Kategorie Psy

Na ulicach Holandii nie znajdziesz bezpańskich psów. Holendrzy mają na to prostą receptę

Bezdomne zwierzęta to duży problem na całym świecie. Istnieją kraje, w których ich liczba jest bardzo wysoka, lecz są też państwa, które cały czas walczą z tym kłopotem i starają się robić wszystko, aby pomagać bezpańskim futrzakom. Niestety w Polsce liczba bezpańskich zwierząt wciąż rośnie, a wspólnie musimy zrobić coś, aby temu zapobiec. W tym artykule chcielibyśmy skupić się głównie na Holandii, która pożegnała ten problem raz na zawsze – na ulicach tego kraju nie znajdziesz już bezdomnych psów ani kotów. A wszystko dzięki specjalnemu programowi, który okazał się być strzałem w dziesiątkę. Rezultaty widoczne są gołym okiem!

Bezdomność zwierząt w Polsce

Problem bezdomnych zwierząt w naszym kraju wciąż jest spory. Według Najwyższej Izby Kontroli liczba bezpańskich zwierząt w Polsce rośnie. Schroniska są pełne, a zwierzaki cały czas przybywają. Psy oraz koty żyjące na ulicach nie są kastrowane ani sterylizowane, więc rozmnażają się w sposób niekontrolowany.

„Jeżeli nie zapanujemy nad niechcianym rozrodem zwierząt, ilość bezpańskich psów oraz kotów zawsze będzie przewyższać osoby chętne do adopcji zwierząt.” – przyznał Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli.

Na ulicach Holandii nie znajdziesz bezpańskich psów. Holendrzy mają na to prostą receptę

Ustawowy obowiązek kastracji i sterylizacji zwierząt realizowany jest w niewielkiej części gmin

W naszym kraju wciąż musimy zwrócić na to większą uwagę. Kastracja i sterylizacja jest ważna ponieważ nie dość, że zapobiega wielu chorobom, to również nie przyczynia się do wzrostu liczby bezdomnych zwierząt.

Brak bezpańskich zwierząt w Holandii

Holandia to kraj, z którego przykład powinien brać cały świat. Na ulicach tego państwa nie znajdziesz już bezpańskich psów ani kotów. Brzmi niemożliwie? A jednak – da się!

Na ulicach Holandii nie znajdziesz bezpańskich psów. Holendrzy mają na to prostą receptę

Recepta Holandii

W kraju ustanowiono proste zasady, których musi przestrzegać każdy obywatel. Ktokolwiek porzuci psa, zapłaci karę grzywny w wysokości około 16 tysięcy euro lub trafi do więzienia na okres lat 3.

Sam rząd natomiast zajął się programem kastracji oraz sterylizacji zwierząt. W Holandii przeprowadzanych jest także wiele kampanii, które mają na celu zachęcić społeczeństwo do adopcji kundelków.

Policja dla zwierząt

W 2011 roku Holandia stała się pionierem w tworzeniu „Animal Cop”, czyli specjalnej policji dla zwierząt, której zadaniem jest ochrona praw naszych futrzanych przyjaciół.

Na ulicach Holandii nie znajdziesz bezpańskich psów. Holendrzy mają na to prostą receptę

Wszystkie te inicjatywy stały się strzałem w dziesiątkę

Dzięki specjalnemu programowi udało się zwalczyć bezdomność wśród zwierząt raz na zawsze. Rezultaty widoczne są gołym okiem – na ulicach Holandii nie znajdziesz już bezpańskich psów ani kotów. Pamiętajmy, że ochrona zwierzaków powinna być obowiązkiem każdego z nas. W końcu nasi futrzani przyjaciele nie mają głosu i nie mogą poprosić nikogo o pomoc – ich głosem powinniśmy być my ludzie.

Może czas, aby nasz kraj wziął przykład z Holendrów?

 

Tagi
Fotografie: facebook.com