Kategorie PoradyPsy

Jak dbać o psa w czasie upałów?

Jak dbać o psa w czasie upałów – aktualnie to pytanie zadaje sobie mnóstwo właścicieli. Mimo że mamy dopiero czerwiec, w całym kraju doskwierają nam bardzo wysokie temperatury. W tym czasie psom jest znacznie trudniej niż nam. One nie pocą się przez ciało – chłodzą się jedynie poprzez pyszczek, łapki i uszy. W czasie takiej gorączki czworonóg może się przegrzać lub dostać udaru cieplnego – właśnie dlatego ważne jest aby wiedzieć, jak dbać o psa w upał. Przewiń poniżej, aby dowiedzieć się, jak pomóc pupilowi.

Pies w lato

Pies w czasie upałów

Pies i upały nie są dobrymi przyjaciółmi. Podczas upalnych dni, czworonogom jest znacznie cieplej niż nam. Wszystko przez to, że mają dużo mniej mechanizmów chłodzenia. Ludzie pocą się przez praktycznie całe ciało. Nasze pupile natomiast chłodzą się głownie przez pyszczek, łapki oraz uszy. Są to bardzo małe obszary w stosunku do reszty ciała.

Zobacz także: Rasy psów, które szczególnie źle radzą sobie z upałami

Na poniższym zdjęciu kolorem żółtym zaznaczono miejsca, w których pies wydziela największą ilość ciepła:

Wydzielanie ciepła przez psa
Źródło: dogintravel.com

Jak dbać o psa w czasie upałów?

Podczas wysokich temperatur czworonóg potrzebuje szczególnej opieki. Oto jak dbać o psa w czasie upałów:

  • ZAPEWNIJ PSU STAŁY DOSTĘP DO ŚWIEŻEJ WODY

Wysokie temperatury wzmagają psie pragnienie. Pamiętaj, aby twój pies zawsze miał dostęp do świeżej i zimnej wody. Dzięki niej może także się schłodzić – czworonogi chłodzą się głównie przez pyszczek. Pamiętaj, aby na spacer również zabrać ze sobą butelkę z wodą oraz miskę dla psa.

Miska na wodę dla psa
  • ZAPEWNIJ PUPULOWI CHŁODNE MIEJSCE DO WYPOCZYNKU

W czasie upałów twój pies będzie potrzebował chłodnego miejsca, w którym będzie mógł wypocząć – zapewnij mu je. Jeśli leżycie na ogródku, czworonóg musi znajdować się w cieniu – pod żadnym pozorem nie pozwalaj mu leżeć na słońcu, gdyż może to doprowadzić do przegrzania lub udaru cieplnego.

Pies śpi
  • UNIKAJ DŁUGICH SPACERÓW I ZABAW

Podczas wysokich temperatur pod żadnym pozorem nie zabieraj psa na długie spacery. Zrezygnuj też z zabaw oraz wysiłku. Spacery oraz aktywność fizyczna w najgorętszych porach dnia mogą mieć przykre skutki takie jak zagrażający życiu udar cieplny.

Zobacz także: 5-letni pies zmarł po tym, jak właściciel zabrał go na spacer w czasie upału

Jak dbać o psa w czasie upałów, zmęczony pies
  • ZADAJ O PSIE ŁAPKI

Gdy wyjdziesz z psem na dwór, zwróć uwagę na temperaturę powierzchni, gdyż może ona poparzyć psie łapki. W tym celu połóż swoją dłoń na chodniku na około 10 sekund. Jeśli zaczniesz czuć się niekomfortowo, pomyśl, jak czułby się twój pies, gdyby miał chodzić po tak gorącej powierzchni. W czasie wysokich temperatur lepiej jest chodzić z psem po trawie. Możesz także kupić pupilowi specjalne buty, który ochronią go przed poparzeniem łapek.

Zobacz także: Prosty trik, który ochroni twojego psa przed poparzeniem łapek

Jak dbać o psa w czasie upałów, psia łapka
  • NIE STRZYŻ PSA NA KRÓTKO

Wielu właścicieli uważa natomiast, że futro bardzo grzeje psa, a więc w czasie lata powinno się obcinać je na krótko. W rzeczywistości to ogromny błąd! Sierść stanowi dla psa naturalną ochronę przed upałem. Ona działa podobnie do styropianu w domu, który latem nie przepuszcza gorącego powietrza, a zimą chroni przed mrozami.
Zobacz także: Dlaczego w czasie upałów nie wolno strzyc psa na krótko?

Alaskan malamute
  • NIE ZAMYKAJ PSA NA BALKONIE

Pod żadnym pozorem nie zamykaj psa na balkonie, a szczególnie jeśli wychodzisz z domu. Na balkonie temperatura może okazać się zdecydowanie zbyt wysoka i bardzo źle wpłynąć na pupila.

Pies na balkonie
  • NIE ZOSTAWIAJ PSA W SAMOCHODZIE

Każdego roku zastraszająca ilość zwierząt umiera w zaparkowanych samochodach z powodu udaru słonecznego i wycieńczenia. W samochodzie temperatura wzrasta w zastraszająco szybkim tempie i zwierzak dosłownie zaczyna się gotować w takich warunkach. Nie pozwól, by twój pupil cierpiał. Ponad to jeśli zauważysz zwierzę pozostawione w samochodzie, koniecznie powiadom o tym władze.

Zobacz także: Zostawił jajko w rozgrzanym aucie. To najlepszy dowód na to, dlaczego nie wolno zostawiać w nim psa

Jak dbać o psa w czasie upałów, pies w samochodzie
  • MATA CHŁODZĄCA DLA PSA

Mata chłodząca dla psa jest super rozwiązaniem na schłodzenie pupila w czasie wysokich temperatur. Nie trzeba jej wkładać do zamrażarki ani lodówki – mata działa pod wpływem nacisku ciała pupila. Gdy czworonóg się na niej położy, mata chłodzi go oraz orzeźwia. Maty chłodzące dostępne są w różnych rozmiarach – zdecydowanie warto zainwestować w ten gadżet.

Mata chłodząca dla psa
Źródło: petconnection.ie
  • AKCESORIA CHŁODZĄCE DLA PSA

Oprócz maty dostępne są również inne akcesoria chłodzące dla psów: specjalne kamizelki, miski, a także zabawki. Ich zadaniem jest schłodzenie pupila.

Kamizelka chłodząca dla psa
Źródło: aquamatdog.com
  • UWAŻNIE OBSERWUJ PSA

W czasie upałów szczególnie obserwuj swojego psa, ponieważ istnieją objawy, które mogą świadczyć o udarze. Jest to nadmierne dyszenie, drgawki, wysoka temperatura ciała, ciemny lub jasnoczerwony język, wymioty, krwawa biegunka oraz zataczanie się podczas chodzenia.

Jeśli twój pies wykazuje którykolwiek z tych objawów, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Gdy pupil jest przegrzany, spróbuj powoli obniżyć temperaturę jego ciała. Delikatnie polej psa wodą (ważne jednak, żeby nie była zbyt chłodna) oraz daj mu się napić.

Udar u psa

Jak dbać o psa w czasie upałów – ile wody powinien pić pies?

Ilość wody może zależeć od pożywienia i trybu życia, jednak średnio pies powinien wypijać od 14 do 28 ml wody na kilogram masy ciała każdego dnia. W czasie wysokich temperatur zapotrzebowanie na wodę wzrasta. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby zapewnić pupilowi stały dostęp do świeżej i zimnej wody.

Jak dbać o psa w czasie upałów, Pies piję wodę

Jak dbać o szczeniaka w upalne dni?

W czasie upałów nie pozwalaj szczeniakowi na zbyt długie zabawy oraz aktywność fizyczną. Zapewnij mu stały dostęp do wody oraz chłodne miejsce do wypoczynku. Zrezygnuj z długich spacerów i ograniczaj je jedynie do załatwienia potrzeb fizjologicznych. Nie spaceruj z maluchem po asfalcie bądź chodniku – w czasie wysokich temperatur najlepiej jest chodzić ze szczeniakiem po trawie. Możesz także zainwestować w matę chłodzącą – z pewnością pomoże twojemu pupilowi w schłodzeniu się.

Jak dbać o psa w czasie upałów, mops szczeniak

Jak dbać o starszego psa w upały?

Podczas wysokich temperatur zadbaj, aby twój pies senior miał chłodne miejsce do wypoczynku, a także stały dostęp do świeżej wody. Zrezygnuj z długich spacerów i ograniczaj je jedynie do załatwienia potrzeb fizjologicznych. Nie chodź ze starszym psem po asfalcie lub chodniku – może to doprowadzić do poparzenia łapek. Możesz także zainwestować w matę chłodzącą – z pewnością pomoże twojemu seniorowi się schłodzić.

Starszy pies