Twój pies ciągle zachowuje się, jakby umierał z głodu? Zobacz, czy masz się czym martwić
Masz wrażenie, że twój pies ciągle zachowuje się, jakby umierał z głodu? Nie ma dla niego znaczenia, co je, ile je, ani kiedy był jego ostatni posiłek? Nigdy nie jest wystarczająco usatysfakcjonowany? Cóż, okazuje się, że takie zachowanie naszych futrzanych przyjaciół ma swoje wyjaśnienie.
Zanim zaczniesz się martwić, że twój pies jest cały czas głodny, sprawdź poniższe rzeczy:
Ilość jedzenia
Nie ma uniwersalnej zasady, która określa dokładną ilość jedzenia, jakiej potrzebuje pies. Ilość powinna jednak zależeć od rodzaju pożywienia oraz poziomu aktywności psa. Jeśli Twój czworonóg rzadko stoi w miejscu, potrzebuje więcej kalorii niż pies tej samej wielkości, który spędza całe swoje dnie na kanapie. Z tyłu opakowania z psią karmą znajduje się tabelka, która w przybliżeniu określa, ile powinien zjeść pies. Zapytaj weterynarza, jak dopasować tę ilość indywidualnie do twojego zwierzaka.
Waga psa
Aby upewnić się, że twój pies zjada odpowiednią ilość jedzenia, rzuć okiem na jego sylwetkę. Powinieneś być w stanie wyczuć żebra czworonoga, ale nie powinieneś ich widzieć. Kiedy stoisz nad swoim psem, powinien mieć widoczną talię, która zwęża się poniżej klatki piersiowej. Jeśli twój pies nie wygląda, jakby miał niedowagę to znaczy, że karmisz go odpowiednio.
Twój pies dostaje odpowiednią ilość jedzenia, a jego waga jest prawidłowa? Mimo to nadal ciągle zachowuje się, jakby był głodny? Oto kilka aspektów, które mogą tłumaczyć to zachowanie.
Instynkt
Pochodzący od wilków przodkowie twojego psa traktowali jedzenie jako ograniczony zasób. Jedzenie nigdy nie było czymś pewnym. Jeśli znaleźli pożywienie, zjadali najwięcej, ile się dało, ponieważ nigdy nie wiedzieli, kiedy będą mieli okazję najeść się ponownie.
Mimo że twój pies karmiony jest o określonych porach, on w rzeczywistości nigdy nie ma gwarancji, że następnego dnia znów będzie mógł się nasycić. Takie zachowanie jest dla psów wrodzone, a naturalny instynkt podpowiada im: „Lepiej teraz jedz, bo inaczej będzie za późno.”
Złe wspomnienia z przeszłości
Pies, który od urodzenia mieszka w kochającym domu prawdopodobnie nigdy nie miał zbyt dużych przerw pomiędzy posiłkami. Nie każdy zwierzak miał jednak tyle szczęścia. Wiele czworonogów, które zostały uratowane z ulicy, doskonale wiedzą, jak to jest być głodnym. Takie psy zrobią wszystko, aby już nigdy nie poczuć burczenia w brzuchu.
Jeśli niedawno adoptowałeś psa, jego żarłoczny apetyt może być lekcją wyniesioną z przeszłych doświadczeń. Może minąć trochę czasu, zanim nauczy się, że nie musi martwić się o pożywienie.
Wyuczone zachowanie
Każdy wie, że ciężko oprzeć się smutnym oczom psa. Czworonogi nauczyły się najlepszych strategii, aby zdobyć to, czego chcą. Wiedzą, że jeśli patrzą na ciebie w szczególny sposób i podążają za tobą, to w końcu im ulegniesz.
Problemy zdrowotne
Zawsze istnieje możliwość, że ciągły głód może być spowodowany problemami ze zdrowiem. Twój pies może mieć np. cukrzycę, nadczynność tarczycy, niedoczynność tarczycy lub pasożyty. Jeżeli doskwierają mu jakieś niepokojące objawy, jak najszybciej zgłoś się do weterynarza.