Aidi (owczarek z gór Atlas) od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie
Aidi znany również jako owczarek z gór Atlas to duży pies pochodzący z Maroko. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.
Pies aidi historia
Pies ten służył ludziom w Afryce Północnej. Jego zadaniem było pilnowanie zwierząt stadnych oraz chronienie ich przed zagrożeniami. Później zaczęto wykorzystywać go również do polowań.
Rasę w roku 1968 w Maroko odkrył Michel Gaudois. Stał się on również autorem wzorca rasy, hodowcą, a także przewodniczącym marokańskiego klubu rasy aidi.
Przedstawicieli rasy można spotkać przede wszystkim w rejonach Atlasu, Liberii, Maroka oraz Algierii. W naszym kraju psy te nie są spotykane.
Aidi pies wygląd
Jest to duży i muskularny pies o mocnej oraz krzepkiej budowie. Jego sierść jest długa i gęsta, a wokół szyi tworzy grzywę. Doskonale chroni ona przed niskimi temperaturami, a także deszczem. Występuje w dowolnych umaszczeniach.
Aidi waga i wzrost
Przedstawiciele rasy osiągają wagę od 25 do 35 kg. Wysokość w kłębie natomiast wynosi około 52-62 cm.
Aidi charakter
Jest to pies, który bardzo silnie przywiązuje się do swoich opiekunów i jest im bardzo oddany oraz wierny. Owczarki z gór Atlas mają silny instynkt obronny, dlatego w sytuacji zagrażającej zrobią wszystko, aby ochronić członków swojej rodziny. Przedstawiciele tej rasy mogą być psami domowymi pod warunkiem, że będą otrzymywać różne zadania oraz zajęcia. One potrzebują tego do życia!
Psy tej rasy do obcych podchodzą z dystansem i nieufnością. Są bardzo czuje i potrafią odpowiednio ocenić zagrożenie. Doskonale sprawdzają się jako stróże.
Owczarki z gór Atlas cechują się samodzielnością, niezależnością i upartością. Wymagają doświadczonego przewodnika, który wyznaczy im hierarchię. Psy tej rasy wymagają jak najwcześniejszej socjalizacji. Ze względu na instynkt łowiecki należy uważać na ich kontakty z mniejszymi zwierzętami.
Aidi choroby
Zazwyczaj psy tej rasy są zdrowe i odporne. Sporadycznie zdarza się dysplazja stawów.
Długość życia owczarka z gór Atlas wynosi około 10-11 lat.
Aidi pielęgnacja
Psa tej rasy należy wyczesywać przynajmniej raz w tygodniu. Kąpie się go jedynie w miarę potrzeby.
Oprócz tego nie zapominaj o regularnym przemywaniu oczu, uszu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.
Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów
Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.
Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki
Aidi szczeniaki
Myślisz o przygarnięciu szczeniaka tej rasy? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Maluch może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni.
Aidi hodowla
Jeśli chcesz zakupić psa tej rasy, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.
Niestety w naszym kraju nie ma żadnej hodowli owczarków z gór Atlas. Jeśli więc chcesz zakupić psa tej rasy, musisz poszukać hodowli zagranicznej.
Pseudo-hodowla
Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!
Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli
Aidi cena
Ile kosztuje przedstawiciel rasy aidi? Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej i legalnej hodowli kosztuje od 1000 do 2000 euro. Oczywiście cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!