×

Karmiła szympansa piersią i wychowywała jak własne dziecko. Tragiczny finał eksperymentu

„Projekt Nim” to jeden z najbardziej kontrowersyjnych projektów związanych ze zwierzętami. Jego celem było udowodnienie, że szympans wychowany jak własne dziecko przez ludzi, będzie w stanie nauczyć się komunikować za pomocą języka. W projekcie wziął udział malutki szympans o imieniu Nim Chimpsky, który trafił pod opiekę Stephanie LaFarge, która miała wychować go jak człowieka.

Reklama

Szympans wychowany jak człowiek

Nim Chimpsky został odebrany swojej mamie i przekazany pod opiekę Stephanie LaFarge, której zadaniem było wychowanie zwierzaka jak własne dziecko. Kobieta sama była matką trójki pociech, a małego Nima traktowała jak swojego potomka – karmiła go piersią i zmieniała pieluchy.

Szympans jak człowiek

Dzięki ciągłemu przebywaniu z ludźmi, Nim Chimpsky szybko nabrał ich nawyki i przyzwyczajenia. Często bawił się z dziećmi Stephanie, dzięki czemu uczył się przez naśladownictwo. W wieku 5 lat znał aż 120 słów, a gdy jego rodzeństwo było w szkole, uczył się języka migowego.

Reklama

Problemy, których nie przewidziano

Stephanie LaFarge była wyzwoloną hipiską, a gdy Nim Chimpsky podrósł, zaczęła częstować go alkoholem i marihuaną, a nawet nakłaniać do masturbowania się. Nikt nie przewidział problemów, które nastąpiły – z wiekiem szympans stał się agresywny.

Gdy poczynania Stephanie LaFarge ujrzały światło dzienne, Nim Chimpsky został jej odebrany i przekazany pod opiekę Laury-Ann Petitt, która poddawała go kolejnym eksperymentom. Niestety szympans sprawiał kolejne problemy behawioralne, przez co był przekazywany z rąk do rąk. Jego problemy wciąż jednak narastały, a po kilku kolejnych incydentach związanych z agresją i atakami na opiekunów, trafił z powrotem do klatki, z której zabrano go, gdy był mały.

Reklama

Wczesna śmierć

Wkrótce w sprawie szympansa interweniowała fundacja na rzecz zwierząt, dzięki której Nim został uwolniony z klatki, a resztę swojego życia spędził na ranczu. Przez wcześniejsze doświadczenia, zwierzak stał się jednak nieprzewidywalny, a od czasu do czasu miewał napady agresji. W 2000 roku zmarł w młodym wieku na atak serca. Miał tylko 26 lat.

„Projekt Nim”

Kontrowersyjnemu projektowi został poświęcony filmik dokumentalny „Projekt Nim”, który pierwszy raz pokazano w 2011 roku. Wyreżyserował go James Marsh, który przedstawił biografię szympansa oraz wpływ, jaki wywarło na jego życie wychowanie przez ludzi.

Nim żył w ludzkim świecie, ale wciąż był szympansem. Trafił do złego świata, a to stało się dla niego tragiczne. Efekt eksperymentu może być odpowiedzią na odwieczną debatę o tym, co ma na nas większy wpływ – wychowanie czy natura. – opowiada James Marsh.

Bez względu na kontrowersje, „Projekt Nim” to dokument, który z pewnością warto zobaczyć.

Reklama

 

 

Reklama

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować