×

12 rzeczy, za którymi psy nie przepadają, a ludzie zazwyczaj o tym nie wiedzą

Większość z nas uważa psy za członków swojej rodziny i traktuje je jak dzieci. To ważne, aby kochać zwierzę, jednak czworonogi nieco różnią się od ludzi, a czasami zwyczajnie mogą nie rozumieć naszych zachowań. Co więcej, istnieje lista 12 rzeczy, których nasi futrzani często nie lubią. Z pewnością będą wdzięczne, jeśli zwrócimy na to uwagę.

Reklama

12 ludzkich zachowań, których psy często nie lubią:

#1 Za dużo słów, za mało mowy ciała

To udowodnione, że psy rozumieją kilka ludzkich słów, jednak nie będą w stanie zrozumieć wszystkiego, o czym mówimy. Czworonogi bardziej zwracają uwagę na naszą mowę ciała i właśnie w ten sposób starają się nas czytać.

#2 Utrzymywanie przesadnego kontaktu wzrokowego

Długie wpatrywanie się w oczy psa (szczególnie obcego) może być odebrane jako akt dominacji. Kiedy poznajesz nowego czworonoga, raczej staraj się unikać przesadnego kontaktu wzrokowego.

Reklama

#3 Brak zasad

Ludziom i psom nie jest łatwo komunikować się za pomocą słów. W związku z tym czworonogi lubią mieć wyznaczone zasady, bo wtedy potrafią wyrobić sobie rutynę. W ten sposób mają też większe zaufanie do swoich opiekunów.

#4 Trzymanie na zbyt krótkiej smyczy

Trzymanie pupila na zbyt krótkiej smyczy może sprawić, że będzie czuł się zestresowany.

Reklama

#5 Brak możliwości odkrywania i węszenia

Większość psów nie lubi stale siedzieć w tym samym pomieszczeniu. To mogłoby doprowadzić nawet do depresji. Pozwalaj swojemu psu odkrywać świat oraz węszyć. Zabieraj go w nowe miejsca. Dzięki temu on będzie szczęśliwy.

#6 Zmuszanie do interakcji z ludźmi i psami, których nie lubią

Podobnie jak ludzie, psy również nie muszą lubić każdego, kogo spotykają. Nie zmuszaj swojego pupila do interakcji z osobami i zwierzętami, za którymi on nie przepada. Twój czworonóg wysyła ci sygnały, kiedy ma już dość. Jeżeli je zignorujesz, to on straci do ciebie zaufanie. Pies lubi, kiedy wie, że zawsze może na ciebie liczyć. Chce, żebyś szanował jego uczucia i potrzeby.

#7 Napięcie

Czworonogi doskonale wyczuwają nastroje swoich właścicieli. Jeżeli przez dłuższy czas będzie widział, że jesteś zestresowany i zdenerwowany, to może mu się udzielić twój humor.

Reklama

#8 Nuda

Psiaki to energiczne i wesołe stworzenia, które kochają zabawę i ekscytację. Jeżeli pupil przez większość czasu będzie siedział sam w domu, to z czasem może zacząć czuć się samotny. Okazuj uwagę swojemu psu i baw się z nim, kiedy tylko możesz. Twój futrzak zdecydowanie nie przepada za nudą!

#9 Silne zapachy

Psi węch jest około 40 razy silniejszy niż ludzki. W związku z tym niektóre silne zapachy takie jak odświeżacz powietrza czy perfumy mogą zwyczajnie męczyć nasze czworonogi. Upewnij się, że trzymasz takie rzeczy z daleko od swojego pupila. On ci za to podziękuje!

#10 Kąpiele

Oczywiście nie dotyczy to wszystkich psów, ale większość czworonogów naprawdę nie znosi kąpieli. Jeżeli już istnieje taka konieczność, spróbuj włożyć do wanny matę anty-poślizgową. Ona może sprawić, że twój zwierzak poczuje się chociaż trochę bardziej komfortowo w czasie mycia. Pamiętaj też o odpowiedniej temperaturze wody. Nie może być zbyt gorąca ani też zimna.

Wróć uwagę na potrzeby swojego psa

Oczywiście nasze psy kochają nas bezwarunkowo i dla nich najważniejsza jest nasza miłość. Jeżeli jednak zwrócisz uwagę na potrzeby i uczucia swojego czworonoga, to on z pewnością to doceni. Co więcej, wasza relacja może stać się wtedy nawet silniejsza niż wcześniej. W końcu każdy lubi, gdy jego potrzeby są ważne.

Koniecznie pokaż ten artykuł swoim znajomym!

Reklama

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować