×

10 najpopularniejszych psich fobii. Tego boją się nasze pupile

Psy mają rozwinięte zmysły, a zwłaszcza słuch i węch. Podczas gdy te dary pomagają im w codziennym życiu, to mogą również przyczynić się do rozwoju pewnych lęków. Dodatkową przyczyną fobii u psów może być też genetyka, brak właściwej socjalizacji oraz wcześniejsze doświadczenia. Jak wiadomo każdy ma swoje lęki, a poniżej znajdziesz 10 najpopularniejszych psich fobii. Czego najczęściej boją się nasze pupile?

Reklama

10 popularnych psich fobii – czyli czego najczęściej boją się nasze pupile:

#1 Burza

Istnieje kilka powodów, dla których burze budzą przerażenie u tak wielu psów. Najbardziej oczywistą przyczyną jest hałas. Słuch czworonogów jest od dwóch do trzech razy bardziej czuły niż słuch ludzki, przez co nasze pupile odczuwają grzmoty dużo głośniej niż my.

Ostatnie badania wykazały również, że nie chodzi tylko o grzmoty. W czasie burzy do powietrza uwalniana jest duża ilość ładunku elektrostatycznego. Psy odczuwają to jako mrowienie na swojej sierści. Dzięki temu one dużo wcześniej niż my wiedzą o zbliżającej się burzy.

Reklama

Właśnie dlatego tak wiele czworonogów przed burzą szuka schronienia w zamkniętych pomieszczeniach. W takich miejscach zwykle znajduje się mniej ładunku elektrostatycznego.

Przed burzą wielu weterynarzy zaleca pocieranie psiego futra za pomocą chusteczki do suszarki. To dość skuteczna metoda mająca na celu zminimalizowanie obciążenia. Pamiętaj jednak, aby nie robić tego zbyt często, aby nie narażać pupila na szkodliwe chemikalia. Chusteczka powinna być też bezzapachowa.

Reklama

#2 Fajerwerki

Źródło: hardenvet.com

Źródło: hardenvet.com

Podobnie jak burze, fajerwerki są jedną z najczęstszych fobii u psów. Petardy są nie tylko bardzo głośne, ale również powodują przerażający zapach oraz efekt wizualny.

Niektórzy naukowcy uważają, że strach przed hałasem u psów ma podłoże genetyczne. Oznacza to, że konkretne rasy mogą bardziej bać się fajerwerków niż inne.

Jeśli twój pies ma fobię przed fajerwerkami, rób wszystko aby mu pomóc. Kliknij TUTAJ i dowiedz się więcej na ten temat.

Reklama

#3 Jazda samochodem

Poza tym, że samochody są duże, głośne i poruszają się zbyt szybko, mogą też powodować chorobę lokomocyjną u czworonogów. Nic dziwnego, że jazda samochodem zajmuje tak wysoką pozycję na liście najpopularniejszych psich fobii.

Niestety trudno jest odróżnić chorobę lokomocyjną od prawdziwego lęku przed jazdą autem. Właśnie dlatego większość ekspertów zaleca rozwiązanie obu tych problemów. Leki przeciwlękowe mogą być pomocne w zwalczeniu samego strachu, ale choroba lokomocyjna jest już nieco bardziej skomplikowana.

Chroń swojego psa przed mdłościami w samochodzie. W tym celu niech podróżuje na fotelu przodem do kierunku jazdy. Zapnij go w pasy bezpieczeństwa. Możesz też przewozić go w transporterze. Jeśli nie chcesz podawać pupilowi leków, nie dawaj mu jedzenia kilka godzin przed podróżą.

#4 Schody

Istnieją cztery główne powody, dla których psy mogą bać się schodów.

Po pierwsze, brak socjalizacji w dzieciństwie spowodował lęk przed nieznanym.

Po drugie, pupil doświadczył traumatycznych przeżyć na lub w pobliżu schodów.

Po trzecie, czworonogowi w przeszłości ograniczono korzystanie ze schodów, co spowodowało powstanie negatywnego skojarzenia.

I wreszcie, choroby takie jak artretyzm lub dysplazja stawu biodrowego sprawiają, że wchodzenie po schodach staje się trudne lub bolesne.

Bez względu na przyczynę tej powszechnej fobii, rób wszystko, aby pomóc swojemu zwierzakowi zwalczyć ten lęk. Bądź cierpliwy i nagradzaj go za postępy, a istnieje duża szansa, że zniwelujesz strach przed schodami.

#5 Weterynarz

Zazwyczaj w gabinecie weterynaryjnym dzieją się rzeczy, za którymi twój pies nie przepada. Szczepienie, wyciąganie kleszcza czy też czyszczenie uszu nie jest najprzyjemniejsze dla naszych czworonogów. Pies ma pamięć skojarzeniową, co znaczy, że gabinet weterynaryjny kojarzy mu się z czymś strasznym. Właśnie dlatego twój pupil jest zestresowany już na poczekalni.

Aby przezwyciężyć ten lęk, spróbuj zatrzymać się u weterynarza bez wykonywania żadnych badań ani zabiegów. Poproś lekarza, aby dał twojemu pupilowi jego ulubiony przysmak. Dzięki temu zwierzak skojarzy to miejsce z czymś fajnym, a przy następnej wizycie nie będzie już tak bardzo się bać.

#6 Samotność

Na lęk separacyjny u psów może wpływać kilka czynników. Przykładowo jest to śmierć opiekuna, przeprowadzka czy też wcześniejsze porzucenie. Niektóre czworonogi mają też predyspozycje genetyczne do tego rodzaju fobii.

Jeśli twój pupil boi się samotności, postaraj się nie zostawiać go na zbyt długo samego. Poproś zaprzyjaźnioną osobę, aby w czasie twojej nieobecności zaopiekował się twoim futrzakiem. Jeśli nie masz takiej możliwości, to przed wyjściem z domu zostaw psu swoją starą koszulkę oraz różne zabawki. Zapewnij mu też aktywność fizyczną. To z pewnością mu pomoże.

#7 Ludzie

Psy są zwierzakami społecznymi, jednak lęk przed konkretnymi ludźmi jest powszechną fobią u czworonogów.

Twój pupil może bać się konkretnych ludzi, na przykład mężczyzn o głębokim głosie, hałaśliwych dzieci czy też kobiet używających ostrych i silnych perfum. Z tego powodu warto jest socjalizować swojego psa z różnymi typami osób już od szczeniaka. On musi przyzwyczaić się do różnych rodzajów ludzi, miejsc oraz rzeczy.

Lęk przed obcymi może być cechą odziedziczoną, ale według badań właściwa socjalizacja może pokonać genetykę.

#8 Inne psy

Lęk przed innymi psami może być spowodowany brakiem socjalizacji czy też wcześniejszymi doświadczeniami.

Jeśli twój pupil w przeszłości został zaatakowany przez jakiegoś czworonoga, to istnieje duża szansa, że rozwinie się u niego fobia przed innymi psami. Zwierzak może wtedy reagować agresywnie, ponieważ jest to jego reakcja obronna na strach.

Jest to dość niebezpieczny lęk, dlatego w tym przypadku warto jest skontaktować się z behawiorystą zwierzęcym, który da ci właściwe porady, jak walczyć z tą fobią.

#9 Zabiegi kosmetyczne

Wiele czworonogów boi się zabiegów takich jak kąpiel, strzyżenie, mycie uszu czy też obcinanie pazurków.

W zakładach kosmetycznych dla czworonogów często panuje chaos, a oprócz tego takie miejsca są pełne obcych zapachów oraz dźwięków.

Aby przezwyciężyć ten strach, należy próbować zwalczyć lęk separacyjny, a także zabrać psa do zakładu bez wykonywania zabiegów. Podobnie jak w przypadku weterynarza. Na miejscu daj swojemu zwierzakowi smakołyk, a być może stworzy jakieś pozytywne skojarzenie związane z zakładem kosmetycznym.

#10 Nieznane przedmioty

Ta kategoria obejmuje szeroki zakres fobii u psów. Od motocykli po odkurzacze, psy często reagują strachem przed przedmiotami, które wydają dziwne odgłosy lub poruszają się w sposób, którego czworonogi nie rozumieją.

Zazwyczaj te fobie powiązane są z lękiem przed nieznanym. W tym przypadku bardzo ważna jest wczesna socjalizacja z różnymi przedmiotami już od szczeniaka. Pies od najmłodszych lat powinien oswoić się z różnymi rzeczami, a istnieje spora szansa, że później nie będzie się ich bał.

Reklama

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować