×

Czy wiesz, że Twój pies potrafi „mówić”? W dodatku aż na 7 różnych sposobów

Kto z nas nie chciałby, aby jego pies potrafił mówić? Jakże przyjemnie byłoby usiąść i spokojnie podyskutować z naszym pupilem o tym, że potrzeby fizjologiczne załatwia się na dworze, a nie na dywanie czy też uświadomić mu, że nasze buty nie służą do ostrzenia zębów… Niestety to niemożliwe! Jednak czy wiecie, że psy próbują komunikować się z nami, aż na 7 różnych sposobów?

Reklama

1. Przynosi nam coś

Kiedy Twój milusiński przynosi Ci w pyszczku jakąś rzecz, wiedz jedno – pora na zabawę!

2. Kuli się

W ten sposób Twój pies mówi najczęściej „boję się”. Dlatego jeżeli widzisz, że podchodzi do Ciebie ze spuszczoną głową, podwiniętym ogonem – nie odwracaj się. Zdarza się, że brak reakcji na taki komunikat może zaowocować agresją ze strony psiaka. Dlatego zawsze staraj się zareagować, nie lekceważ strachu swojego podopiecznego.

Reklama

3. Dyszy, nawet wtedy gdy nie jest gorąco

Jeżeli Twój pies sapie i dyszy ze spuszczonym jęzorem, a temperatura wcale nie jest wysoka to znak, że jest zestresowany. Najwyższy czas zmienić otoczenie, aby Twój pies poczuł się lepiej.

4. Wyje

Ten sygnał jest dość trudny do rozpoznania. Psy mogą wyć z zupełnie innych powodów. Część robi to ponieważ chce załatwić swoje potrzeby, inne z głodu lub pragnienia. Jeżeli Twój pies wyje pod drzwiami, być może chce na zewnątrz. Jednak może być i tak, że  po prostu zbliżają się goście. Jeśli znasz swojego psiaka, na pewno poradzisz sobie z odgadnięciem tego, czego akurat potrzebuje.

Reklama

5. Szybko kieruje głowę w dotykane miejsce

Ten sygnał jest bardzo często ignorowany przez ludzi, a zwłaszcza przez dzieci. Kiedy dotykasz psa, a on błyskawicznie kieruje głowę w stronę Twojej ręki, oznacza to, że nie jest zadowolony. Dlatego lepiej tego nie robić, ponieważ następnym razem może nie być ostrzeżenia, a atak.

6. Szczeka

Psy najczęściej szczekają, aby coś dostać. Jedne robią to by pójść z nimi na spacer, inne po to, aby dać im przekąskę, ulubiona zabawkę lub po prostu by poświęcić im swoją uwagę. Jeśli pies raz czy drugi zobaczy, że  dzięki szczekaniu coś osiągnął, będzie to powtarzał zawsze.

7. Sztywnieje

Kiedy Twój pies napina się i sztywnieje, patrząc w określonym kierunku, daje do zrozumienia, że coś się dzieje i nie bardzo mu się to podoba. Może to być także reakcja na innego psa czy zwierze, np. kota. Widząc taką postawę u swojego psiaka, lepiej zachowaj ostrożność. Możesz dzięki temu uniknąć nieciekawych sytuacji – zerwania się ze smyczy, a nawet bójki.

Reklama
Reklama

Może Cię zainteresować