×

Dalmatyńczyk od A do Z, czyli wszystko o rasie

Dalmatyńczyk to rasa psa pochodząca z Chorwacji. Jej przedstawiciele wyróżniają się charakterystycznymi czarnymi lub brązowymi cętkami na sierści. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje. Dalmatyńczyk opis rasy:

Pies dalmatyńczyk historia

Pochodzenie dalmatyńczyków nie jest do końca jasne. Według niektórych badaczy przodkowie rasy pochodzą z północnych Indii, a do Europy przywędrowali w średniowieczu wraz z cygańskimi taborami. Inni badacze twierdzą, że psy te mają swoje korzenie już w czasach starożytnych. W 1660 r. p.n.e. odnaleziono bowiem figurki przedstawiające psy w typie dalmatyńczyka.

Pierwszy opis rasy pochodzi z 1719 r. – znalazł się w kronice chorwackiej. W Dalmacji czworonogi te wykorzystywano jako psy gończe, a później jako obronne.

W XVIII wieku psy te dotarły do Wielkiej Brytanii, a w opoce wiktoriańskiej stały się niezwykle popularne.

Źródło: pexels.com

Źródło: pexels.com

Wygląd

Przedstawiciele rasy posiadają charakterystyczne umaszczenie – czysto białe wraz z czarnymi lub brązowymi cętkami. Szczenięta rodzą się jednak całkowicie białe, a cętki pojawiają się dopiero, gdy maluchy osiągają wiek 2 tygodni. Dalmatyńczyki o czarnych cętkach mają czarne nosy, a nosy tych o brązowych cętkach są czekoladowe.

Sierść dalmatyńczyka jest krótka i twarda, a sylwetka umięśniona i proporcjonalna.

Dalmatyńczyk waga i wzrost

Psy tej rasy osiągają wagę od 22 do 25 kg. Wysokość w kłębie natomiast to 58-61 cm dla psów oraz 55-59 cm dla suczek.

Dalmatyńczyki

Dalmatyńczyk charakter

Przedstawiciele rasy cechują się czujnością, odwagą oraz zrównoważeniem. Silnie przywiązują się do swoich opiekunów i dobrze dogadują się z dziećmi. Odpowiednio prowadzone stają się wspaniałymi psami rodzinnymi.

Dalmatyńczyk to pies aktywny, energiczny i towarzyski – potrzebuje codziennej dawki ruchu. Nie jest przeznaczony dla opiekuna o małej aktywności fizycznej.

Przedstawiciele rasy są inteligentni i szybko uczą się nowych rzeczy jednak ze względu na niezależność, naukę należy rozpocząć już od szczeniaka.

Dalmatyńczyk

Dalmatyńczyk choroby

Przedstawiciele rasy są podatni na głuchotę, kamicę moczanową, młodzieńczą nefropatię oraz cisawicę. Nigdy nie należy karmić dalmatyńczyków tuż przed aktywnością fizyczną, ponieważ może wystąpić wtedy zagrażający życiu skręt żołądka.

Oprócz tego u psów tych mogą pojawić się choroby skórne oraz alergie. Średnia długość życia wynosi 14-17 lat.

Źródło: pets4homes.co.uk

Źródło: pets4homes.co.uk

Dalmatyńczyk pielęgnacja

Krótką sierść dalmatyńczyka wystarczy wyczesywać jedynie raz na jakiś czas (np. raz w tygodniu). Jesienią oraz wiosną psy te gubią dużo włosów, dlatego w tym okresie muszą być wyczesywane każdego dnia przez około 10 minut.

Oprócz tego nie zapominaj o przemywaniu oczu, uszu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Dalmatyńczyk szczeniaki

Dalmatyńczyk szczeniaki

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka dalmatyńczyka? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Pamiętaj, że szczenię może być ci wydane najwcześniej w wieku 8 tygodni.

Dalmatyńczyk hodowla

Jeśli chcesz zakupić dalmatyńczyka, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Dalmatyńczyk do adopcji

Zdarza się, że psy tej rasy są dostępne do adopcji. Koniecznie popytaj w schroniskach oraz fundacjach – być może któryś z nich czeka właśnie na ciebie!

Dalmatyńczyk szczeniak

Pseudo-hodowla

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Dalmatyńczyk cena

Ile kosztuje dalmatyńczyk? Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 1000 zł do 5000 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!

 

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować