To tak niewiele, ale może uratować pszczoły – 8 rzeczy, dzięki którym każdy z nas pomoże
Pszczoły są niezwykle ważnym elementem środowiska. To właśnie one zapylają większość roślin, a w ten sposób zapewniają pokarm dla wielu zwierząt oraz ludzi. Niestety przyszłość tych owadów jest dość niepewna – liczba populacji pszczół stale się zmniejsza, a to jest bardzo niebezpieczne. Według Alberta Einsteina, po wyginięciu pszczół ludziom pozostaną jeszcze 3-4 lata egzystencji. Właśnie dlatego organizacje z całego świata łączą swoje siły, aby pomóc pszczołom przetrwać. Każdy z nas choć w małym stopniu może się do tego przyczynić. Zacznij od siebie! Poniżej znajdziesz 8 małych rzeczy, które możesz zrobić dla pszczół. Dzięki nim pomożesz im przetrwać.
8 małych rzeczy, które możesz zrobić dla pszczół:
#1 Posadź kwiaty na ogródku lub balkonie
Redukcja siedlisk jest jednym z największych zagrożeń czyhających na pszczoły. Wszyscy możemy pomóc tym owadom, dzięki tworzeniu dla nich środowisk życia. Dbajmy, aby na terenach miejskich pojawiało się jak najwięcej zielonych obszarów z roślinami bogatymi w nektar.
To nie prawda, że pszczoły potrzebują ogromnych pól z kwiatami. Zielone miejsca mogą pojawiać się wszędzie – na balkonie, wzdłuż jezdni czy też w rogu ulicy. Jeśli masz ogródek bądź balkon, koniecznie posadź w tych miejscach kwiaty bogate w nektar.
#2 Nie używaj szkodliwych pestycydów
Pestycydy syntetyczne, nawozy i herbicydy to jedne z niebezpieczeństw, z którymi borykają się pszczoły. Unikaj używania pestycydów w swoim ogrodzie. Jeśli nie masz takiej możliwości, to wybierz pestycydy organiczne i używaj ich nocą, ponieważ w tym czasie pszczoły są dużo mniej aktywne.
„Za wszelką cenę unikaj pestycydów należących do grupy neonikotynoidów, ponieważ są one szczególnie szkodliwe dla pszczół.” – zauważa strona Honeybee Conservancy.
#3 Stwórz tzw. wannę dla pszczół
Do płytkiej miski lub pojemnika nalej czystą wodę i dodaj do niej kamyczki tak, aby wystawały ponad powierzchnię wody. W ten sposób stworzysz tzw. wannę dla pszczół. Ona stanie się idealnym miejscem do napicia oraz odpoczynku dla tych owadów. Pamiętaj, że one również potrzebują przerwy w czasie swojej pracy.
#4 Buduj domki dla samotnych pszczół
Powszechnie wiadomo, że pszczoły żyją grupami w ulach, ale prawdę mówiąc tak robią jedynie pszczoły miodne. Większość gatunków pszczół prowadzi samotny tryb życia. 70% takich owadów żyje w podziemiu, a 30% w dziuplach wewnątrz drzew oraz w pustych łodygach.
Aby pomóc takim pszczołom, możesz kupić im specjalny domek w sieci lub zbudować go samodzielnie. Dzięki temu stworzysz mieszkanie dla samotnych owadów. Nawet jeśli nie przyniosą ci miodu, to z pewnością zapylą rośliny w pobliżu.
#5 Stwórz ogród przyjazny pszczołom
Możesz stworzyć ogródek, który będzie przyjaznym i miłym miejscem dla pszczół. Nie wiesz jak to zrobić? Oto kilka wskazówek od The Honeybee Conservancy:
- unikaj kwiatów hybrydowych, ponieważ mogą zawierać mało nektaru oraz pyłku
- sadź kwiaty w grządkach, ponieważ pszczoły lubią w jednym czasie skupiać się na jednym gatunku kwiatów
- unikaj roślin o kwiatach podwójnych, ponieważ nie posiadają pyłku
- pozostaw nienaruszony kawałek ziemi dla pszczół posiadających gniazda w ziemi
#6 Sadź drzewa
Pszczoły naprawdę kochają drzewa. Są dla nich nie tylko doskonałym źródłem pożywienia, ale także wspaniałym siedliskiem.
Liście drzew oraz żywica są dla pszczół materiałem do budowania gniazd, a naturalne wgłębienia drzew stanowią idealne miejsce do schronienia.
W dzisiejszych czasach mamy spory problem z wylesieniem, dlatego zrób coś od siebie. Pielęgnuj i sadź drzewa, a także uświadamiaj swoich znajomych o tym, jak bardzo ważne są te rośliny.
#7 Wspieraj lokalnych pszczelarzy
Założenie ula dla pszczół miodnych jest doskonałym sposobem na pomaganie tym owadom. Nie wszyscy mają jednak na to środki oraz przestrzeń.
Dobrą alternatywą będzie wspieranie lokalnych pszczelarzy. Ci ludzie ciężko pracują, aby dbać i pielęgnować swoje pszczoły, a ich wysiłek pomaga zarówno owadom jak i innym ludziom.
W jaki sposób wspierać pszczelarzy? Najlepszym sposobem będzie kupowanie ich produktów. Nie chodzi tylko o miód. Niektórzy pszczelarze produkują także własne mydła, płyny oraz świece z wosku pszczelego.
Jeśli kupisz miód od lokalnego pszczelarza, to istnieją spore szanse, że on powstał dzięki zapyleniu twoich własnych kwiatów!
#8 Pomagaj w tworzeniu uli
Inną opcją dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na założenie własnego ula, jest wspieranie organizacji, które je budują. Możesz pomóc dzięki przekazywaniu darowizn lub pracy jako wolontariusz.
W ten sposób pomagasz nie tylko uratować pszczoły, ale poprawiasz także wiedzę społeczeństwa z całego kraju na temat tych ważnych owadów.