Nagi pies meksykański od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie
Nagi pies meksykański znany również jako meksykański pies bezwłosy oraz goły pies meksykański to rasa pochodząca z Meksyku. Te czworonogi na większej części swojego ciała nie posiadają sierści. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.
Nagi meksykański pies historia
Rasa ta została zarejestrowana w Meksykańskiej Federacji Kynologicznej w roku 1956. Obowiązujący wzorzec ustanowiono jednak w 2012 roku.
Do Polski pierwszych przedstawicieli rasy sprowadzono w 1999 roku. W Europie nagie psy meksykańskie są raczej mało popularne.
Meksykański pies bezwłosy wygląd
Są to psy, które na większej części swojego ciała nie posiadają sierści. Owłosienie najczęściej występuje na głowie, kończynach oraz ogonie. Skóra tych psów może występować w różnych umaszczeniach, np. szarym, czarnym oraz łaciatym. Ze względu na rozmiar przedstawicieli rasy można podzielić na trzy typy:
-
Nagi pies meksykański miniaturowy
Jest to najmniejsza odmiana nagiego psa meksykańskiego. Miniaturki osiągają wysokość w kłębie od 25 do 35 cm.
-
Nagi pies meksykański średni
Jest to pośrednia odmiana nagiego psa meksykańskiego. Przedstawiciele osiągają wysokość w kłębie od 35 do 45 cm.
-
Nagi pies meksykański standard
Jest to największa odmiana nagiego psa meksykańskiego. Przedstawiciele osiągają wysokość w kłębie od 45 do 60 cm.
Nagi pies meksykański waga
Przedstawiciele rasy osiągają wagę od 4 do 20 kg. Najmniej ważą przedstawiciele odmiany miniaturowej, a najwięcej przedstawiciele odmiany standard.
Nagi pies meksykański charakter
Te psy bardzo silnie przywiązują się do członków swojej rodziny i uwielbiają przebywać blisko nich. Do obcych zazwyczaj podchodzą jednak z nieufnością oraz dystansem.
Przedstawiciele rasy cechują się wysokim poziomem inteligencji, dzięki czemu szybko uczą się nowych rzeczy. Są bardzo ciekawe świata. Lubią spacery, zabawy oraz aktywność. W domu zazwyczaj są dość spokojne.
Goły pies meksykański choroby
Jest to zdrowa i odporna rasa. Należy jednak pamiętać, aby chronić te psy przed zimnem oraz upałami. Na czas niskich temperatur najlepiej jest zaopatrzyć je w ciepłe ubranko. Latem nie wolno pozwalać im zbyt długo leżeć na słońcu, gdyż ich skóra mogłaby ulec poparzeniu.
Długość życia dla przedstawicieli rasy wynosi około 12-15 lat.
Nagi pies meksykański pielęgnacja
Zaleca się, aby kąpać te psy raz na trzy tygodnie w delikatnym żelu. Po kąpieli nagiego psa meksykańskiego warto posmarować balsamem nawilżającym, a latem kremem z filtrem UV.
Oprócz tego nie zapominaj o regularnym przemywaniu oczu, uszu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.
Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów
Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.
Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki
Nagi pies meksykański szczeniaki
Myślisz o przygarnięciu szczeniaka tej rasy? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Maluch może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni.
Nagi pies meksykański hodowla
Jeśli chcesz zakupić psa tej rasy, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.
Obecnie w naszym kraju znajduje się jedynie jedna hodowla psów tej rasy, dlatego na szczenię będzie trzeba trochę poczekać.
Pseudo-hodowla
Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!
Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli