×

Jak udzielić psu pierwszej pomocy? Każdy właściciel psa powinien to przeczytać

Każdy właściciel psa wie, że posiadanie pupila to nie tylko przyjemność, ale też ogromna odpowiedzialność. Przeżywanie wspólnych chwil napawa radością, jednak zdarzają się też sytuacje, które wymagają naszej interwencji.  Dlatego warto wiedzieć, jak udzielić psu pierwszej pomocy.

Pierwsza pomoc u psa. Co robić?

Nie tylko na spacerze, ale i w domu może dojść do momentu, kiedy nasz pupil będzie potrzebował pomocy. Dlatego zawczasu dobrze jest wiedzieć, jak wygląda pierwsza pomoc u psa. Pozwoli nam to szybciej zareagować w kryzysowej sytuacji i zachować zimną krew. Prawidłowo udzielona pierwsza pomoc może uratować naszemu psiakowi życie.

Domowa apteczka to ważna rzecz. Warto ją na bieżąco sprawdzać i uzupełniać. Powinna zawierać w sobie wodę utlenioną, koc termiczny i materiały opatrunkowe, jak również produkty przystosowane do pomocy psu jak termometr doodbytniczy czy szczypce do usuwania kleszczy.

Nasza wiedza w połączeniu z dobrze zaopatrzoną apteczką domową to klucz do sukcesu poprawnie przeprowadzonej pomocy. W sytuacji, kiedy coś złego dzieje się z naszym psem, dobrze jest mieć też kaganiec, który zapewni nam bezpieczeństwo. Wiadomo, że w obliczu zagrożenia i szoku pies reaguje agresją i może nas ugryźć, a to wzmocniłoby i tak już stresująca sytuację. W razie braku kagańca można zrobić prowizoryczny ze sznurka, linki bądź bandaża. Nie należy jednak zakładać czegokolwiek na pysk psu, który ma uraz w jego okolicy, krwotok z nosa, trudności w oddychaniu bądź wymiotuje.

pierwsza pomoc u psa

Na psa może czyhać wiele zagrożeń. Może połknąć coś podczas spaceru, zatruć się, zostać zraniony, ulec wypadkowi lub może dojść do przegrzania. Każda z tych sytuacji wymaga podjęcia innych kroków. Jak zatem wygląda pierwsza pomoc u psa w takich sytuacjach?

Jak pomóc psu?

W momencie, kiedy zauważysz, że Twój zwierzak jest nieprzytomny, ustała u niego akcja serca i nie oddycha, należy niezwłocznie wykonać resuscytację. Podczas reanimacji wykonujemy 100-120 uciśnięć klatki w czasie 1 minuty. Na 15 uciśnięć wykonujemy 2 wdechy. Klatka piersiowa powinna być uciskana do ⅓-½ głębokości, więc uciski powinny być mocne, jednak nieprzesadnie.  

Technika uciśnięć: 

  • duże psy z okrągłą klatką piersiową uciska się w pozycji bocznej w najwyższym punkcie klatki piersiowej,
  • duże psy z głęboką klatką uciskamy w pozycji bocznej tuż nad sercem,
  • psy z płaską klatka piersiową uciskane powinny być w pozycji grzbietowej tuż nad sercem,
  • małe psy uciska się jedną ręką, obejmując nią klatkę piersiową od strony mostka w okolicy serca

Aby poprawnie wykonać sztuczne oddychanie, należy położyć psa w bocznej pozycji na prawym boku. To najbezpieczniejsza dla niego pozycja. Trzeba też sprawdzić, czy w pysku psa nic nie zalega, np. jakiś przedmiot, jedzenie, a nawet krew czy ślina. Jeśli pysk jest czysty i pusty, należy wyciągnąć język psa – co ważne nawet to może przywrócić oddech psa – i zamknąć pysk. Kolejnym krokiem jest ułożenie języka w rulon i przystawienie ust do nosa psa, po czym wdmuchać przez niego powietrze ok. 5-6 razy. Jeśli nadal nie ma oddechu, ale wyczuwalne jest bicia serca psa, należy powtórzyć czynność. 

Kiedy zauważysz, że psiak się czymś dławi, sprawdź, co jest przyczyną. Możesz spróbować wyciągnąć to pęsetą lub ręką, jeśli jednak utknęło daleko w przełyku, pod żadnym pozorem nie wkładaj ręki do pyska, bo możesz nie tylko zostać ugryzionym, ale wepchnąć przedmiot jeszcze głębiej. Aby usunąć przyczynę zadławienia, stań za psem w rozkroku i unieś go tak, aby jego głowa znajdowała się niżej niż reszta ciała. Jeśli masz małego psa podnieś go i połóż sobie na ręce lub na nogach. Większego zaś należy łapać za pachwiny i podnieść tylko tylną część jego ciała. Następnie należy poklepać zwierzaka w okolicach karku albo potrząsnąć nim ruchem w stronę podłogi. Jeśli przedmiot nie tkwi głęboko, powinno to go skutecznie usunąć. Pamiętaj, aby w przypadku małych psów postępować bardzo delikatnie. Dlaczego? Ponieważ zbyt silne ruchy mogą zrobić zwierzakowi krzywdę.

Jeśli pies nadal się dławi, możesz spróbować chwytu Heimlicha. Aby to zrobić poprawnie, należy psa złapać oburącz tuż za żebrami, a następnie pięciokrotnie ucisnąć. Znów, uwaga w przypadku małych psów – rasom miniaturowym zbyt silny ucisk może połamać żebra.

Co robić, kiedy pies jest przegrzany lub został użądlony?

Upały są niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Niestety, pomimo uświadamiania nadal zdarzają się przypadki zostawiania psa w aucie podczas wysokich temperatur. W takim aucie pies szybko się przegrzeje, a to doprowadzi do udaru i śmierci psa. Podobnie może być w chwili, kiedy pies za długo przebywa na słońcu. Co wtedy robić? Pierwsza pomoc u psa jest tutaj kluczowa. Najpierw trzeba ocenić jego parametry życiowe i w razie potrzeby przystąpić do reanimacji. Jeżeli pies jest nieprzytomny, ale oddycha i jest zachowana prawidłowa akcja serca, należy schłodzić psa – najlepiej zwilżając mu sierść wodą i zabierając go w chłodne miejsce. Jednak nie powinien być schładzany lodem. Jeśli pies jest przytomny, ale ciężko oddycha, trzeba mu podać wodę – dobrze, jeśli byłaby z dodatkiem elektrolitów (w sytuacji domowej).  Przegrzany pies powinien być możliwie szybko przekazany pod opiekę lekarza weterynarii, który ustabilizuje jego stan i stopień nawodnienia.

W przypadku użądlenia, należy usunąć żądło i oczyścić ranę. Podobnie robimy w przypadku znalezienia kleszcza wbitego w skórę naszego pupila. Jeżeli potrafimy sami go usunąć i mamy do tego pęsetę, można to zrobić w domowym zaciszu. Rana po kleszczu również wymaga dezynfekcji i dokładnego sprawdzenia, czy całego kleszcza usunęliśmy prawidłowo. Wizyta u lekarza weterynarii jest konieczna wtedy, jeśli występuje reakcja alergiczna, silny obrzęk, apatia lub intensywne drapanie i wygryzanie okolicy rany.

 

Fotografie: Freepik

Może Cię zainteresować