×

Bernardyn od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Bernardyn to rasa narodowa Szwajcarii, która zasłynęła między innymi dzięki popularnemu filmowi pt. „Beethoven”. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.

Pies bernardyn historia

Nie jest do końca pewne, skąd pochodzi rasa. Najprawdopodobniej jednak Rzymianie przyprowadzili ze sobą w Alpy mastify krótkowłose, a na skutek krzyżowania ich z rasami rodzimymi powstały wszystkie szwajcarskie psy pasterskie, a także bernardyn.

Nazwa bernardyn pochodzi od klasztoru, który założył św. Bernard z Menthon. W 1660 roku mnisi wyhodowali bernardyny, które pilnowały klasztoru oraz pomagały szukać w górach zaginionych pielgrzymów.

Początkowo przedstawiciele rasy mieli krótką sierść, ale po skrzyżowaniu z nowofundlandem powstała długowłosa odmiana, która szybko rozpowszechniła się po całym świecie.

Źródło: wikipedia.org

Źródło: wikipedia.org

Bernardyn wygląd

Bernardyny są muskularne, wysokie, a ich budowa jest zwarta. Oczy są ciemnobrązowe, a głowa duża i silna.

Sierść bernardyna jest gęsta i składa się z warstwy okrywowej oraz podszerstka. W obrębie rasy wyróżnia się odmianę krótkowłosą oraz długowłosą. Ta druga jest jednak znacznie bardziej popularna.

Bernardyn waga i wzrost

Te duże psy mogą osiągać wagę nawet do 100 kg oraz mierzyć do 90 cm. Zdarzały się jednak osobniki, które przekraczały 100 kg.

Bernardyn charakter

Bernardyny to bardzo inteligentne psy, które kiedyś wykorzystywano do akcji ratunkowych w górach, chociaż teraz jest to raczej rzadko spotykane.

Te czworonogi posiadają jednak jeszcze swoją drugą, głupkowatą stronę. Bernardyny są ciche i spokojne do czasu, aż nie nadejdzie pora zabawy. Te duże czworonogi będą wspaniałymi towarzyszami szczególnie dla rodzin z dziećmi.

Silnie przywiązują się do swoich opiekunów, ale wobec obcych bywają nieufne. Są bardzo lojalne i dobrze dogadują się z innymi zwierzętami.

Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

Bernardyn choroby

Jak większość dużych ras bernardyny są podatne na dysplazję stawów. Są również narażone na zagrażający życiu skręt żołądka – z tego względu przedstawicieli rasy nigdy nie wolno karmić przed aktywnością fizyczną. Oprócz tego mogą wystąpić również problemy z uszami, oczami oraz ślinotokiem.

Ile żyją bernardyny?

Długość życia tych psów wynosi 8-10 lat.

Źródło: people.com

Źródło: people.com

Bernardyn pielęgnacja

Sierść bernardyna wymaga regularnego czesania. Na obszarach poniżej gór w czasie lata pies ten intensywnie linieje – w tym czasie należy zwiększyć częstotliwość czesania.

Nie zapominaj o przemywaniu oczu, uszu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Bernardyn szczeniaki

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka bernardyna? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Pamiętaj, że szczenię może być ci wydane najwcześniej w wieku 8 tygodni.

Bernardyn hodowla

Jeśli chcesz zakupić bernardyna, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Źródło: puppytoob.com

Źródło: puppytoob.com

Uważaj na pseudo-hodowle!

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Bernardyn cena

Ile kosztuje bernardyn? Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 2000 zł do 4000 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!

Zobacz także: Starszy bernardyn zostaje odnaleziony na straszliwym mrozie. To cud, że wciąż żył

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować