×

5 powodów, dla których powinieneś każdego dnia rozmawiać ze swoim psem

Może wydawać się, że rozmowa z psem jest monologiem, ale prawdą jest, że wcale nie potrzebujesz odpowiedzi słownej, aby wiedzieć, że pogawędka z twoim futrzanym przyjacielem to dobry pomysł. Bez względu na to, jak dziwnie może to brzmieć, regularne rozmawianie z psem ma zalety, o których prawdopodobnie nie wiesz.

Reklama

Rozmawiam z psem – jestem szalony?

Twój sąsiad może pomyśleć, że zwariowałeś, ale jeśli ma własnego psa, on też powinien to robić. Chociaż nie każdy właściciel psa się do tego przyzna, większość osób mających dobre relacje ze zwierzętami, uważa że rozmawianie z pupilem jest czymś naturalnym. Nie ma się czego wstydzić, bo to ma swoje zalety.

5 powodów, dla których powinieneś regularnie rozmawiać ze swoim psiakiem:

#1 Rozmowa umacnia waszą relację

Relacja oparta na wzajemnej miłości i szacunku jest jednym z głównych powodów, dla których ludzie adoptują psy. Opiekunowie psów powinni wiedzieć, jak wzmocnić tę więź jeszcze bardziej.

Reklama

Niektóre psy otwierają swoje serca już po pierwszym podrapaniu po brzuchu. Trwała i nierozerwalna więź wymaga jednak dłuższego czasu i wysiłku. Aby twój pupil czuł się przy tobie komfortowo musi słyszeć twój głos.

Rozmowa z psem podczas wykonywania własnych obowiązków, jest sposobem na utrzymanie jego zainteresowania. Rozmowa może zamienić zwykłe czynności w możliwość umacniania relacji pomiędzy tobą a czworonogiem.

Reklama

Na przykład kiedy ćwiczysz albo gotujesz obiad, mów do swojego psa. W ten sposób on cały czas będzie zwracać na ciebie uwagę.

#2 Ludzka mowa jest dla psa ciekawa

Opowiadanie swojemu psu o twoim dniu jest dobre, ale jeszcze lepiej będzie porozmawiać z nimi o rzeczach, do których sam może się odnosić.

Czworonogi nie mówią tym samym językiem, ale nauczyły się rozpoznawać mowę związaną z psami, a badania pokazują, że ludzka mowa jest dla nich ciekawa.

Reklama

Naukowcy z Uniwersytetu w York wykazali, że psy były najbardziej zainteresowane, gdy mówcy używali słów związanymi z psami. Czworonogi pozostawały aktywnie zaangażowane w słuchanie, gdy myślały, że rozmowa była bezpośrednio powiązana z nimi. Jeśli chcesz zaangażować umysł swojego psa, regularnie mów do niego słowami, które rozumie.

#3 To dobre dla twojego zdrowia

Rozmowa z psem może być dla ludzi sposobem na rozwiązywanie własnych problemów. Twój czworonóg nie musi odpowiadać ani udzielać porad, aby pomóc Ci przejść przez trudną sytuację.

Mówienie głośno o pewnych sprawach jest bardzo pomocne. Pomaga obiektywnie spojrzeć na sytuację, a jej omówienie pozwala zastanowić się nad faktami i wypracować rozwiązanie.

#4 Psy uczą się przez powtarzanie

Mimo że ty i twój pies nie mówicie tym samym języku, czworonogi są świetnymi językoznawcami. One przystosowały się do życia z ludźmi, a rozumienie języka jest jego dużą częścią. Psy nie rozumieją rzeczy takich jak struktura zdania i gramatyka, ale mogą łatwo przyswajać słownictwo.

Border Collie o imieniu Chaser dowiodła, że ​​rozumie ponad tysiąc słów i potrafi nawet odpowiednio reagować na proste zdania. Chaser jest popularna, ale nawet przeciętny pies ma mentalną zdolność uczenia się długiej listy ludzkich słów.

Niektóre słowa, które twój pies rozumie, zostały im wyraźnie przekazane, np. „siad” i „zostań”. Są też słowa, których nauczyły się na własną rękę, np. „piłka” i „spacer”. Kluczem do zrozumienia jest regularne powtarzanie.

Za każdym razem, gdy otwierasz usta, pies ma okazję, aby nauczyć się jeszcze więcej. Lepsze zrozumienie języka doprowadzi do lepszej komunikacji między tobą a psem.

#5 Nie chodzi tylko o język mówiony

Słowa to tylko niewielka część komunikacji. Kiedy rozmawiasz z przyjacielem, oprócz słów używasz także różnych gestów. Twoja mimika twarzy odzwierciedla twój nastrój. Używasz także różnych tonów głosu.

Nauka słownictwa to dużo pracy dla psa, ale dużo łatwiej jest mu odbierać emocjonalne sygnały.

On może stwierdzić, jaki masz nastrój na podstawie obserwacji twojej twarzy, gdy mówisz. Istnieje różnica między ludzkim a psim językiem ciała, ale czworonogi łączą wszystkie elementy logiki komunikacyjnej, aby dokładnie zrozumieć podstawy tego, co myślisz.

Nie wstydź się rozmów ze swoim futrzakiem!

Następnym razem, gdy twój sąsiad przyłapie Cię na entuzjastycznej rozmowie z psem, uprzejmie poinformuj go o korzyściach płynących z rozmowy z czworonogiem. Niezależnie od tego, czy mówisz swojemu pupilowi o planach obiadowych, czy szczegółowo opisujesz swoje emocje, pamiętaj, że rozmowa jest ważną częścią psiego dnia.

Reklama

Może Cię zainteresować