Border collie od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Border Collie to pies pasterski pochodzący z Wielkiej Brytanii, który jest uznawany za jednego z najinteligentniejszych czworonogów. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje o tych psach.

Border collie – historia

Dzisiejsze psy tej rasy są potomkami roboczych collie, które trzymano w hrabstwach na pograniczu Szkocji oraz Anglii. Od 1881 roku border collie brał udział w konkursach owczarków. Był również eksportowany na wszystkie inne kontynenty jako owczarek pracujący.

Border collie – wygląd

Psy osiągają wagę do 20 kg, a suczki do 18 kg. Wysokość w kłębie dla męskiego przedstawiciela rasy wynosi maksymalnie 55 cm, a dla żeńskiej przedstawicielki 52 cm.

Przedstawiciel rasy cechuje się proporcjonalną budową ciała, a jego wygląd wskazuje na harmonię oraz grację. Oczy mogą być ciemne lub jasne.

Ten pies występuje w różnych odmianach kolorystycznych – jest ich ponad 100. W żadnej z nich nie może jednak przeważać biel. Najpopularniejsze umaszczenie jest czarno-białe.

Border collie
UdostępnijŹródło: zooplus.pl

Border collie – cechy charakteru

Jest to jedna z najinteligentniejszych ras psów. Te czworonogi są bardzo mądre, ale należy pamiętać, że one wymagają stałej pracy. Mimo że szybko uczą się nowych sztuczek, muszą być regularnie trenowane, ponieważ to jest im potrzebne do szczęścia.

Te psy nie są duże, ale ich prędkość i intensywność może zaskoczyć niejednego początkującego opiekuna. Przedstawiciel rasy potrzebuje aktywnego właściciela o spokojnym usposobieniu, który dysponuje sporą ilością wolnego czasu. Nieodpowiednio prowadzony może wymknąć się spod kontroli.

Psy tej rasy uwielbiają wykonywać powierzone im zadania. Są czworonogami oddanymi i zrównoważonymi. Doskonale sprawdzają się w sportach kynologicznych, jako psy tropiące oraz terapeutyczne.

Na co chorują border collie?

Te psy są genetycznie narażone na anomalię oczu collie, ceroidolipofuscynozy neuronalne oraz Trapped Neutrophil Syndrome. W profesjonalnych hodowlach przeprowadzane są jednak specjalne badania genetyczne pod kątem tych chorób.

Oprócz tego mogą chorować na dysplazję stawu biodrowego, padaczkę, zapaść powysiłkową oraz osteochondrozę. W przypadku dysplazji w profesjonalnych hodowlach wykonuje się RTG pod kątem choroby, a rozmnażane są jedynie psy wolne od dysplazji. Niestety nie daje to jednak całkowitej pewności, że szczeniaki urodzą się zdrowe.

Długość życia tych psów wynosi od 10 do 17 lat.

Border collie
Udostępnij

Border collie – pielęgnacja

Pielęgnacja przedstawiciela tej rasy nie jest wymagająca. Przede wszystkim musi być regularnie szczotkowany – dzięki temu jego sierść będzie zdrowa i piękna.

Oprócz tego nie zapominaj o regularnym przemywaniu uszu, oczu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu czworonóg samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Border collie szczeniakUdostępnij

Border collie szczeniaki

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka border collie? Jeśli wiesz, że będziesz w stanie spełnić wszystkie jego potrzeby, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Szczenię może być ci wydane najwcześniej w wieku 8 tygodni.

Gdzie kupić border collie?

Jeśli chcesz zakupić border collie, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Uważaj na pseudo-hodowle!

Niestety w dzisiejszych czasach łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane.

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Ile kosztuje border collie?

Border collie z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 1500 zł do 3500 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!