×

Szokujące odkrycie w mieszkaniu w Bytomiu. Takiej interwencji chyba jeszcze nie było

Nietypowa interwencja miała miejsce w jednym z mieszkań w centrum Bytomia. Policjanci, inspektorzy weterynarii oraz członkowie Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami znaleźli tam 7 małp oraz papugę arę. Zwierzęta przetrzymywane były w ciasnych klatkach i złych warunkach, a ich właścicielka nie posiadała zezwoleń ani na hodowlę takich zwierzaków, ani na ich posiadanie. Niestety, historia ta po raz kolejny pokazuje, że miasto Bytom zaczyna cieszyć się niechlubną sławą, jeśli chodzi o znęcanie się nad zwierzętami.

Nietypowa interwencja w Bytomiu

Ta interwencja trochę odbiega od innych. Otrzymałyśmy zgłoszenie o zwierzętach przebywających w złych warunkach, a w szczególności małpkach trzymanych w mieszkaniu w stosunkowo małych klatkach. Po przybyciu na miejsce wraz z Powiatowym Lekarzem Weterynarii i Policją, przystąpiliśmy do sprawdzenia warunków bytowych zwierząt. Warto tu zaznaczyć, że do pięciu psów oraz dwóch kotów nie mieliśmy zastrzeżeń. – napisało Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami oddział Bytom na swoim Facebooku.

Oprócz psów i kotów, w mieszkaniu znaleziono 7 małpek z rodziny pazurkowców utrzymywanych w nieodpowiednich warunkach, z czego 4 były w stanie zagrażającym zdrowiu i życiu, a także papugę arę zwyczajną przetrzymywaną w niewłaściwych warunkach. Na szczęście jej stan nie zagrażał zdrowiu ani życiu.

Jeśli chodzi o małpki, 4 z nich pojechały na diagnostykę do weterynarza do Katowic, ponieważ ich stan był niepokojący. Reszta zwierząt zostanie sukcesywnie przebadana do wyjaśnienia sprawy.

Zwierzęta pozostały u właścicielki pod naszym nadzorem. W naszej obecności właścicielka przekładała małpki do większych klatek. Daliśmy miesiąc czasu na całkowite poprawienie warunków przetrzymywania małpek oraz papugi Ara, która też powinna mieć klatkę większych rozmiarów. Jeżeli warunki nie zostaną spełnione, po miesiącu wszystkie zwierzęta egzotyczne zostaną zabrane. – informuje Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami oddział Bytom na swoim Facebooku.

Jak przyznaje Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami oddział Bytom, interwencja ta kosztowała ich mnóstwo czasu i nerwów. Policja prowadzi postępowanie w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa z zakresu Ustawy o ochronie zwierząt oraz Ustawy o ochronie przyrody. Dla przypomnienia, za znęcanie się nad zwierzętami może grozić kara pozbawienia wolności do 5 lat.

Filmik z interwencji możesz obejrzeć poniżej:

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować