Kategorie Newsy

Zwierzęta domowe dla dzieci – jak dobrze wybrać?

Wielu rodziców decyduje się na zakup zwierząt domowych dla swoich dzieci. Taki prezent to sprawia najmłodszym wielką radość, uczy również odpowiedzialności i empatii. Mamy wiele możliwości jeżeli chodzi o wybór zwierzaka domowego. Możemy zdecydować się na psy, czy koty, a także na gryzonie. O tym jakie zwierzę okaże się najlepsze w naszym wypadku decyduje wiele różnych czynników. Taką decyzję należy niewątpliwie dokładnie przemyśleć. Zwierzęta domowe mogą stać się doskonałymi towarzyszami życia, jednak w pewnych momentach są dla nas dużym problemem. Pamiętajmy, żeby nie kierować się jedynie życzeniami naszych dzieci. Zwierzę w domu to ogromna odpowiedzialność. Zanim się na nie zdecydujemy możemy być pewni, że będziemy w stanie mu sprostać.

Zwierzęta domowe – czy to dobry pomysł?

Wielu pedagogów uważa, że zwierzęta domowe pomagają w wychowywaniu dzieci. Maluch uczy się odpowiedzialności za zwierzę, która może zaprocentować w dorosłym życiu. To jednak my jako rodzice podejmujemy decyzję, czy i jakie zwierzę kupić. Tego wyboru nikt nie może nam narzucić. Decyzja o przyjęciu pod nasz dach zwierzaka będzie zależała przede wszystkim od naszych warunków lokalowych, a także od charakteru naszego dziecka. Bywa, że nasz wybór jest ograniczony – nie wszystkie zwierzęta nadają się na przykład dla alergików. Przed zakupem warto upewnić się, czy domownicy nie mają alergii na dany gatunek zwierząt. Zaoszczędzi nam to wiele trudnych sytuacji. Spis zwierząt domowych jest bardzo długi, co sprawia, że mamy duże szanse na wybranie gatunku, który będzie odpowiadał nam najbardziej. Przed zakupem warto zapoznać się z charakterystyką poszczególnych zwierząt. Zapoznajmy się z ich trybem życia, sprawdźmy co jedzą, jakie warunki są dla nich najbardziej optymalne, i czy potrzebują dużo towarzystwa.

zwierzęta domowe

Psy i koty to jedne z najpopularniejszych zwierząt trzymanych w domach. Wymagają one jednak ogromnego zaangażowania i odpowiednich warunków lokalowych. Zastanówmy się, czy nasze mieszkanie jest odpowiednio duże, żeby zwierzak czuł się w nim swobodnie. Najbardziej optymalnym środowiskiem dla dużych zwierząt byłby dom z ogródkiem, ewentualnie duże mieszkanie. Pies lub kot to inwestycja na co najmniej kilkanaście lat. Przemyślmy dokładnie, czy jesteśmy w stanie podjąć się takiego zobowiązania. Jeżeli zwierze ma być prezentem dla dzieci, postarajmy się na chłodno ocenić, czy nasze pociechy będą w stanie odpowiednio zaopiekować się nowym przyjacielem. W wielu wypadkach dzieci cieszą się zwierzakiem przez pierwszych kilka dni, a następnie tracą nimi zainteresowanie. Nawet kiedy dziecko jest odpowiedzialne i tak nie będzie w stanie podołać wszystkim obowiązkom związanym z utrzymaniem psa lub kota. Zwierzęta takie wymagają regularnych wizyt u weterynarza, a także odpowiedniego żywienia.

Małe zwierzęta dla dzieci – co wybrać

?Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na psa, czy kota, alternatywą są gryzonie. Lista takich zwierząt jest długa i z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie. Małe zwierzaki do klatki nie wymagają tak wielkiego zaangażowania, mogą pozostawać cały dzień same w domu. Gryzonie są również niezwykle sympatyczne i inteligentne. Zwierzaki w zależności na jaki gatunek się zdecydujemy posiadają odmienne temperamenty i zwyczaje. Chomiki są typami samotników, szczury, świnki morskie, myszy, czy szynszyle są bardzo towarzyskie i trzeba poświęcać im wiele czasu.

Jeżeli szukamy zwierzaka dla alergika warto zastanowić się nad zwierzętami bez sierści. Bardzo dużą popularnością cieszą się żółwie, czy gekony. Wybór zwierzaka warto skonsultować z naszym dzieckiem.

Fotografie: pixabay.com