×

6 niebezpiecznych rzeczy, które może połknąć twój pies

Psy widzą świat za pomocą nosa, a smak jest ściśle związany z ich węchem. Niektórzy weterynarze uważają, że to właśnie dlatego czworonogi często gryzą przedmioty, które wcale nie są jedzeniem. To może być jednak niebezpieczne. Istnieją materiały, rzeczy oraz substancje, które stanowią zagrożenie dla zdrowia lub życia psa. Jeżeli twój pupil połknie któryś z nich, to musisz jak najszybciej udać się do weterynarza po pomoc.

Reklama

Jeżeli twój pies połknie którąś z tych rzeczy, to jak najszybciej udaj się do weterynarza:

#1 Kupa

Zjadanie kupy jest dość obrzydliwym nawykiem, ale na szczęście rzadko zagraża życiu czworonoga.

Jeżeli twój pies zje już odchody innego zwierzaka, to grozi mu biegunka oraz wymioty. Lepiej wybrać się do weterynarza, aby sprawdzić czy psiak nie nabawił się przez to jakiś pasożytów.

Reklama

Czworonogi, które lubią zjadać odchody innych zwierząt, powinny być regularnie odrobaczane.

#2 Papier

Niektóre psy po prostu uwielbiają gryźć papier toaletowy w drobny mak. Jeżeli twój czworonóg połknął jedynie kawałeczek papieru, to nie ma powodów do paniki. Taki kawałek bez problemu przejdzie przez przewód pokarmowy.

Reklama

Super chłonne produkty takie jak ręcznik papierowy, tampony czy też wkładki to już zupełnie inna historia. Materiały te rozszerzają się w jelitach i mogą nie przejść samodzielnie przez przewód pokarmowy. Wtedy konieczna będzie interwencja chirurgiczna.

#3 Metal

W zależności od wielkości, kształtu i rodzaju spożytego metalu, konsekwencje mogą być dość poważne.

Ostre lub spiczaste przedmioty, takie jak szpilki, gwoździe i żyletki mogą przebić jelita, a duże metalowe kawałki mogą zablokować przewód pokarmowy.

Reklama

Nawet jeśli twój pupil połknął tylko małe kawałki metalu, należy natychmiast udać się do weterynarza. Lepiej dmuchać na zimne.

#4 Ubrania i pluszowe zabawki

To właśnie pluszowe zabawki, skarpety, bielizna i rajstopy są najczęściej usuwane z psów chirurgicznie.

Małe kawałki materiału mogą przejść przez przewód bez problemu, ale często psy są większymi złodziejami, niż nam się wydaje. Niektóre czworonogi zostały poddane chirurgicznemu usunięciu jednej skarpety, a okazało się, że weterynarz wyciągnął aż 4!

#5 Kość

Psy uwielbiają obgryzać kości. Jeżeli już decydujesz się dać psu kość, to gryzienie powinno być przez ciebie nadzorowane.

Połknięta kość może spowodować spore kłopoty, ponieważ jej duże kawałki mogą być zbyt twarde, aby przejść przez przewód pokarmowy. Wtedy potrzebna będzie interwencja chirurga.

Bądź uważny, a jeżeli czworonóg przypadkowo połknie większy kawałek kości, to udaj się do weterynarza.

#6 Liście, kamienie i patyki

Psy uwielbiają przebywać na dworze. Musisz jednak uważać, aby czworonóg nie połknął liści, kamieni lub patyków.

Duże ilości zjedzonych liści zablokują jelita psa. Ogonki natomiast mogą spowodować urazy przewodu pokarmowego.

Uważaj też na kamienie i patyki. Trudno jest im przejść przez przewód, a jeśli pies je połknie, będzie potrzebna interwencja chirurga.

 

 

 

 

 

 

 

Reklama

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować