×

Twój pies liże sobie łapy? Bądź czujny, próbuje przekazać Ci ważną informację

Psy mają wiele swoich nawyków. Jednym z nich jest lizanie łap. Jest to forma zachowania higieny u psiaka, ale może też być niepokojącym znakiem. Ponieważ zbyt intensywne lizanie łap oznaczać może nadmierny stres, a nawet objawy chorobowe. Dowiedz się, dlaczego pies liże łapy i jak temu zaradzić.

Dlaczego pies wylizuje łapy?

Istnieje wiele powodów, dlaczego pies wylizuje łapy. Najczęściej jest to po prostu jego sposób na higienę. Pies wylizuje łapy często po spacerze, aby po prostu je wyczyścić. Może też łagodzić w ten sposób podrażnienia, które powstały w trakcie chodzenia po asfalcie lub zasolonym chodniku. W okresie letnim i zimowym psiaki szczególnie zajmują się swoimi łapami, ponieważ narażone są wtedy na  uszkodzenia. Wydawałoby się, że w lizaniu łap przez psa nie ma nic złego. Jednak diabeł tkwi w szczegółach.

Dlaczego pies liże łapy?

Niepokojące staje się to, kiedy pies wylizuje łapy zbyt intensywnie i często. Jest to znak ostrzegawczy dla właściciela, że z jego pupilem może dziać się coś niepokojącego. Obserwacja zwierzaka jest tutaj kluczowa. Szczególnie, jeśli wylizywaniu łap, towarzyszą też inne objawy, jak zaczerwieniona skóra, pojawiające się rany czy inne zmiany na skórze. Wygryzanie sierści, w miejscu, gdzie wcześniej psiak wylizywał łapę, też powinno wzbudzić niepokój. Może mieć to również podłoże emocjonalne. Niewielu właścicieli wie, że wylizowanie łap jest też formą odstresowania dla psiaka. Często bywa to podczas lęku separacyjnego, kiedy psiak nie potrafi poradzić sobie z emocjami, kiedy zostaje pozostawiony sam w domu. Wtedy dobrze jest skonsultować się z behawiorystą, który doradzi, co robić.

dlaczego pies liże łapy

Szukaj przyczyny w alergii lub zbyt długich pazurach

Alergie to powszechny problem nie tylko u ludzi, ale i wśród naszych pupili. Tyczą się szczególnie pokarmów. Dlatego warto sprawdzać, czy dieta zwierzaka jest odpowiednio zbilansowana, a pies nie reaguje alergicznie na konkretny składnik. Bardzo często alergenem jest mięso z kurczaka. Jeśli faktycznie pies ma na nie uczulenie, najlepiej jest całkowicie wyeliminować go z diety czworonoga. Na rynku jest wiele karm hipoalergicznych. Inną przyczyną, przez którą pies liże łapy są zbyt długie pazury i próbuje je sobie wygryźć. Dzieje się tak, ponieważ odczuwa on przez nie dyskomfort podczas chodzenia. Jednak to nie wszystko. Psiak może lizać swoje łapy, ponieważ mogło utknąć mu coś w łapie lub ukąsił go owad. Robi to, bo go swędzi, boli lub po prostu czuje dyskomfort. Ugryzieniu lub utknięciu ciała obcego towarzyszy często opuchlizna. W takim wypadku najlepiej udać się do weterynarza, aby sprawdził, czy nie wdaje się zakażenie i aby dobrze opatrzył i oczyścił ranę. Jeśli będzie konieczne, dobierze on też odpowiednie leki.


Ostatnią przyczyną, przez którą pies liże łapy są bakterie i infekcje grzybicze. Szczególnie wrażliwe na powstawanie stanów zapalnych są przestrzenie międzypalcowe czworonoga. Jest tam ciepło i wilgotno, a to idealna przestrzeń dla rozwoju bakterii i grzybów. Objawem świadczącym o infekcji bakteryjnej w obrębie łapy może być nieprzyjemny zapach, ropnie oraz obrzęk. W tym przypadku również dobrze jest udać się do lekarza weterynarii.

 

Może Cię zainteresować