×

Czy nauka może wyjaśnić, dlaczego psy są w stanie ryzykować dla nas swoim własnym życiem?

Wyciągają nas z płonących budynków, ostrzegają przed zagrożeniami, a nawet są w stanie bronić nas własnym ciałem. Co tak naprawdę motywuje psy, aby ryzykowały dla ludzi swoim własnym życiem? Miłość? Wdzięczność? A może troska? Wszystkie te aspekty mogą być bardzo istotne, jednak ostatnie badania sugerują, że wszystko sprowadza się do empatii. Emocje czworonogów są silnie związane z naszymi. To sprawia, że psiaki oddadzą własne życie, aby ochronić swoich ukochanych ludzi.

Reklama

Psy nieświadomie wczuwają się w ludzi

Weźmy pod lupę ziewanie, które często jest zaraźliwe. To zjawisko spowodowane jest odbiciem neuronów w mózgu. Zasadniczo, im bardziej empatyczne zwierzę, tym bardziej prawdopodobne jest, że będzie nieświadomie naśladować mimikę twarzy oraz zachowania swoich towarzyszy.

Ziewanie jest często używane podczas eksperymentów mierzących poziom empatii, ponieważ jest to bardzo wyraźna reakcja lustra. W badaniu z 2013 roku 21 z 29 psów ziewnęło po tym, jak badacz zrobił to samo. To spory dowód na to, że czworonogi silnie wczuwają się w ludzi.

Reklama

Ramiro Joly-Mascheroni, współautor badania, przyznał, że psy mogły po prostu ziewać, ponieważ były zmęczone lub zestresowane, ale zauważył również, że żaden z czworonogów nie ziewnął pomiędzy sesjami lub podczas fazy kontrolnej.

Jeśli wierzyć dowodom, empatia psów jest na tym samym poziomie co u 5-letniego dziecka.

Reklama

Czworonogi nauczyły się czytać nasze umysły

Dr Brian Hare (założyciel Duke University Cogine Center) powiedział, że psy nauczyły się czytać nasze umysły oraz wiązać z nami w unikalny sposób. Jego zdaniem żadne inne zwierzę nie potrafi mieć z ludźmi takiego kontaktu jak właśnie psy.

Według Dr Briana Hare więź pomiędzy psem, a opiekunem jest podobna do więzi, jaka łączy rodzica oraz dziecko.

„Kiedy rodzic i dziecko patrzą sobie w oczy, uwalniana jest oksytocyna. Ten hormon zachęca nas do ochrony oraz opiekowania się swoim potomstwem.” – przyznał Hare.

Tak samo jest w przypadku opiekunów i ich psów

„Ta reakcja jest bardzo podobna. Kiedy twój pies wpatruje się w twoje oczy, uwalnia się u ciebie oksytocyna. Oczywiście to działa w dwie strony.”

Psy wyczuwają nasze emocje

Annika Huber, doktorantka Uniwersytetu w Bern, zajmuje się badaniem zachowań psów. Według niej prawdziwa emocjonalna więź między ludźmi a czworonogami jest trudna do udowodnienia naukowo ze względu na bariery komunikacyjne. Technologia MRI pokazała jednak, że określone części mózgu psa uaktywniają się, gdy usłyszy on optymistyczny głos swojego bliskiego człowieka.

Reklama

Inne badanie wykazało, że psy mogą odróżniać emocje opiekunów na podstawie mimiki ich twarzy. Niektóre czworonogi w większym stopniu reagują na nasze potrzeby niż inne. To wszystko może wyjaśniać zagadkę ich ogromnego poziomu empatii.

Dlaczego czworonóg jest w stanie oddać życie za człowieka?

Chociaż nie ma danych naukowych, które mogłyby ostatecznie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego pies oddałby swoje życie za człowieka, większość opiekunów wcale nie potrzebuje tego dowodu. Najprostszą odpowiedzią może być bezwarunkowa miłość. Miłość, która czasami objawia się w heroiczny sposób.

 

 

 

Reklama

Może Cię zainteresować