Cavalier king charles spaniel od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie
Cavalier king charles spaniel to towarzysząca rasa psa pochodząca z Wielkiej Brytanii. esteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje. Cavalier king charles spaniel opis rasy:
Cavalier pies historia
W Anglii te małe czworonogi często towarzyszyły arystokratom. Zdobyły uznanie między innymi króla Karola i właśnie stąd wzięła się nazwa rasy. W XVI wieku psy cavalier były cenione we Francji przez króla Henryka III, a później przez Ludwika XIV.
W następnych stuleciach przedstawiciele rasy wyglądali już nieco inaczej – ich pyszczki stały się bardziej spłaszczone.
Obecną nazwę razy ustanowiono w 1928 roku.
King cavalier spaniel wygląd
Jest to niewielki pies o spłaszczonym pyszczku, dużych i okrągłych oczach oraz długich uszach. Jego sierść jest długa i jedwabista. Może lekko się falować. Występuje w czterech umaszczeniach: blenheim, tricolor, black and tan oraz ruby.
Cavalier king charles spaniel czarny podpalany:
Cavalier tricolor:
Cavalier king charles spaniel waga i wzrost
Przedstawiciele rasy osiągają wagę od 5 do 9 kg. Wysokość w kłębie natomiast to około 35 cm.
Cavalier king charles spaniel miniaturka
Pseudo-hodowcy często nazywają miniaturowymi małe cavaliery w celu szybszej sprzedaży. Nie ma jednak miniaturowej odmiany tych psów. Bądź więc ostrożny, gdy usłyszysz, że ktoś ma do sprzedaży cavaliera miniaturkę – najprawdopodobniej świadczy to o nielegalnej pseudo-hodowli.
King spaniel charakter
Jest to przyjazny, wesoły i żywy piesek, który uwielbia towarzystwo człowieka. Silnie przywiązuje się do swoich opiekunów i uwielbia mieć z nimi bliski kontakt. Cechuje się uległością, dzięki czemu chętnie spełnia polecenia właściciela.
Jest to pies społeczny, który dobrze dogaduje się zarówno z dziećmi jak i innymi zwierzętami. Nie ma tendencji do agresji oraz lęków. Dobrze radzi sobie w psich sportach, a często wykorzystuje się go również do terapii chorych.
Te czworonogi potrzebują codziennej dawki ruchu oraz zabaw.
Rasa cavalier charles spaniel choroby
Ich płytko osadzone oczy są podatne na urazy mechaniczne, a także obfite łzawienie. Rasa jest podatna na postępujący zanik siatkówki, dwurzędowość rzęs, zespól suchego oka, podwinięcie powieki, dystrofię rogówki oraz dystrofię siatkówki. Psom tej rasy co roku powinno wykonywać się badania okulistyczne.
Ze względu na spłaszczone pyszczki te czworonogi źle znoszą wysokie temperatury. W czasie lata należy zapewnić im szczególną opiekę.
Psy tej rasy mają również skłonności do powstawania kamienia nazębnego. Mogą wystąpić również alergie pokarmowe. Dysplazja stawów zdarza się rzadko.
Ile żyje cavalier king charles spaniel
Długość życia dla psów tej rasy wynosi około 10-12 lat.
Spaniel cavalier pielęgnacja
Pies tej rasy wymaga stałego czesania. Kąpie się go jedynie w miarę potrzeby.
Bardzo ważna jest higiena oczu, uszu oraz zębów. Oczy i uszy należy regularnie przemywać, a zęby trzeba myć specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.
Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów
Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.
Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki
Cavalier king charles spaniel opinie
Cavalier king charles spaniel szczeniaki
Myślisz o przygarnięciu szczeniaka tej rasy? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Maluch może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni.
Cavalier king charles spaniel hodowla
Jeśli chcesz zakupić psa tej rasy, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.
Pseudo-hodowla
Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!
Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli