Ukraińscy żołnierze ratują kotka porzuconego na Wyspie Węży. Chował się w betonowym bunkrze
Ukraińskie wojska uratowały kota, który został porzucony na Wyspie Węży, kiedy Rosjanie w zeszłym miesiącu wycofali się z tego miejsca.
Kotek uratowany z Wyspy Węży
Żołnierze z kijowskiego oddziału wywiadu wojskowego znaleźli kota porzuconego na Wyspie Węży. Mały, czarny kotek chował się w betonowym bunkrze wśród dziur po pociskach, ruin pojazdów, min, broni oraz dokumentów. Na filmiku ukazano moment uratowania kotka, a także chwilę, w której żołnierze podnieśli ukraińską flagę nad wyspą.
Na nagraniu widać oddział, składający się co najmniej siedmiu mężczyzn, patrolujący wyspę po odejściu wojsk rosyjskich. Filmik ukazuje, jak dwaj żołnierze podchodzą do większej grupy stojącej w otworze betonowego bunkra, który stanowi część bazy wojskowej Wyspy Węży. Gdy mężczyźni przybywają, ich towarzysze przekazują im kota, którego znaleźli porzuconego w środku.
Kot, który przez kilka miesięcy żył pod okupacją, został odnaleziony i ewakuowany.
Materiał filmowy pokazuje też mężczyzn przechodzących przez wyspę do masztu, gdzie zdejmują flagę Rosji, a w jej miejsce umieszczają flagę ukraińską. Można więc przypuszczać, że owa misja miała miejsce jakieś dwa tygodnie temu, kiedy po raz pierwszy ujrzeliśmy niebiesko-żółte barwy nad wyspą. Materiał filmowy z misji został jednak opublikowany po raz pierwszy 20 lipca 2022 r.
Wyspa Węży to niewielka, ale strategicznie ważna mierzeja, która znajduje się ponad 140 km od ukraińskiego wybrzeża do głównego portu w Odessie. Rosja zdobyła wyspę pierwszego dnia wojny po tym, jak ukraińscy obrońcy w pamiętny sposób odpowiedzieli moskiewskiemu okrętowi wojennemu, że „ma się pier*olić”.
Jednak po tygodniach ciężkiego ostrzału i ataków ukraińskich odrzutowców i bombowców, stacjonujące tam wojska rosyjskie zostały zmuszone do odwrotu.
Chociaż odzyskanie wyspy nie zmienia ogólnego bilansu wojny, to jednak szturm na Odesę, którego obawiano się od pierwszego dnia wojny, jest w tym przypadku bardzo mało prawdopodobny. Odbicie wyspy zapewniło także Kijowowi znaczny wzrost morałów w czasie, gdy siły na wschodzie kraju słabły.
Wszystko możesz obejrzeć na poniższym filmiku: