Kategorie Newsy

Jak oduczyć psa gryzienia?

Psy lubią gryźć. To dla nich naturalna aktywność. Tak spędzają wolny czas, rozładowują stres i komunikują się. Podgryzają siebie nawzajem w zabawie, podgryzają nas. Z nudów lub tęsknoty potrafią gryźć meble czy buty. Właśnie z takimi sytuacjami najczęściej się zmagamy zadając sobie pytanie – jak oduczyć psa gryzienia po rękach, jak sprawić by nie obgryzał pozostawiony w domu krzeseł i nie memłał naszych nowych, zamszowych butów. To nie jest takie proste, chociaż nie niemożliwe.

Zanim się oduczy, niech się nie nauczy

Szczenię gryzie, tak poznaje świat. Mama pilnuje, żeby w zabawach nie posunął się za daleko i karci młodzież za zbyt zuchwałe zachowanie. Nam, właścicielom nie pozostaje nic innego jak akceptując potrzebę gryzienia ustalać własne granice i karcić za ich przekraczanie. Częstym błędem jest pozwalanie szczenięciu na wszystko, a potem pretensje do dorosłego psa, że „nie umie się zachować”. Jeśli szczenię gryzie nas po rękach, zabrać je, wyraźnie dać znać, że sobie tego nie życzymy i podsunąć mu coś w zamian. Niech wie – ręce zakazane, będziesz tego przestrzegał – będzie zabawa piłką. Nie kontynuuj zabawy nawet jeśli nie robi tego mocno. Mów stanowczo nie, a za chwilę odwracaj uwagę czymś innym. Podobnie jeśli szczenię biega za nogami i obgryza kostki. Należy się zatrzymać i powiedzieć stanowczo „nie”. Jeśli szczeniak wpadł w nadmierne rozbawienie można go na chwilę izolować. Wszystkie „kary” wymierzamy łagodnie, absolutnie nie bijemy, dla szczeniaka i tak najdotkliwsza kara to wykluczenie, nawet na chwilę „ze stada”

jak oduczyć psa gryzienia

Buty, skarpety … uderzamy się w pierś

Jak oduczyć psa gryzienia butów i podwędzania skarpet? No cóż – nie nauczyć. Wiele osób popełnia błąd rzucając psu do zabawy stare buty. To powoduje pewien chaos, bo pies nie wie, że wartość nowych skórzanych szpilek jest kilkakrotnie wyższa niż znoszonych adidasów. Jeśli już pies pała wielką namiętnością do obuwia, trzeba po prostu ograniczyć mu do niego dostęp a karać w momencie przyłapania na gorącym uczynku. Jeśli zrobimy to po fakcie reprymenda będzie nie skuteczna, pies nie skojarzy tych obydwu sytuacji i nie zrozumie za co jest karany.

Chcesz walczyć z gryzieniem – walcz z nudą

Kiedy zwykle twój pies robi w domu różne szkody? Jak zostaje sam? No właśnie. Często jest tak, że psy gryzą przedmioty z nudów a także z tęsknoty, w skrajnej formie – silnego lęku separacyjnego. Dlatego wychodząc trzeba mu przygotować „zajęcie” a jeśli to konieczne odizolować od miejsc gdzie pies może zrobić szkody. Jeśli przyzwyczaimy psa od szczenięcia takim miejscem może być nawet obszerna klatka czy jedno zamknięte pomieszczenie w domu. Dobrym rozwiązaniem są inteligentne zabawki dla psów, w których umieszcza się smakołyki. Na czele popularnych zabawek jest znany większości psiarzom kong czyli kula lub walec z niewielkimi otworami przez które pies musi wydostać wsypaną tam wcześniej karmę lub smakołyki. Ale oferta zabawek edukacyjnych z szufladkami, zapadniami i otworami jest obecnie bardzo szeroka. Rozwiązaniem jest też spryskiwanie niektórych mebli spayami odstraszającymi. Są one bezpieczne dla psa, jednocześnie pachną dla niego nieprzyjemnie. Spraye pomogą też w treningu czystości. Pamiętajmy też, że przed naszą dłuższą nieobecnością psu należy się długi spacer na którym się z nami pobawi. Tak samo postępujmy po powrocie, pies zapamięta, że czeka go nagroda – czas z panem lub panią.

Fotografie: pixabay.com