×

Schronisko wstrzymało adopcję wszystkich szczeniąt! Ma ku temu ważny powód

Schronisko to miejsce, w którym przebywają setki, tysiące zwierząt. Zwierząt, które z jakiegoś powodu straciły dach nad głową. Jedne były niechciane, drugie wyrzucone z domu, trzecie trafiły tu w wyniku śmierci właściciela. Każde z nich marzy o szczęśliwym domu i osobie, które zechce je ponownie pokochać. Są samotne i czasem czują się już zrezygnowane…

W ostatnich latach powstało bardzo wiele kampanii i spotów, które mają zwiększać świadomość ludzi. Zwierzę to nie zabawka, która nadaje się na prezent. Która jak się znudzi, zostanie wyrzucona… Zwierzę to żywa istota, która tak jak Ty ma uczucia i pragnie miłości.

Schronisko w Białymstoku

Jak powszechnie wiadomo, Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Właśnie z tego powodu Schronisko dla Zwierząt w Białymstoku wstrzymało adopcję szczeniąt. Placówka pragnie uświadomić, że posiadanie zwierzęcia to nie chwilowa zachcianka, czy pomysł na prezent. Akcja ta trwa już od kilku lat, pod hasłem „Pies to nie prezent”. Adopcja szczeniąt jest wstrzymana do 10 stycznia 2020 roku.

Chcemy pokazać, że żywa istota nie może być prezentem. Chcemy ochronić nasze psy, które już dużo w życiu przeszły, zostały porzucone, by znowu ktoś nie wyrządził im krzywdy, podejmując pochopną decyzję o adopcji – powiedziała kierownik Schroniska dla Zwierząt w Białymstoku, Anna Jaroszewicz

Wszystko ma swoje konsekwencje

Pani Anna Jaroszewicz wspomniała również, że chwilowa zachcianka posiadania pupila ma swoje konsekwencje. Zaraz po świętach, kiedy wracamy do szkoły czy pracy, nagle orientujemy się, że brakuje nam czasu dla psa. Wtedy wraca on ponownie do schroniska, lub przekazywany jest gdzieś dalej. Nie zapominajmy, że ta mała istotka też czuje.

„Pies to nie prezent”

To ważne słowa, które każdy powinien sobie zapamiętać. Akcja ma na celu zwrócić uwagę na fakt, że adopcja to odpowiedzialna decyzja, którą podejmujemy nie na chwilę, a na lata. Warto przemyśleć sobie wielokrotnie taki wybór, niż postępować pochopnie.

Adopcja pozostałych zwierząt jest możliwa

W schronisku wstrzymana jest tylko adopcja szczeniąt, pozostałe zwierzęta można adoptować. Dyrektor placówki wyznała, że to przede wszystkim szczeniaki są brane pod uwagę, jeśli chodzi o prezent. „Przy adopcji pozostałych psów pracownicy schroniska też zwracają uwagę, żeby przemyśleć decyzję o przygarnięciu psa”.

Adoptowany pies przez kilka pierwszych dni w nowym domu potrzebuje spokoju, a okres świąt to okres przygotowań, zamieszania, odwiedzin gości, wyjazdów. Dlatego warto zastanowić się, czy jesteśmy w stanie ten spokój zapewnić psu – dodała kobieta

W białostockim schronisku przebywa około 200 psów. Każdego miesiąca trafia do niego około 60 zwierząt, a podobna liczba opuszcza je w ciągu miesiąca. Duża część to psy, które mają właścicieli, niektóre wracają do swoich domów, a inne znajdują nowych opiekunów.

Fotografie: www.piqsels.com

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować