10 stworzeń morskich, o których istnieniu nie każdy wie. Większość jest przerażająca

Morskie głębiny skrywają wiele tajemnic. Moglibyśmy się przerazić, gdybyśmy mieli świadomość, jakie „potwory” zamieszkują tę przestrzeń. Niektóre gatunki ryb potrafiłyby wystraszyć nawet najbardziej odważną osobę na świecie. Oczywiście wygląd to kwestia gustu i może znajdą się ludzie, którym spodobają się te zwierzęta i nie widzą w nich nic strasznego.

Osobiście nie wyobrażam sobie, że mogłabym spotkać któregoś z tych osobników…

10. Ryba żmijowiec.

Można ją znaleźć 80-1 600 metrów pod poziomem wody. Jest jednym z najstraszniejszych potworów. Niektóre okazy są ciemne jak noc, a inne pozbawione kompletnie pigmentu są przejrzyste. Ich oczy są powiększone i dzięki temu mają lepszy dostęp do światła. Długa płetwa, która znajduje się na grzbiecie służy jako przynęta.

1
Udostępnij

9. Ryba z kłami.

To kolejny groźny osobnik, który może wyglądać na sporą rybę. W rzeczywistości rośnie do 15 cm. Ma krótki korpus, dużą głowę i bardzo ostre kły. Makabryczny wygląd sprawił, że ryba potocznie nazywana jest głębinowym ogrem. Jej kolor to odcienie brązu i czerni. Młode okazy mają barwę jasnoszarą. Żyje ok. 5 000 metrów pod powierzchnią wody. Na tej wysokości jest bardzo mało jedzenia, dlatego ogr pochłania praktycznie wszystko, co znajdzie się na jego drodze. Możemy spotkać go najczęściej w tropikach a także u wybrzeży Australii.

2
Udostępnij

8. Ryba smok.

Mimo niewielkich rozmiarów jest okrutnym drapieżnikiem. Ma dużą głowę i otwór gębowy wyposażony w ostre kły. Osiąga około 15 centymetrów długości. Żyje w głębinach około 1 500 metrów pod powierzchnią wody. Występuje w większości tropikalnych miejsc na świecie.

3
Udostępnij

7. Ryba wędkarz.

Groteskowo wyglądająca ryba, która mieszka w najgłębszych otchłaniach oceanu. Jej ciało jest okrągłe, ma duże i ostre kły. Osiąga około 12 centymetrów długości. W podobny sposób jak jego koledzy z tej grupy, wabi swoje ofiary, a po chwili atakuje. Samiec jest mniejszy od samicy. Dołącza do partnerki i jest pasożytem. Jeśli nie uda mu się sparować, umiera z głodu. Mieszka około 900 metrów pod powierzchnią wody.

4
Udostępnij

6. Węgorz głębinowy połykacz.

To jedno z najdziwniejszych stworzeń w morskich głębinach. Najbardziej zauważalną cechą jest duży otwór gębowy. Jest na tyle obszerny, że jest w stanie połknąć o wiele większe zwierzę od siebie. Ryba ma także obszerny żołądek, który jest w stanie zmieścić ofiarę. Może osiągnąć nawet 2 metry długości i występuje we wszystkich oceanach na głębokości od 1 000 do 2 000 metrów.

5
Udostępnij

5. Kałamarnica olbrzymia.

Potrafi osiągnąć nawet 16 metrów! Jest jednym z największym mięczaków na świecie, o którym do tej pory krążą legendy. Mówi się, że podczas II Wojny Światowej zaginieni marynarze mogli być złapani przez te głębinowe potwory. Żadna z tych historii nie została jednak potwierdzona. Ich macki mają silne przyssawki, których używają do przytrzymywania ofiary. Kałamarnice olbrzymie wydają się być ulubionym posiłkiem wielorybów. Bardzo często można je znaleźć w ich żołądkach.

6
Udostępnij

4. Bathynomus – gigantyczny równonóg.

Zjada to, co spadnie na dno oceanu oraz nie pogardzi małymi bezkręgowcami, które żyją na jego głębokości. Może osiągnąć 40 cm długości. Jest jednym z największych członków rodziny skorupiaków. Te zwierzęta mają prehistoryczny wygląd. W przypadku zagrożenia zwijają się w kłębek. Mają opancerzoną muszlę, która jest ich ochroną. Gigantyczne równonogi występują w wodach na całym świecie, na głębokości ponad 600 metrów.

7
Udostępnij

3. Ryba z rodziny żabnicokształtnych.

Ma wiotkie ciało i długi ogon, który pokryty jest drobnymi kolcami. Może osiągnąć do 10 cm długości. Występuje w Oceanie Indyjskim na głębokości od 1 320 do 1 760 m. Istnieją dwa rodzaje z tej rodziny: bathychaunax i chaunax. Różnią się wielkością głowy, rozstawem kolców i budową szkieletu.

8
Udostępnij

2. Wampirzyca piekielna.

Wygląda jak żywcem wyjęty stwór z filmów science fiction. Ma galaretowe ciało, które bardziej przypomina meduzę. W rzeczywistości jest gatunkiem głębinowego głowonoga. Rośnie do 15 cm. Ma stosunkowo duże oczy, które kompletnie nie pasują do reszty ciała. Stworzenie żyje głęboko, bo około 900 metrów pod powierzchnią wody. Ramiona wampirzycy pokryte są ostrymi zębatymi kolcami – od tego pochodzi jej nazwa. Ma osiem ramion połączonych błoną. Druga para została zmodyfikowana. Korzysta z nich podczas zagrożenia. Występuje na całym świecie w wielu strefach klimatycznych.

9
Udostępnij

1. Długonosa Chimera.

Ma półtora metra długości. W RPA znana jest pod nazwą rekin duchów. Jej jad, który znajduje się na pierwszej płetwie grzbietowej może zabić człowieka, ale jest to mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę fakt, że stworzenie żyje 2 500 metrów pod powierzchnią wody.

11
Udostępnij
Źródło i fotografie: orzzzz.com