Choroby serca u psa – objawy, leczenie. Jak pomóc psu choremu na serce?
Choroby serca u psa – jakie są ich objawy i jak je leczyć? W tym miejscu dowiesz się wszystkiego na temat psich chorób serca. Czy wiesz, co oznacza kaszel u psa? Przewiń poniżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.
Choroby serca u psa
Choroby serca u psa zdarzają się równie często co u ludzi. Niestety mogą one przysporzyć opiekunowi czworonoga niemałych kłopotów. Ważne jest, aby w porę rozpoznać problem i zacząć odpowiednio go leczyć.
Choroby serca u psa objawy
Istnieją objawy, które powinny zaniepokoić każdego opiekuna czworonoga. Jeśli zauważysz poniższe symptomy u swojego pupila, koniecznie zgłoś się do weterynarza:
- pies kaszle
- pies charczy
- pies szybko i płytko oddycha
- pies męczy się szybciej niż zwykle
- omdlenie po wysiłku fizycznym
- powiększenie obrysu brzucha
- utrata masy ciała
Kaszel sercowy u psa
Każdy z nas powinien zwrócić uwagę na długotrwały kaszel u psa. Zazwyczaj jest to objaw choroby serca. Niepokoić powinien regularny kaszel psa zwłaszcza po przebudzeniu, aktywności fizycznej lub w czasie zmieniania pozycji.
Ciężki oddech u psa
Twój pies ciągle szybko oddycha oraz dyszy? To może być objawy kardiomiopatii rozstrzeniowej, która prowadzi do niewydolności serca. W takim przypadku jak najszybciej odwiedź lekarza weterynarii.
Powiększone serce u psa
Do powiększenia się serca u psa doprowadza groźna choroba – kardiomiopatia rozstrzeniowa. W efekcie powoduje niewydolność serca u psa.
Choroby serca u psa:
1. Kardiomiopatia rozstrzeniowa u psa
Jest to popularna choroba wśród psów, która najczęściej dotyka przedstawicieli dużych ras. Choroba ta powoduje powiększone serce u psa, które traci zdolność do kurczenia się. Nieleczona kardiomiopatia rozstrzeniowa powoduje niewydolność serca u psa, a w konsekwencji śmierć.
Kardiomiopatia rozstrzeniowa u psa objawy
Niestety przez długi czas kardiomiopatia rozstrzeniowa przebiega bezobjawowo – może to trwać nawet latami. Większość chorych czworonogów zazwyczaj trafia do weterynarza, gdy choroba jest już rozwinięta. Objawami rozwiniętej kardiomiopatii rozstrzeniowej u psa są:
- regularny kaszel i charczenie
- ciężki i płytki oddech
- duszności
- omdlenia
- siność błon śluzowych
- powiększenie obrysu brzucha
- utrata masy ciała
- pogorszenie kondycji
Kardiomiopatia rozstrzeniowa u psa leczenie
Wczesne wykrycie choroby daje szanse na wydłużenie życia psa. W takim przypadku czworonóg będzie musiał regularnie przyjmować leki, które poprawią jego komfort życia.
2. Endokardioza zastawki dwudzielnej u psa
Ta choroba prowadzi do powstawania zmian degeneracyjnych na zastawce między komorą serca a przedsionkiem. W wyniku choroby zastawka nieprawidłowo się otwiera oraz domyka. Krew w zły sposób przepływa wtedy przez serce. Nieleczona endokardioza zastawki dwudzielnej zaburza pracę całego serca.
Endokardioza zastawki dwudzielnej u psa objawy:
- regularny kaszel, charczenie i sapanie
- przyśpieszony oddech
- pogorszenie kondycji
- pies szybciej niż zwykle się męczy
- omdlenia
- zaburzenia oddechowe
- obrzęk płuc
Endokardioza zastawki dwudzielnej u psa leczenie
Niestety choroba ta jest nieuleczalna. Jeśli jednak wcześnie się ją wykryje, za pomocą leków można poprawić komfort życia psa oraz je wydłużyć.
3. Arytmia serca u psa
Arytmia serca jest związana z zaburzeniem przewodnictwa impulsów w mięśniu sercowym. Zazwyczaj jest efektem istniejących już chorób serca, jednak czasami pojawia się ona jako pierwsza.
Arytmia serca u psa objawy
Serce psa pracujące nieregularnie jest objawem arytmii serca. Może bić zarówno szybciej jak i wolniej. Objawami towarzyszącymi arytmii mogą być również duszności oraz osłabienie.
Prawidłowe tętno u psa
Im większy jest pies, tym mniejsze jest jego tętno serca. Przykładowo prawidłowe tętno doga niemieckiego jest zbliżone do ludzkiego i wynosi około 60-80 uderzeń na minutę. U małych psów prawidłowe tętno wynosi około 160-180 uderzeń na minutę, a u szczeniąt do 220 uderzeń na minutę.
Arytmia serca u psa leczenie
Leczenie arytmii serca u psa polega na przyjmowaniu przez niego specjalnych środków farmakologicznych podanych przez weterynarza.
4. Zawał serca u psa
Na szczęście czworonogi nie mają problemów z cholesterolem. Pies może mieć zawał jedynie wtedy, gdy w przypadku niedoczynności tarczycy dojdzie do zaburzenia metabolizmu lipidów. Może mieć wtedy taki sam zawał serca jak człowiek. Na szczęście taka sytuacja zdarza się bardzo rzadko.
Zawał serca u psa objawy
- silne duszności oraz kaszel
- nudności i wymioty
- omdlenie
Zawał serca u psa leczenie
Jeśli zauważyłeś u swojego pupila objawy zawału, niezwłocznie musisz zabrać go do weterynarza. W tej sytuacji liczy się czas – czworonóg musi mieć jak najszybciej udzieloną pomoc. W innym przypadku może umrzeć.
Karma dla psa chorego na serce
Jak powinna wyglądać dieta chorego na serce psa? Przede wszystkim musisz ograniczyć produkty, które zawierają dużą ilość soli. Pod żadnym pozorem nie podawaj czworonogowi ludzkiego jedzenia, ponieważ może ono zawierać dużą ilość tłuszczu, cukru i soli.
Pies chory na serce powinien być odpowiednio żywiony – najlepiej jeśli wraz z weterynarzem lub dietetykiem zwierzęcym wybierzesz najlepszy sposób żywienia swojego pupila. Dieta twojego psa powinna być bogata w L – karnitynę, taurynę oraz witaminy przeciwutleniające.
Pies chory na serce nie chce jeść
Niestety chore psy często mają obniżony apetyt, co może sprawić, że nie będą chciały jeść. Gdy twój czworonóg przez dłuższy czas odmawia jedzenia, koniecznie zaczerpnij porady weterynarza.
Zobacz także: Jak dbać o psa w czasie upałów?
Zobacz także: ALERGIA U PSA – rodzaje, objawy, przyczyny i leczenie