Lagotto romagnolo od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie
Lagotto romagnolo to nieduża rasa, której przedstawiciele pokryci są długą i kręconą sierścią. Co ciekawe, jest to jedyny na świecie pies do szukania trufli. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.
Psy lagotto romagnolo historia
Dawniej psy te wykorzystywano głównie do aportowania ptactwa z wody, a później zaczęto szkolić je do poszukiwania cennych trufli. W 1880 roku w Roddi powstała specjalna szkoła, której zadaniem było uczenie psów lagotto wyszukiwać trufle rosnące pod ziemią.
W latach 70. XX wieku zaczęto dążyć do oficjalnego uznania rasy. W 1988 roku powstał włoski klub rasy. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna uznała lagotto w roku 1995.
Do naszego kraju pierwsza przedstawicielka rasy dotarła w 2005 roku. Na całym świecie te czworonogi wciąż zyskują na popularności.
Romagnolo lagotto wygląd
Są to nieduże psy pokryte długą i kręconą sierścią. Występują w umaszczeniu brązowym, biało-brązowym, brudno-białym, pomarańczowym, biało-pomarańczowym oraz posiwiałym brązowym.
Lagotto romagnolo waga i wzrost
Samce osiągają wagę od 13 do 16 kg, a samice od 11 do 14 kg. Wysokość w kłębie natomiast wynosi około 43-48 cm dla psów oraz 41-46 cm dla suczek.
Lagotto romagnolo charakter
Te psy silnie przywiązują się do członków swojej rodziny i uwielbiają przebywać blisko nich. Dobrze dogadują się zarówno z dziećmi jak i innymi psami. Psy lagotto cechują się łagodnym usposobieniem, cierpliwością oraz delikatnością.
Cechują się wysokim poziomem inteligencji, dzięki czemu szybko się uczą. Psy tej rasy posiadają czujne zmysły i doskonały węch. Dzięki temu sprawdzają się w roli poszukiwania cennych trufli.
Psy lagotto uwielbiają spacery, zabawy, aportowanie oraz pływanie. Potrzebują ruchu oraz zajęć.
Lagotto romagnolo choroby
Sporadycznie występuje dysplazja stawów, niedoczynność tarczycy oraz zaćma. U szczeniąt tej rasy zdarzały się zaburzenia móżdżkowe.
Długość życia dla psów lagotto wynosi około 12-14 lat.
Lagotto romagnolo pielęgnacja
Pies tej rasy praktycznie nie linieje. Jego sierść ma jednak tendencję do filcowania się, dlatego należy ją czesać oraz przynajmniej raz na rok strzyc. Aby zapobiegać stanom zapalnym uszu, należy regularnie wyskubywać włosy z ich wnętrza.
Oprócz tego nie zapominaj o regularnym przemywaniu oczu, uszu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.
Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów
Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.
Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki
Lagotto romagnolo szczeniaki
Myślisz o przygarnięciu szczeniaka tej rasy? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Maluch może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni.
Lagotto romagnolo hodowla
Jeśli chcesz zakupić psa tej rasy, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.
Lagotto romagnolo do adopcji
Może zdarzyć się, że pies tej rasy będzie dostępny do adopcji. Koniecznie popytaj w schroniskach oraz fundacjach – być może któryś z nich czeka właśnie na ciebie!
Pseudo-hodowla
Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!
Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli