Najstraszliwsze ataki rekinów na ludzi. Włosy stają dębem…
Atak rekina jest czymś, czego żaden człowiek nie chciałby doświadczyć. Nic dziwnego – rekiny przez wielu uważane są za jedne z najniebezpieczniejszych zwierząt na naszej planecie. Każdego roku w wyniku ich ataków ginie kilkanaście osób. W niewielu przypadkach zdarzyło się, że rekiny atakowały bez wcześniejszej prowokacji.
Atak rekina – typy:
-
Jeden atak i ucieczka
W takim przypadku rekin atakuje, a po pierwszym ugryzieniu ucieka. Dzięki temu człowiek może szybko uciec z wody oraz szukać pomocy.
Jaki jest sens takiego zachowania rekinów? Jedna z teorii mówi, że ludzkie mięso nie smakuje rekinom oraz nie zawiera wystarczającej ilości tłuszczu. Inna teoria mówi, że po ugryzieniu rekin ucieka, bo czeka, aż ofiara się wykrwawi. Jeszcze inna teoria twierdzi, że rekiny zwyczajnie mylą ludzi z fokami.
-
Uderzenie i ugryzienie
W tej sytuacji przed atakiem rekin krąży wokół ofiary i uderza ją swoim pyskiem. Dopiero później następuje ugryzienie.
-
Atak znienacka
W tym przypadku rekin atakuje znienacka bez jakiegokolwiek ostrzeżenia.
Atak rekina – które gatunki najczęściej atakują?
Spośród ponad 360 rozpoznanych gatunków rekinów, 27 z nich atakuje ludzi oraz łodzie. 10 gatunków rekinów jest uważane za niebezpieczna dla człowieka – istnieją przypadki, w których te zwierzaki atakowały ludzi bez jakiejkolwiek przyczyny. Poniżej znajdziesz gatunki, które brały udział w takich atakach conajmniej 10-krotnie:
- żarłacz biały
- żarłacz tygrysi
- żarłacz tępogłowy
- żarłacz błękitny
- żarłacz miedziany
- tawrosz piaskowy
- rekin wąsaty
- Carcharhinus brevipinna
- Carcharhinus limbatus
- Carcharhinus melanopterus
Atak rekina – jak się przed nim ustrzec?
Ważne jest, aby wcześnie dostrzec rekina. W takim przypadku należy zachować spokój i powoli oddalić się od drapieżnika. Jeśli nie będziesz wykonywać gwałtownych ruchów, zwierzak może cię zignorować. W żadnym przypadku nie prowokuj rekina, ponieważ może wtedy odpowiedzieć atakiem.
Najstraszliwsze ataki rekinów na ludzi:
Ataki rekinów z New Jersey
Ataki te nastąpiły pomiędzy 1 a 12 lipca 1916 r. i stały się inspiracją do powstania popularnego filmu pt. „Szczęki”.
Atakującymi rekinami najprawdopodobniej były żarłacze białe, tępogłowe lub tygrysie. Na skutek ataków śmierć poniosły aż 4 osoby, a jedna została ciężko ranna. Ofiarami byli:
- 11-letni Lester Stillwell
- 25-letni Charles Vansant
- 28-letni Charles Bruder
- Stanley Fisher – podjął próbę ratowania Lestera Stillwella. Mężczyzna został odwieziony do szpitala. Niestety zmarł na stole operacyjnym.
- 12-letni Joseph Dunn – przeżył, ale został ciężko ranny. Został wyciągnięty ze szczęk rekina. Jego noga musiała zostać amputowana.
Ataki rekinów na rozbitków USS Indianapolis
To był jeden z najsłynniejszych masowych ataków rekinów na ludzi. Rozpoczął się 30 lipca 1945 r. po zatopieniu amerykańskiego USS Indianapolis.
Na okręcie znajdowało się 1196 osób z czego 300 zaginęło wraz z okrętem, a zaledwie 316 zostało uratowane. Reszta załogi została pożarta przez rekiny lub zmarła z powodu braku wody oraz jedzenia.
Ataki rekinów w Sharm el-Sheikh
Ataki w popularnym egipskim kurorcie nastąpiły 1 i 5 grudnia 2010 r. Na ich skutek śmierć poniosła jedna osoba, a 4 pozostałe zostały ranne.
Podczas pierwszego ataku rekin zaatakował czterech turystów, którzy kąpali się w morzu. Na skutek ataku 70-letnia kobieta częściowo straciła nogę oraz ramię. Inna 48-latka straciła przedramię, a 50-mężczyzna po ataku rekina musiał mieć amputowane ramię. Czwartą ofiarą był 49-letni Ukrainiec – on jednak został jedynie lekko ranny.
Podczas drugiego ataku śmierć poniosła 70-letnia obywatelka Niemiec. Rekin wyrwał jej udo oraz odgryzł ramię.
Po tych wydarzeniach Ministerstwo Turystyki w Egipcie poprosiło europejskich ekspertów o pomoc w ustaleniu, czy w rejonie kurortu przebywa więcej groźnych drapieżników. Trwają także poszukiwania sprawcy ataków.
Nie taki diabeł straszny jak go malują
Jak zauważa World Wildlife Fund, rekiny odgrywają istotną rolę w utrzymaniu równowagi w ekosystemach oceanicznych.
W rzeczywistości one mają o wiele więcej strachu przed ludźmi niż na odwrót. W 2013 roku odnotowano, że każdego roku ginie około 100 milionów rekinów. To ponure statystyki, które doprowadziły do utworzenia międzynarodowego paktu mającego na celu ochronę rekinów przed zagrożeniami.
Zobacz także: Wyciągnął rekina z wody i położył na piasku. Zwierzak się dusił, a turyści mieli niezły ubaw