Nurkowie spotykają małą ośmiornicę i są przerażeni widokiem, który zastają
W grudniu ubiegłego roku Pall Sigurdsson oraz jego przyjaciele nurkowali w wodach Indonezji. Nie mieli wtedy pojęcia, że podczas wyprawy zamienią się w pośredników handlu nieruchomościami dla małego morskiego stworzenia, które rozpaczliwie potrzebowało nowego domu.
Spotkanie z ośmiornicą
Podczas nurkowania w pobliżu dna oceanu, Pall Sigurdsson natknął się na małą ośmiornicę z gatunku Amphioctopus marginatus. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że zwierzę mieszkało w plastikowym kubeczku.
„To są właśnie efekty zaśmiecenia naszej planety. W wodach znajduje się tyle śmieci, że cierpią przez to zwierzaki. Dla tej biednej ośmiornicy domem był przeźroczysty, plastikowy kubek” – mówi Pall Sigurdsson.
Duże niebezpieczeństwo
Już samo dostrzeżenie śmieci w oceanie było smutne, ale Pall Sigurdsson szybko zdał sobie sprawę, że ten konkretny plastikowy kubek naraża małą ośmiornicę oraz inne zwierzęta morskie na spore niebezpieczeństwo.
„Ten plastikowy kubek był przeźroczysty, a więc w żaden sposób nie krył ośmiornicy. Nie spełniał swojego zadania, a dodatkowo narażał na niebezpieczeństwo również inne zwierzaki morskie.
Każdy drapieżnik szukający łatwego posiłku prawdopodobnie zjadłby ten kubek. Wiadomo, że spożycie plastiku jest bardzo niebezpieczne” – przyznał Pall Sigurdsson.
Nurkowie postanowili pomóc
Widząc całą sytuację, Pall Sigurdsson oraz jego przyjaciele postanowili pomóc. Grupa nurków natychmiast zabrała się do pracy. Resztę swojej wyprawy spędzili na poszukiwaniu lepszego schronienia dla małej ośmiornicy.
„Oferowaliśmy tej ośmiornicy różne muszle, aż w końcu ona wybrała tę jedyną, która najbardziej się jej spodobała. Dzięki temu ten zwierzak w końcu zyskał nowy i znacznie bezpieczniejszy dom”
Wszystko zostało nagrane
Nurkowie nagrali cały proces, a filmik umieścili w Internecie. Od czasu publikacji wideo zostało odtworzone przez ponad 200 tysięcy osób. Możesz zobaczyć je poniżej.
„Ośmiornice z tego gatunku słyną ze swojej wybredności do do wyboru muszli, w których żyją. Musieliśmy więc oferować jej wiele różnych tak, aby wybrała tę jedyną.
Na szczęście podjęła decyzję w porę – w tej misji bowiem ważny był czas, bo musiał wystarczyć nam zapasu tlenu. Na szczęście wszystko zakończyło się pomyślnie”
Niestety ta ośmiornica nie jest jedyną ofiarą zaśmieconych wód
„Spędzam dużo czasu na dnie oceanu, a ilość śmieci, jaka się w nim znajduje, jest po prostu przerażająca. Niestety na ludzkiej ignorancji cierpią głównie zwierzęta – nie wszystkie mają tyle szczęścia co ta ośmiornica” – dodał Pall Sigurdsson.
Szokujące statystyki
Każdego roku do oceanów trafia od 4,8 do 12,7 ton plastiku. To naraża niezliczoną ilość zwierząt na ogromne niebezpieczeństwo. Obecnie w oceanach pływa około 150 milionów ton śmieci.
„Cały ocean jest pełen plastiku, a ludzie wciąż nie wiedzą, jak wielkie konsekwencjach to niesie dla życia zwierząt morskich oraz ludzi. Wiemy jednak skąd pochodzi plastik. Jest obecny w naszym codziennym życiu. Wszyscy jesteśmy od niego uzależni, a to musi się skończyć.
Mamy nadzieję, że uda nam się zachęcić ludzi do zmiany stylu życia oraz do zastanowienia się, kto cierpi przez naszą ignorancję. To zwierzęta są zmuszone żyć w tym śmietniku i to one przez nas cierpią”
Zobacz także: Niedźwiedzie polarne jedzą plastikowe śmieci – efekt zanieczyszczenia planety