Kategorie PsyRasy psów

Bulterier od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Bulterier to rasa psa pochodząca z Wielkiej Brytanii. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje o bulterierach.

Bulterier
Źródło: wikipedia.org

Bulterier – historia

W 1862 roku ojciec rasy, James Hinks, przyprowadził na wystawę psy w typie bulteriera. Opisy tych czworonogów spotykano już jednak wcześniej w literaturze. Były to psy walczące używane do polowań.

James Hinks to hodowca zwierząt, który w 1850 roku zaczął krzyżować bulteriery ze staroangielskimi białymi terierami. Prawdopodobnie krzyżował je także z dalmatyńczykami i greyhoundami, ale udział w powstaniu razy miał również Bedlington Terrier, pointer oraz Staffordshire bulterier.

Celem Jamesa Hinksa było stworzenie rasy o białym umaszczeniu. Chciał, aby przedstawiciele odznaczali się zwinnością oraz walecznością.

W naszym kraju pierwsze wzmianki o bulterierach pochodzą ze Lwowa z okresu międzywojennego.

Bulterier
Źródło: pixabay.com

Wygląd

Bulteriery osiągają wagę do 38 kg oraz wysokość w kłębie do 45 cm. Są to psy dobrze zbudowane psy o umięśnionej i proporcjonalnej sylwetce. Sierść bulteriera jest krótka i twarda w dotyku. Może występować w różnych umaszczeniach.

Unikalną cechą bulterierów jest jajowaty kształt głowy oraz opadająca linia kufy.

Bulterier
Źródło: pixabay.com

Bulterier – cechy charakteru

Dawniej psy te wykorzystywano do polowań, ale obecnie są głównie towarzyszami rodziny. Te czworonogi są zrównoważone, inteligentne, wesołe i przyjazne. Dobrze dogadują się z innymi zwierzętami w domu, ale dwa samce mogą walczyć ze sobą o dominację.

Bulteriery silnie przywiązują się do swoich opiekunów i są w stosunku do nich niezwykle lojalne. Dobrze dogadują się z dziećmi, ale zabawy z maluchem powinny odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej – bulteriery bywają mało uważne i przypadkowo mogą przewrócić dziecko.

Młode bulteriery potrzebują dużej ilości ruchu, a dorosłe są umiarkowanie aktywne. To nie oznacza jednak, że nie potrzebują zabaw oraz dłuższych spacerów!

Bulteriery

Na co chorują bulteriery?

Najczęściej występującą chorobą jest atopowe zapalenie skóry i głuchota. Bardziej podatne na nie są osobniki o białym umaszczeniu. Profesjonalne hodowle wykonują jednak specjalne badania pod kątem głuchoty i nie dopuszczają do rozrodu chorych psów.

Mogą wystąpić również kłopoty z oczami, alergie skórne oraz zwichnięcia rzepki kolanowej. Dysplazja stawów biodrowych występuje sporadycznie.

Bulteriery

Bulterier – pielęgnacja

Krótką sierść bulteriera wystarczy wyczesywać jedynie raz na jakiś czas (około raz w tygodniu).

Oprócz tego nie zapominaj o przemywaniu oczu, uszu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Bulterier szczeniak

Bulterier szczeniaki

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka bulteriera? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Pamiętaj, że szczenię może być ci wydane najwcześniej w wieku 8 tygodni.

Gdzie kupić bulteriera?

Jeśli chcesz zakupić bulteriera, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Bulterier szczeniaki
Źródło: thehappypuppysite.com

Uważaj na pseudo-hodowle!

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Ile kosztuje bulterier?

Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 1500 zł do 3500 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!