plastiku w brzuchu, wieloryb nie miał praktycznie żadnych szans. Biedne zwierzę padło ofiarą ludzi, którzy nie dbają o własną planetę.
Śmieci są dosłownie wszędzie
Śmieci nie znajdują się tylko w miastach. Problem zaśmiecania dotknął już nawet tereny odległe, takie jak właśnie Arktyka. Często słyszymy także, że śmieci wywożone są do lasów, czy też w góry. Jeśli nie ockniemy się w porę, nasza planeta zwyczajnie zginie. Ludzie powinni zdać sobie sprawę, że zaśmiecanie ma ogromny wpływ na przyrodę. Zwierzaki muszą przestać ginąć przez naszą ignorancję.