×

10 powodów, dla których posiadanie zwierzaka ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne

Posiadanie zwierząt w domu ma naprawdę dobroczynny wpływ na nasz organizm. Czy wiesz, że obecność ukochanego pupila pomaga obniżać poziom stresu i lęku? To też świetne antidotum na depresję i samotność. Jednak korzyści z posiadania zwierzaka jest o wiele więcej. Poznaj 10 zalet, dla których warto mieć psa lub kota w zaciszu domowym.

10 korzyści posiadania zwierzaka

Udowodniono naukowo, że zwierzęta mają korzystny wpływ na nasz organizm. Pozwalają nam na zachowanie większej równowagi psycho-fizycznej, co pozytywnie wpływa na nasze funkcjonowanie. Obecność psa lub kota w domu pomaga obniżyć lęk i stres. Łagodzi też objawy depresji i wahań nastroju, a przede wszystkim sprawia, że nie czujemy się samotni. To też świetna motywacja do wyjścia z domu, szczególnie, że pies potrzebuje codziennej aktywności i spacerów. Kot zaś zawsze przyjdzie się położyć na naszych kolanach, jeśli poczujemy się źle. Jednak to nie jedyne korzyści z posiadania zwierzaka, zobacz sam!

korzyści

1. Obniżają hormon stresu

Wyniki badań mówią jasno – zabawa ze zwierzętami domowymi nawet przez kilka minut dziennie zmniejsza poziom hormonów związanych ze stresem . W rezultacie taka aktywność podnosi poziom serotoniny i dopaminy oraz obniża poziom kortyzolu, co z kolei uspokaja i relaksuje układ nerwowy. Dlatego zawsze uśmiechamy się do naszych zwierząt, kiedy robią coś zabawnego podczas zabawy, wtedy właśnie stymulujemy nasz układ nerwowy i uwalniamy tzw. „hormon szczęścia”.

2. Chronią dzieci przed odczuwaniem lęku

Według badania przeprowadzonego przez CDC, zwierzęta domowe mogą pomóc dzieciom cierpiącym na lęki. Naukowcy podczas badań przebadali około 600 dzieci i zaobserwowali, że te, które nie mają psa, są bardziej narażone na lęk niż ich rówieśnicy posiadający zwierzęta domowe.

Co więcej, Ci badani, którzy posiadali psa, mają też większe szanse, by zostać szczęśliwymi i zdrowymi nastolatkami. Udowodniono też, że zwierzęta mogą pomóc zwalczać lęk separacyjny, kiedy nie ma rodziców w pobliżu dziecka.

3. Sprawiają, że czujesz się potrzebny

Większość osób cierpiących na choroby psychiczne często ma poczucie straty i bezużyteczności. Co może doprowadzać w efekcie do stanów depresyjnych, a to choroba bardzo ciężka i utrudniająca codzienną egzystencję w zaawansowanym stadium. Dlatego pies lub kot w domu są dobrym sposobem zapobiegania tej chorobie, ponieważ opieka nad inną żywą istotą daje nam poczucie celu i sensu. Chociaż może dotknąć to osoby w różnym wieku, często cierpią na taki stan osoby starsze, które nierzadko czują się niepotrzebne i nieważne. Zbadano, że przebywanie osób starszych ze zwierzętami domowymi poprawiło ich ogólny nastrój i zmniejszyło odczuwanie depresji i samotności.

4. Pozwalają czuć się dobrze

Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne opublikowało 3 różne badania przeprowadzone przez Saint Louis University i University of Miami. W pierwszym badaniu stwierdzono, że 217 właścicieli zwierząt domowych było zdrowszych i lepiej przystosowanych do życia niż osoby niebędące posiadaczami żadnego zwierzęcia. W drugim eksperymencie zaś, 56 właścicieli psów stwierdziło, że pupile zwiększyły ich samoocenę i poczucie sensu. Co do trzeciego badania, w jego trakcie naukowcy odkryli, że zwierzęta domowe mogą pomóc młodym ludziom poczuć się lepiej po doświadczeniu bólu i odrzucenia. Stąd właśnie bierze się powiedzenie, że psy są naszymi najlepszymi przyjaciółmi. Są zawsze przy nas na dobre i na złe, niezależnie od okoliczności. I otaczają nas wielką miłością.

5. Uczą być tu i teraz

Jedyną wspaniałą rzeczą w posiadaniu zwierząt domowych, o której rzadko się wspomina, jest to, że zawsze żyją chwilą. Szczególnie psy mają w sobie taką dziecięcą radość, którą zarażają innych. Dlatego właśnie nie martwią się przeszłością ani przyszłością. To cecha, której możemy się od nich nauczyć. Szczególnie przydatna w zabieganej codzienności, kiedy zapominamy o małych przyjemnościach i byciu właśnie tu i teraz. Nasi futrzani przyjaciele mogą pomóc nam cieszyć się i doceniać teraźniejszość i przestać nieustannie zamartwiać się o to, co będzie dalej.

Źródło: Pixbay

Źródło: Pixbay

6. Pomagają nam wychodzić z choroby

Jest wiele przykładów, które dowodzą, że psy i koty pozwalają człowiekowi wyjść z kryzysu i choroby. Jednym z nich jest historia amerykańskiego aktora Mickey Rourke, który podczas rozdania Złotych Globów w 2009r. odbierał nagrodę dla najlepszego aktora za film „Zapaśnik”. W przemówieniu podziękował swoim psom, które „były z nim wtedy, kiedy nie było nikogo innego”. Ta wypowiedź ukazała się w wywiadzie przeprowadzonym przez Barbarę Walters. Kiedy był na dnie, powiedział,: „Nie mam dzieci. Psy stały się dla mnie wszystkim”. 

Jak podkreśliła w innej rozmowie dr Helen Brooks, zwierzęta dają nam bezwarunkowe wsparcie i miłość, których często nie doświadczamy w życiu od najbliższych.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis doszli do wniosku, że pacjenci z chorobą Alzheimera odczuwają mniejszy stres i mniej napadów niepokoju, jeśli w domu jest pies lub kot. Zabawna interakcja i delikatny dotyk dobrze wytresowanego, posłusznego zwierzęcia mogą pomóc uspokoić pacjenta z chorobą Alzheimera i zmniejszyć agresywne zachowanie.

7. Wspierają w budowaniu zdrowych nawyków

Prosta czynność taka jak wstawania rano może być trudna dla osób cierpiących na depresję i inne choroby psychiczne. Dlatego psy i inne zwierzęta domowe mogą być ku temu pomocne. Nie tylko wesprą swoją obecnością i przytuleniem, ale też wymuszą wstanie opiekuna. W jaki sposób? W końcu muszą być karmione, wyprowadzane bez względu na nastrój. Zapewniają również ludziom dobrą wymówkę, aby zaczerpnąć świeżego powietrza i światła słonecznego na zewnątrz.

Źródło: Pixbay

Źródło: Pixbay

8. Uczą dzieci i dorosłych socjalizacji z innymi

Zwierzęta ułatwiają dzieciom socjalizację, szczególnie tym, które mają z tym ogromną trudność. Udowodniono, że dzieci z autyzmem były bardziej towarzyskie, gdy miały do ​​zabawy zwierzaka niż te dzieci, którym dano tylko zabawki. Poza tym częściej się śmiały i wykazywały mniej oznak stresu. Dlatego też psy wykorzystuje się w pracy z dziećmi do dogoterapii, aby uczyć dzieci z autyzmem interakcji z innymi. U dorosłych również psy potrafią zdziałać cuda pod kątem otwierania się, nauki empatii lub ponownego wyjścia do ludzi. To cudowne zwierzęta, które mają w sobie tyle miłości do innych, że mogłyby zasilić nią niejedną elektrownię. Psy pozwalają też na zawieranie więzi społecznych. Pozwala to budować umiejętność komunikacji, pewność siebie i nabieranie zaufania do świata.

Źródło: Pixbay

Źródło: Pixbay

9. Wpływają na naszą codzienną aktywność

Badanie przeprowadzone w Wellness Institute w Northwestern Memorial Hospital w Chicago wykazało, że spacery z psem pomagają właścicielom zrzucić zbędne kilogramy. To świetna wiadomość dla wszystkich, którzy chcieliby nieco zadbać o swoją kondycję i sylwetkę. Odkryto, że psy zapewniały wsparcie w podobny sposób, jak towarzysz ćwiczeń, ale z większą konsekwencją i bez żadnego negatywnego wpływu. To oznacza, że aktywność z psem może spowolnić procesy starzenia się i wzmocnić kondycję naszego organizmu. To też świetny krok w postanowieniu dbania o siebie. Psy zachęcają też do zabawy, a to wpływa pozytywnie na nasz nastrój. W rezultacie nie tylko odczuwamy więcej radości, ale i wzmacnia się nasz układ odpornościowy i witalność.

Źródło: Pixbay

Źródło: Pixbay

10. Pokocha Cię bezwarunkowo

Wreszcie, najlepszą z wielu zalet posiadania psa jest to, że będzie cię kochał bez względu na to, kim jesteś. Zwierzak nie patrzy na twój stan portfela ani rolę społeczną. Kocha cię za to, że po prostu jesteś i może z tobą przebywać. To najpiękniejsza oznaka bezwarunkowej miłości. Pies lub kot będzie z tobą zawsze, niezależnie od okoliczności. Nie ma cudowniejszego powodu, aby mieć zwierzaka w domu. Wdzięczność, jaką ci okaże, jest nie do opisania!

 

Może Cię zainteresować