×

Na ulicach Holandii nie znajdziesz bezpańskich psów. Holendrzy mają na to prostą receptę

Bezdomne zwierzęta to duży problem na całym świecie. Istnieją kraje, w których ich liczba jest bardzo wysoka, lecz są też państwa, które cały czas walczą z tym kłopotem i starają się robić wszystko, aby pomagać bezpańskim futrzakom. Niestety w Polsce liczba bezpańskich zwierząt wciąż rośnie, a wspólnie musimy zrobić coś, aby temu zapobiec. W tym artykule chcielibyśmy skupić się głównie na Holandii, która pożegnała ten problem raz na zawsze – na ulicach tego kraju nie znajdziesz już bezdomnych psów ani kotów. A wszystko dzięki specjalnemu programowi, który okazał się być strzałem w dziesiątkę. Rezultaty widoczne są gołym okiem!

Reklama

Bezdomność zwierząt w Polsce

Problem bezdomnych zwierząt w naszym kraju wciąż jest spory. Według Najwyższej Izby Kontroli liczba bezpańskich zwierząt w Polsce rośnie. Schroniska są pełne, a zwierzaki cały czas przybywają. Psy oraz koty żyjące na ulicach nie są kastrowane ani sterylizowane, więc rozmnażają się w sposób niekontrolowany.

„Jeżeli nie zapanujemy nad niechcianym rozrodem zwierząt, ilość bezpańskich psów oraz kotów zawsze będzie przewyższać osoby chętne do adopcji zwierząt.” – przyznał Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli.

Ustawowy obowiązek kastracji i sterylizacji zwierząt realizowany jest w niewielkiej części gmin

W naszym kraju wciąż musimy zwrócić na to większą uwagę. Kastracja i sterylizacja jest ważna ponieważ nie dość, że zapobiega wielu chorobom, to również nie przyczynia się do wzrostu liczby bezdomnych zwierząt.

Reklama

Brak bezpańskich zwierząt w Holandii

Holandia to kraj, z którego przykład powinien brać cały świat. Na ulicach tego państwa nie znajdziesz już bezpańskich psów ani kotów. Brzmi niemożliwie? A jednak – da się!

Recepta Holandii

W kraju ustanowiono proste zasady, których musi przestrzegać każdy obywatel. Ktokolwiek porzuci psa, zapłaci karę grzywny w wysokości około 16 tysięcy euro lub trafi do więzienia na okres lat 3.

Reklama

Sam rząd natomiast zajął się programem kastracji oraz sterylizacji zwierząt. W Holandii przeprowadzanych jest także wiele kampanii, które mają na celu zachęcić społeczeństwo do adopcji kundelków.

Policja dla zwierząt

W 2011 roku Holandia stała się pionierem w tworzeniu „Animal Cop”, czyli specjalnej policji dla zwierząt, której zadaniem jest ochrona praw naszych futrzanych przyjaciół.

Wszystkie te inicjatywy stały się strzałem w dziesiątkę

Dzięki specjalnemu programowi udało się zwalczyć bezdomność wśród zwierząt raz na zawsze. Rezultaty widoczne są gołym okiem – na ulicach Holandii nie znajdziesz już bezpańskich psów ani kotów. Pamiętajmy, że ochrona zwierzaków powinna być obowiązkiem każdego z nas. W końcu nasi futrzani przyjaciele nie mają głosu i nie mogą poprosić nikogo o pomoc – ich głosem powinniśmy być my ludzie.

Reklama

Może czas, aby nasz kraj wziął przykład z Holendrów?

 

Reklama

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować