Szelki czy obroża – co lepsze dla psa? Podpowiadamy, co wybrać
Jeden powie obroża, drugi powie szelki. Jednak wybór dla początkujących właścicieli psów jest dość trudny. Dlatego podpowiadamy, jak dobrać akcesoria dostosowane do wieku i rasy psa. Jeśli zastanawiasz się, co będzie lepsze obroża czy szelki, to w tym artykule znajdziesz odpowiedź.
Obroża czy szelki – co lepsze dla psa?
Wybór akcesoriów dla psów może być trudny. Szczególnie dla osób, które dopiero stały się właścicielami pupila. Niezależnie, czy będzie to obroża czy też szelki, najważniejszy jest komfort psa i jego bezpieczeństwo.
Psi behawioryści mówią, że obroża pozwala uzyskać większą kontrolę nad psem niż szelki. Przez co zdecydowanie łatwiej jest zapanować nad zachowaniem rozbrykanego pupila. Poleca się ją przy silnych i dużych psach, które mają tendencje do gwałtownych reakcji, np. owczarki niemieckie, pitbulle czy rottweilery. Obroża będzie też dobra dla szczeniąt, które dopiero się uczą chodzenia na smyczy.
Dla kogo zatem są szelki? Również dla szczeniaków, jeśli nie stawia on problemów w nauce, a także dla psów, które zdecydowanie lepiej czują się, kiedy ich szyja nie jest niczym uwiązana. Szczególnie, że obroża może mieć negatywne skutki na ich szyję. Z pewnością powinniśmy unikać obroży typu kolczatka, zaś jeśli chcemy wybrać pierwsze szelki, warto zdecydować się na szelki easy walk, które mają zapięcie na klatce piersiowej.
Dobór szelek i obroży względem psa
Kiedy już podjęliśmy decyzję o odpowiednim akcesorium, czas zastanowić się nad materiałem, wzorem czy rodzajem zapięcia. Dlaczego to jest tak ważne? Nie chodzi jedynie o kwestie estetyczne, a przede wszystkim o wygodę i bezpieczeństwo psiaka. Ponieważ w sklepach zdarzają się obroże czy szelki barwione farbami, które mogą być szkodliwe dla zwierząt. Jeśli chcemy, aby obroża czy szelki miały jakieś ozdoby, to dobrze, aby nie miały one styczności ze skórą psa, bo mogą ją podrażniać. Materiał, z którego będą wykonane też ma ogromne znaczenie, ponieważ musi wykazywać się nie tylko estetyką, ale i trwałością. Warto wziąć pod uwagę nylon oraz neopren. W przypadku, kiedy pies ma alergie na metal, pozostaje wybrać plastik, jednak taka obroża może nie być do końca trwała. Szczególnie, że plastik ma tendencję do kruszenia się, najbardziej pod wpływem niskich temperatur. Sztuczny materiał jest również mniej odporny na mechaniczne uszkodzenia.
Jeśli chodzi o szelki, są dwa typy. Szelki typu guard, czyli zapinane przy kręgosłupach psa oraz typu easy walk, czyli zapinane na przedpiersiu.
Pierwszy rodzaj umożliwia psu swobodę i wygodę. Będą to dobre szelki, jeśli uprawiamy z psem jogging lub podczas jazdy na rowerze oraz do innych aktywności z psem. Te szelki sprawdzą się w przypadku średnich i niewielkich psów, które nie mają problemów z chodzeniem na smyczy.
Jeśli wybierzemy szelki typu easy walk, będzie to dobre rozwiązanie, kiedy pies ciągnie. Wtedy za sprawą smyczy poczuje ucisk na klatce piersiowej, a ułożenie pasa szelek wymusi na zwierzaku odwrócenie się w stronę opiekuna, dzięki czemu łatwiej będzie nad nim zapanować.
Mogą one stanowić świetną alternatywę dla obroży. Co świadczy o dobrze dopasowanych szelkach? Ich dopasowania do ciała psa. Ponieważ za luźne będą powodować u zwierzaka otarcia i drobne rany. Pomiędzy paski szelek a ciało psa powinny zmieścić się maksymalnie dwa palce, u małych ras – jeden palec. Szerokość też ma znaczenie. Im większy i cięższy pies, tym szelki powinny być grubsze.
Przeczytaj, zanim kupisz szelki
W chwili, kiedy nie jesteś pewien, jak dobrać szelki dla psa, najlepiej przed zakupem zmierz: obwód klatki piersiowej, obwód szyi, odległość między obwodem szyi a obwodem klatki piersiowej. Ważna też będzie odległość między obwodem klatki piersiowej, a najszerszym miejscem przedpiersia. Większość sklepów zoologicznych umożliwia też zmierzenie szelek na miejscu, aby dobrać odpowiedni rozmiar szelek do wielkości psa. W ten sposób na pewno kupisz odpowiednie szelki, w których Twój psiak będzie czuł się bezpiecznie i wygodnie!